UWAGA!

Teraz ja - Szczęśliwego Nowego Elbląga

 Elbląg, Szczęśliwego Nowego Elbląga

W mijającym roku było wiele utyskiwań na to, co w Elblągu się dzieje. Zgodnie z narodową tradycją narzekano na wszystko, w myśl zasady, im gorzej, tym lepiej.

Patrząc racjonalnie na Elbląg końca 2012 r., możemy chyba śmiało powiedzieć, jak ten facet z rysunku Mleczki, wychodzący z ubikacji: „Zrobiliśmy dużo, ale mamy jeszcze wiele do zrobienia...”.
       Co nas może czekać w nadchodzącym 2013 r., który niekoniecznie musi być pechowy ze względu na „trzynastkę”. Jakie są nasze oczekiwania i życzenia?
       – żeby Ratusz zaczął działać bardziej otwarcie i po gospodarsku,
       – aby nowe rozwiązania komunikacyjne ulic w mieście stały się ciałem,
       – budująca się galeria handlowa była większa, jak ta w Gdańsku,
       – komunikacja miejska dochodowa,
       – czynsze za mieszkania i media staniały,
       – zamiast sklepów „chińskich” dano lepsze warunki handlu elbląskim handlowcom w Elzamie i Gildii Elbląskiej,
       – żeby zmodernizowano basen na Moniuszki,
       – aby Olimpia Elbląg zaczęła lepiej kopać piłkę na nowym stadionie,
       – Góra Chrobrego dostała wyciąg krzesełkowy, całoroczny, z trasami turystycznymi po Bażantarni,
       – elbląski port był pełne barek i innych jednostek pływających,
       – powstał Jarmark Elbląski na wzór gdańskiego,
       – powstała elbląska impreza masowa o zasięgu krajowym,
       – rozpoczęto przekop Mierzei,
       – przyśpieszono remont Kanału Elbląskiego,
       – pub browaru otworzył swoje podwoje,
       – rozpoczęto zabudowę starówki od strony rzeki Elbląg, tej najpiękniejszej uliczki miasta, niegdyś hanzeatyckiego, portowego,
       – aby na parkingach przed sklepami królowały samochody z rejestracją „RUS – 39”;
       ... abyśmy w Elblągu, zdrowi, szczęśliwi i życzliwi byli, a nie jak „Potato” (Zamachowski) z filmu „Szczęśliwego Nowego Jorku”...
       Wesołych Świąt i udanego Nowego Roku!
      
      
Elbingerer
Liczba publikacji: 146
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
3.8 5 13

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A może żeby znalazł się kompetentny i pracowity prezydent bez zacięcia taneczno-turystycznego. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz Lewandowski(2012-12-20)
 • Mariusz podaj adres e-mail. oroszę
 • " Polskie mordy" z tego filmu to częste odzwierciedlenie polskich twarzy w kraju. Jeszcze trzeba dodać " modlitwę" z filmu Dzień Świra i mamy pełen obraz dużej części społeczeństwa.
 • również wszystkiego najlepszego i spełnienia choćby jednego z Twoich życzeń
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jawor29(2012-12-20)
 • Panie Sławomirze nie wiem czemu ma służyć ten artykuł który rozpoczyna się od stwierdzenia że my Polacy narzekamy a gdzie argumenty że jesteśmy w błędzie? Potem pada stwierdzenie że zrobiliśmcie dużo może jakieś przykłady? Następnie jest lista życzeń, czy do Mikołaja? Czytając różne artykuły na łamach portel mam wrażenie że panuje rozdwojenie jaźni z jedne strony krytykuje się inwestycje za zapoczątkowane przez poprzednie władze a z drugiej strony chwalimy się nimi. Osłabiają mnie wpisy że tu sami krytycy (osoba oceniająca coś lub kogoś negatywnie), malkontenci (człowiek niezadowolony ze wszystkiego, doszukujący się wad we wszystkim i wszystkich) a przypomnę że jest jeszcze jedna grupa osoby odznaczające się realizmem (trzeźwym i obiektywnym spojrzeniem na świat) i tego nam życzę więcej realizmu w nowym roku by następne pokolenia nie płaciły za nasze błędy. Pozdrawiam!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lolelb(2012-12-20)
 • rozpoczęto zabudowę. .. .. tej najpiękniejszej uliczki miasta. .. .Nie wiadomo o co chodzi w tym pobożnym życzeniu p. Czerniakowi. Najpiękniejszą ulicą elbląskiego Starego Miasta była Spiering-Straße, obecnie Bednarska. Jej uroda być może przewyższała piękno Mariackiej w Gdańsku. Patrząc na dotychczasową - szczątkową zabudowę ul. Bednarskiej można mieć duże watpliwości co do jej urody w przyszłości.
 • Do Loleba : od wieków pod okupentem. Za PRL który nam zafundowano "walczyliśmy"także kradnąc cement ( dlatego dziurawe chodniki) i inne dobra narodowe. .. tłumacząc że to wspólne. Oczywiście krytykowaliśmy wszystko wysysając kaduk, czyli polską niemoc z mlekiem matki. Walką z władzą to już specjalność narodowa. " Czy sie stoi, czy sie leży 2000 zł się należy ". .. no i sami robotnicy wykrakali sobie takie pensje, lub bezrobocie, bo tak zapragnęli kapitalizmu, że aż skakali przez płoty. Teraz są głosy za i przeciw w podobnej proporcji, bo doszło nowe pokolenie które myśli racjonalnie. Jeżdzą na Zachód i widzą jak funkcjonuje społeczeństwo : mądrze wybiera, a potem choćby nie wiem co pracuje ! U nas w tym względzie daleko, dlatego niekiedy takie frustracje, bo głupio sie przyznać żę wybrło sie znowu nie tych co trzeba.
 • "Erg" jak nie wiesz o co chodzi to popatrz na załączone zdjęcie. Tylko taka zabudowa od strony Kanału rzywróci piękni elbląskiej Starówce. Bednarska wg. mnie może poczekać. Pozdro i Pochwa.
 • Do wpisu poniżej. Po 1-sze, Elbląg leży nad rzeką Elbląg a nie nad jakimś kanałem (jakim ?) Po 2-gie Kanał Jagielloński (Krafulski) zaczyna się gdzieś na wysokości EC. Po 3-cie, na Wyspie Spichrzów jest Kanał Miejski (chyba nie o ten chodzi?). Po 4-te Kanał Elbląski zaczyna się na płd. obrzeżach jez. Druzno i biegnie w stronę pochylni w Całunach Nowych. Po 5-te, prezentowane zdjęcie (po raz n-ty) przedstawia Kopenhagę. Proszę zajrzeć do podstawowej literatury.
 • Pierwszy raz słyszę że kradzież cementu to objaw walki z władzą, jak dobrze pamiętam nie było czegoś takiego jak kupić cement tylko było załatwić cement, kradło się bo nie było go w sprzedaży a sprzedający mieli z tego wódkę. Nie jest w porządku zwalanie na robotników że przez ich hasła jest jak jest a na pewno nie ma u nas kapitalizmu tylko moim zdaniem biurokratyczna-burżuazja, może najnowszy przykład? Wywózka śmieci to urzędnicy będą decydować kto będzie wywoził śmieci, następny zniżka na czynsz od 2013 najemcy będą z dokumentami biegać do ZBK a i tak będzie że jedni będą płacić cała stawkę gdyż przekroczą o parę złoty jakiś tam próg a drudzy z większymi ukrytymi dochodami będą mieli ulgę. Co to za instytucja ZBK czy UM że najemcy będą musieli latać i wykazywać dochody może niedługo by kupić tańszy chleb w biedronce od chleba z sklepu osiedlowego też będę musiał iść z zaświadczeniem z US?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lolelb(2012-12-21)
 • Ej drogi Ergu coś ci się samowzbódnik zacina, ,, NZSS "Solidarność" w Kopenchadze ? Oj marzyciel z ciebie Elbląg ma jeden dobry towar eksportowy - swoich mieszkańców. .. .A szkoda. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz Lewandowski(2012-12-22)
 • Do życzeń autora artykułu dodałbym jeszcze jedno :- by w marcu odbyło się referendum odwołujące prezydenta Nowaczyka i jego następca był takim na jakiego od lat czekają elblążanie, na poziomie prezydenta Szczurka lub Karnowskiego.
Reklama