UWAGA!

Szkoła sukcesu to szkoła myślenia

 
Elbląg, Szkoła sukcesu to szkoła myślenia

„TOC – to uniwersalny program edukacyjny w formie trzech prostych narzędzi graficznych dla wszystkich poziomów edukacyjnych – od przedszkola do szkoły wyższej i więcej” - czytamy na stronie TOC dla Edukacji. W dniach 20-21 września w auli PWSZ przy al. Grunwaldzkiej odbędzie się I Ogólnopolska Konferencja poświęcona temu programowi.

Czym są narzędzia TOC, jakie mają zastosowanie w życiu codziennym i w nauce, i jakich nabywa się po nich umiejętności będzie można dowiedzieć się podczas dwudniowej konferencji. Rąbka tajemnicy uchyla Agata Urbańska, konsultant ds. edukacji wczesnoszkolnej Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu.
      
       Do kogo skierowana jest konferencja, co jest w jej programie?
       - Konferencja „Uczymy myślenia. Narzędzia TOC w służbie dziecka, ucznia, nauczyciela” skierowana jest do dyrektorów placówek oświatowych, nauczycieli, pedagogów, psychologów, bibliotekarzy i wychowawców. W programie znalazł się także warsztat skierowany wyłącznie do rodziców, a poruszający bardzo powszechny problem kłamstwa. „Sposób na kłamcę”. Jakie są mechanizmy kłamstwa i jak sobie z nimi poradzić, o tym będzie mówiła dr Elżbieta Zubrzycka, prezes Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego. Każdy uczestnik konferencji znajdzie coś dla siebie, ponieważ wykładom towarzyszyć będą warsztaty przedmiotowe z języka polskiego, matematyki, języka obcego, edukacji wczesnoszkolnej, w tym również warsztaty z udziałem dzieci, na których zostanie pokazane wykorzystanie narzędzi TOC. Konferencja jest odpowiedzią na bardzo duże zainteresowanie międzynarodowym, innowacyjnym programem TOC (Theory of Constraints) wprowadzanym w placówkach województwa warmińsko-mazurskiego w ramach działań W-M ODN w Elblągu oraz poprzez kilkuletni projekt "Innowacyjny nauczyciel w szkole XXI wieku" realizowany przez elbląską PWSZ. W programie nie zabraknie również propozycji skierowanej do dyrektorów w ramach warsztatu z liderowania, który poprowadzi dyrektor TOC dla Edukacji Polska pan Maciej Winiarek. Warsztat poruszający problemy wychowawcze, umiejętność rozwiązywania konfliktów zaprezentuje gość z Wielkiej Brytanii, pani Debi Roberts, międzynarodowy trener TOC.
      
       Dlaczego uczenie logicznego myślenia jest tak ważne?

       - Otóż myślenia należy uczyć w nie mniejszym stopniu niż np. liczenia, pisania, czytania. A narzędzia TOC to profesjonalne narzędzia myślowe, które mogą służyć wszystkim. Zostały wymyślone już ponad 30 lat temu, aby uczyć właśnie myślenia. To rzeczywiście niewiarygodne, że można uczyć myślenia już najmłodsze dzieci wykorzystując trzy proste narzędzia TOC gałązkę, chmurkę, drzewko. Dzięki praktycznemu włączeniu w proces edukacyjny narzędzi TOC, uczniowie z biernych odbiorców stają się czynnymi współtwórcami.
      
       W jaki sposób uczyć myślenia dzieci wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym?

       - Oczywiście poprzez zabawę! Podczas konferencji zostanie zaprezentowany pierwszy w Polsce i pierwszy na świecie pakiet edukacyjny - Kuferek Tajemnic (www.kuferektajemnic.pl), wykorzystujący narzędzia TOC, skierowany właśnie do najmłodszych. Pakiet ten zawiera atrakcyjne i stosowne do wieku pomoce dydaktyczne. Warto przy tym podkreślić, że autorkami pakietu są elblążanki!
      
       Czy współczesna szkoła uczy logicznego myślenia?

       - To trudne pytanie i trudno na nie odpowiedzieć. Należy pamiętać, że współczesny nauczyciel nie jest w stanie konkurować z telewizją i kinem. Może natomiast sprawić, że „tworzenie”, nawet na szarym papierze, będzie bardziej kuszące niż bycie odbiorcą atrakcyjnie "opakowanych" treści. Okazuje się, że uczniowie chcą się uczyć i pracować na lekcjach. Nie boją się też odpowiedzialności za swoje myślenie i działanie, jeżeli dorośli im to umożliwią. Zastanówmy się, o ile łatwiejsze i prostsze stałoby się wtedy życie. A jest to możliwe dzięki praktycznemu zastosowaniu narzędzi TOC.
      
       Proszę powiedzieć kilka słów o warsztatach. W ich ramach zaprezentowany będzie temat o sposobach logicznego myślenia. Warsztaty skierowane są zarówno do dzieci jak i nauczycieli. Jakie są te sposoby?

       - Warsztaty nie są skierowane do dzieci, a z ich udziałem, żeby poznać sposób zapraszam na konferencję.
      
       Skąd wziął się pomysł na taką konferencję?
       - Nie bez powodu konferencja odbywa się właśnie w Elblągu, gdyż śmiało można powiedzieć, że nasze miasto jest kolebką TOC w Polsce. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa realizuje projekt "Innowacyjny nauczyciel w szkole XXI wieku", w którym wzięła udział znacząca liczba elbląskich nauczycieli. Projekt dotyczył między innymi pracy narzędziami TOC. W rezultacie dwie elbląskie szkoły tj. SP 16 i SP 21, jako pierwsze w Polsce wykorzystują narzędzia TOC na wszystkich etapach nauczania. Nauczyciele z tych szkół poprowadzą wybrane warsztaty. Serdecznie zapraszam. Rozpoczęcie konferencji 20 września o godz. 9.30 w auli PWSZ przy al. Grunwaldzkiej 137. Warsztat dla rodziców (bezpłatny) 20 września godz. 17 również w auli PWSZ przy al. Grunwaldzka 137. Wszelkie informacje na stronie www.konferencjatoc.pl.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Kolejny sukces konsultantów z W-MODN w Elblągu. Tym razem Agaty Urbańskiej, Alicji Guły i Agnieszki Czystaw. Brawa za "Kuferek tajemnic" i przygotowanie konferencji.
 • To prawda, że "współczesny nauczyciel nie jest w stanie konkurować z telewizją" zwłaszcza gdy nie chce dać z siebie więcej niż minimum programowe a raczej podręcznikowe. Ogromna liczba nauczycieli to ludzie zmęczeni swoim zawodem, którym nie zależy na tym aby młody człowiek, jego uczeń wiedział więcej i chciał z radością sięgać po wiedzę. A przecież w XXI wieku mamy mnóstwo sposobów na to by zainteresować ucznia nauką. To już nie czas na schematyczne rysunki na tablicy, czas na lekcje wirtualne!!!!! A takie właśnie lekcje z powodzeniem mogą konkurować z telewizją, trzeba tylko zreformować myślenie nauczycieli i nauczyć ich, zmotywować do działania. Nie jest to proste bo mentalności nauczycieli tak z dnia na dzień się nie zmieni, łatwiej zmienić sprzęt komputerowy. I dlatego trzeba zreformować myślenie tej grupy zawodowej a wtedy dzieci chętniej będą się uczyły. A sama nauka będzie przyjemnością !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  uczeń(2012-09-18)
 • Na początek proponuję niech nauczyciele przyjmą do wiadomości, że uczeń to TEŻ CZŁOWIEK !!!!! To już będzie DUUUUŻY sukces !!!!!
 • nauczycielu dosyć roszczeń - czas brać się do pracy!!!!!
 • Marzę o szkołach, w których nauczyciel daje z siebie wszystko, nie patrząc na to ile otrzymuje wynagrodzenia, który chce zainteresować ucznia nauką. Marzę o nauczycielach, którzy nie szufladkują swoich uczniów na zasadzie -"ooo ten to kiepski jest, z nim trzeba sobie dać spokój. ooo a ten uczeń jest prymusem, temu trzeba poświęcić swój czas". Gdzie są nauczyciele z powołania, dla których praca w szkole jest przyjemnością ????? Po co trzymać w szkołach tych nauczycieli, którzy przychodzą żeby swoje sprawy rodzinne i niepowodzenia wyładować na uczniach???? Nauczyciel, który mówi do ucznia "ty durniu" lub " ty chyba jesteś głup" jak to ma miejsce w SP nr 11 nie zasługuje na miano nauczyciela. Przecież nikt nie nakazuje nauczycielom pracować do emerytury w tym zawodzie, jeśli ktoś jest zmęczony i już nie ma cierpliwości i brak mu zaangażowania niech zmieni zawód. Wybór jest duży. I niech zrobi miejsce tym, którzy mają świeże spojrzenie na nauczanie.
 • Jaka płaca taka praca
 • Najpierw ludzie popracujecie w szkole, zanim zaczniecie się wypowiadać! Nikt, kto nie obraca się na co dzień w tym środowisku i nigdy nie uczył, nie ma prawa wypowiadać się ani, jak ktoś ma pracować, ani, że ktoś jest nierobem i dostaje za duże pieniądze za swoją pracę!
 • Jeżeli nauczyciel zwraca się do ucznia "jesteś głupi" to znaczy, że jest nierobem i powinien pracować fizycznie i z daleka od dzieci. Mam nadzieje, że ten kto napisał jaka płaca taka praca nie jest nauczycielem. Nie jestem w stanie zrozumieć dyrektorów szkół, którzy pozwalają nauczycielom na takie zachowanie. Ja na miejscu rodzica zgłosiłabym taki fakt do kuratorium.
Reklama