UWAGA!

Szkoła z prawami dziecka

W tym roku przypada 20 rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Jest to najważniejszy i najbardziej uniwersalny dokument o prawach dziecka. Z tej okazji UNICEF stworzył program „Szkoła z prawami dziecka”. Przystąpić do niego mogą szkoły podstawowe, licea i gimnazja.

20 listopada w szkołach w całej Polsce wraz UNICEF obchodzić będziemy Dzień Praw Dziecka. Tego dnia nad budynkami szkolnymi, ponad rynkami i parkami miejskimi o godz. 12 dzieci wypuszczą kolorowe balony symbolizujące prawa dziecka, które zawsze powinny być przestrzegane (np. jeden balonik – prawo do ochrony przed przemocą, inny – prawo ochrony przed wykorzystaniem i narkotykami, inny – prawo do wychowania w rodzinie, do edukacji i do ochrony). Materiałów potrzebnych do zorganizowania lekcji, pogadanek i okolicznościowych imprez dostarczy UNICEF. Wystarczy, że szkoła zgłosi swój udział w programie za pośrednictwem formularza umieszczonego na stronie www.unicef.pl/formularz_zgloszeniowy.xls a następnie prześle na adres szkoly@unicef.pl. Obecnie do programu przystąpiło już 1700 szkół z całego kraju, a następne czekają na potwierdzenie i materiały przekazywane przez UNICEF.
       Ponadto uczeń każdej ze zgłoszonych szkół może wziąć udział w konkursie filmowym „Prawa Dziecka – oczami dziecka”. Konkurs jest wspólną inicjatywą UNICEF i Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
       Celem konkursu jest stworzenie krótkometrażowego filmu na temat wybranego przez uczestnika prawa dziecka. Wraz z koleżankami i kolegami ze szkoły może on zastanowić się, które z praw zawartych w Konwencji jest dla dzieci i młodzieży najważniejsze lub najczęściej łamane. Następnie trzeba wymyślić krótki scenariusz, zaangażować znajomych i nagrać swój film (1-4 min). Film może powstać przy użyciu kamery, telefonu komórkowego lub aparatu z możliwością nagrywania. Organizatorzy czekają na nowe, inspirujące nagrania, które pokażą, jak dzieci odbierają świat – czym są dla nich prawa dziecka.
      
       Czekają nagrody
      
Nagrany film weźmie udział w ogólnopolskim konkursie i zostanie poddany ocenie polskich aktorów i reżyserów ze Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Najlepszy film zostanie pokazany na festiwalu Gdynia Dzieciom (wrzesień 2010) oraz Watch Docs w Warszawie (grudzień 2010), podczas których reżyser i aktorzy będą mogli opowiedzieć o nagrywaniu filmu. Zwycięska grupa zostanie zaproszona na warsztaty filmowe do Legnicy (czerwiec 2010). Na finalistów czekają również inne atrakcyjne nagrody.
      
       Jak wziąć udział w konkursie?
      
Każda szkoła, która bierze udział w programie „Szkoła z prawami dziecka”, może zgłosić udział swoich uczniów w tym konkursie. Ilość filmów, którą może zgłosić jedna szkoła, jest nieograniczona. Jednak każdy młody reżyser – na przykład Ty – może nakręcić tylko jeden film.
      
       Co należy zrobić, aby wziąć udział w programie „Szkoła z prawami dziecka”
      
– Wyznaczyć jednego nauczyciela – koordynatora, który będzie odpowiedzialny za podanie wszystkich danych szkoły i kontakt z UNICEF podczas trwania projektu.
       – Wypełnić formularz zgłoszeniowy, w którym wymienione zostaną klasy, w których przeprowadzone będą lekcje dotyczące praw dziecka (obowiązkowo); szkoła zaznaczy, w jaki sposób 20 listopada uczci obchody 20-lecia Konwencji oraz określi liczbę filmów, które wyśle na konkurs UNICEF.
       – Formularz zgłoszeniowy szkoły należy wysłać na adres szkoly@unicef.pl do 16 października.
      
       W przypadku pytań należy kontaktować się z Moniką Miłowską (specjalista ds. Edukacji Rozwojowej); mail: szkoly@unicef.pl; tel. 22 656 69 72.
      
      
oprac. MK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama