UWAGA!

Tajemnice katedry fromborskiej

 Biskup Jacek Jezierski
Biskup Jacek Jezierski (fot. Anna Dawid)

Koło Przewodników i Pilotów Turystycznych im. R. Gierzyńskiego przy PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Centrum Informacji Turystycznej Elbląg w Formie oraz Miasto Elbląg, zaprasza na prelekcję Ks. dr Jacka Jezierskiego, biskupa elbląskiego, zatytułowaną "Tajemnice katedry fromborskiej", która odbędzie się w piątek (17 marca) o godzinie 17 w Ratuszu Staromiejskim, ul. Stary Rynek 25, sala koncertowa. Wstęp wolny.

Ks. dr Jacek Jezierski w 1992 r. został mianowany kanonikiem rzeczywistym Kapituły Warmińskiej we Fromborku a w 1994 już jako biskup pomocniczy wybrany jej prepozytem. Z jego inicjatywy odbyły się poszukiwania miejsca pochówku Mikołaja Kopernika w katedrze fromborskiej. W roku 2004 rozpoczęły się prace archeologiczne, kierowane przez prof. dr hab. Jerzego Gąssowskiego. Znaleziono szczątki, które po przeprowadzeniu badań specjalistycznych zostały zidentyfikowane jako należące do Wielkiego Astronoma.

10 maja 2014 papież Franciszek ustanowił bp. Jacka Jezierskiego biskupem elbląskim. Diecezję objął kanonicznie 28 maja 2014, zaś 8 czerwca 2014 odbył ingres do katedry św. Mikołaja w Elblągu.

Leszek Marcinkowski, prezes zarządu oddziału PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej

 

---komunikat---


Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie