UWAGA!

Tajemnice lasów Piaśnicy – posłuchaj!

 
Elbląg, (kadr z filmu)
(kadr z filmu)

Piaśnica to największe na Pomorzu miejsce masowych egzekucji z czasów II wojny światowej. Leśny cmentarz nazywany jest Kaszubską Golgotą, a także drugim Katyniem. Mimo wielu lat badań i poszukiwań dotąd udało się ustalić imiona i nazwiska zaledwie 852 z kilkunastu tysięcy ofiar.

W hitlerowskim obozie koncentracyjnym Stutthof (obecnie Sztutowo na Mierzei Wiślanej) Niemcy uśmiercili około 65 tysięcy ludzi. Leżąca niedaleko Wejherowa Piaśnica zajmuje niechlubne drugie miejsce pod względem liczby ofiar w regionie pomorskim. Na przełomie lat 1939/1940 funkcjonariusze SS i członkowie paramilitarnej organizacji Selbstschutz rozstrzelali tam od 12 do 14 tysięcy Polaków.
       – Na Pomorzu odkryto dotychczas aż 432 miejsca eksterminacji, a Piaśnica jest największym z nich. To była zaplanowana zbrodnia państwowa, zginął tam kwiat pomorskiej inteligencji, a w okresie PRL-u nie można było upomnieć się o tych ludzi – podkreśla Elżbieta Grot, kierowniczka działu naukowego Muzeum Stutthof, która od 35 lat przywraca pamięć o pomordowanych w piaśnickich lasach. – Szansą są poszukiwania prowadzone w archiwach niemieckich.
       Okazją do rozmowy był pokaz filmu dokumentalnego „Pamięć. Tajemnice Lasów Piaśnicy” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego i Dariusza Walusiaka, który zrealizowało Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Poruszający obraz wyświetliło elbląskie kino Światowid, w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego.
       Z Elżbietą Grot rozmawiała Agnieszka Jarzębska.
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Zbyt szybko zapomniało się o tym ile złego wyrządził naród niemiecki Polakom.
 • a naród ukraiński? Litewski? (yhm, nooo, może czasem było odwrotnie, tego. .) Jeśli się cofnąć odpowiednio wcześniej, to i czeski? słowacki? (PS. 50 000 żołnieży uderzyło na Polskę w 1939), szwedzki? hmmm, kogo tu jeszcze nie było?. .. Dlatego się rozwijamy, żeby ogarnąc te problemy, ofiary, przemoc, gwałt, zatargi, oszustwa, ciche wojny, masakry, ludobójstwa. .. i nie dopuścić, żeby się powtórzyły! Basta. Mamy technologię. .. chciałem napisać "demokrację" - ale się zagalopowałem, bo wkrótce wraz z ACTA ten czas się może skończyć, i kto wie, co dalej będzie. Dzisiaj na pewno kochają nas ludzie w Iraku i Afganistanie (łączna liczba ofiar tych 3 ostatnich wojen podobno dobiega miliona!), a "jutro" pewno pokochają nas ludzie w Iranie - bo powoli jesteśmy przygotowywani przez medialną papkę, by bez mydła łyknąć fakt rozpoczęcia inwazji (oczywiście pewnie po fakcie - jak z ACTA; ). JA powiem tyle - lokalny patriota powinien być gotowy do obrony swej ziemi nawet przed własnym rządem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lokalny Patriota(2012-01-30)
 • PS. zapomniałem o ruskich (poza niemcami w artykule) oczywiście w tym tłumie - zwracam honor. A każdej ofierze zbrodniczych systemów z osobna należy się szacunek, niech odpoczywają w pokoju.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lokalny Patriota(2012-01-30)
 • Lokalny Patriota - masz 100% racji. Podpisuję się pod tym co napisałeś!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Andrzej 27 lat(2012-01-30)
 • I ja też podpisuję się pod tym co napisał Lokalny Patriota. B. dobrze napisane. Nie ma co powielać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  alrena(2012-01-31)
 • Lokalny Patriota ! Dobrze napisałeś. Masz moje poparcie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  STARYDINO(2012-01-31)
 • Dokument ciekawy i warty obejrzenia, szczególnie dla młodzieży. Jeżeli ktoś lubi letni wypoczynek nad morzem warto zafundować sobie bardzo długi plażowy spacer z pobliskiej Stegny czy Krynicy Morskiej i odwiedzić muzeum Stutthof - można połączyć przyjemne z pożytecznym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Martin.(2012-01-31)
 • agresja USA na Iran to kolejne ludobójstwo , zobaczcie:
 • www.youtube.com
Reklama