UWAGA!

Tylko w polu biały krzyż…

 
Elbląg, Tylko w polu biały krzyż…

Te wzruszające słowa piosenki usłyszeli na apelu szkolnym, dnia 17 września roku uczniowie i nauczyciele ZS nr 2 przy ul. Wyżynnej w Elblągu. Były kwiaty złożone w hołdzie zamordowanym, piosenka Czerwonych Gitar - o tym, że nie wszystkim pomógł los wrócić z leśnych dróg oraz wiersz Mariana Hemara: „Katyń”.

Przede wszystkim była to jednak lekcja wychowawcza i lekcja prawdy historycznej, jak trafnie podsumowała ten dzisiejszy, uroczysty apel dyrektor Anna J. Śledzińska.
       Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim programie „Katyń ocalić od zapomnienia”. W ramach tego programu w całej Polsce posadzono dęby, upamiętniające ofiary zbrodni.
       Dąb katyński, który został posadzony w roku 2011 na dziedzińcu naszej szkoły, upamiętnia osobę Zygmunta Zdrzałki - magistra prawa, urodzonego trzeciego kwietnia 1909 roku w Przemyślanych. Zygmunt Zdrzałka służył w armii polskiej jako podporucznik artylerii. Po dostaniu się do niewoli sowieckiej we wrześniu 1939 roku, został wywieziony do obozu w Starobielsku a 19. 04. 1940 r. przetransportowano go do Charkowa, gdzie został wraz z innymi żołnierzami polskimi zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD.
       Były prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński pośmiertnie mianował Zygmunta Zdrzałkę na stopień porucznika.
       Na apelu wspomniano również o tym, że właśnie mija 75 lat od napaści wojsk radzieckich na wschodnie ziemie Polski. Akt zbrodni, przeprowadzony na rozkaz Józefa Stalina dotknął nie tylko żołnierzy ale również profesorów, nauczycieli, prawników, naukowców i duchownych. W tym ludobójstwie, o którym należy pamiętać, zginęła znacząca część elity polskiego społeczeństwa.
       Obowiązkiem każdego Polaka jest pielęgnowanie pamięci o swych przodkach, szczególnie jeżeli zapłacili najwyższą cenę za bycie Polakiem- podkreślił historyk, pan Przemysław Kurczewski, który przygotował ten apel.
      
Irena Ośka, rzecznik prasowy ZS nr 2
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama