UWAGA!

Uczeń na wsi

Pieniądze na zakup mikrobusów i autobusów, instalację internetu, kursy językowe, wakacyjne obozy rehabilitacyjne i zakup przedmiotów umożliwiających naukę można uzyskać z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z programu ,,Uczeń na wsi”.

1 września rusza na terenie całego kraju pilotażowy program pn. ,,Uczeń na wsi” realizowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Celem programu jest pomoc w zdobyciu wykształcenia przez osoby niepełnosprawne zamieszkujące gminy wiejskie.
     
     Adresatami programu są:
     osoby niepełnosprawne, posiadające ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, pobierające naukę w szkole podstawowej, gimnazjum lub w szkole ponadgimnazjalnej (z wyłączeniem szkoły policealnej), mające stałe zameldowanie na terenie gminy wiejskiej, na terenie której znajdują się wyłącznie wsie, lub miejsko-wiejskiej, na terenie której znajdują się wyłącznie wsie oraz miasta do 5 tys. mieszkańców;
     gminy, na terenie których zamieszkują takie osoby.
     
     Formy wsparcia uczestników programów:
     osoby niepełnosprawne można otrzymać dofinansowanie kosztów: zakupu przedmiotów ułatwiających lub umożliwiających naukę; uczestnictwa w zajęciach mających na celu podniesienie sprawności fizycznej lub psychicznej (w tym wakacyjne obozy rehabilitacyjne); związanych z dostępem do internetu (instalacja i abonament), z wyłączeniem zakupu komputerów; kursów doszkalających w zakresie programu nauczania oraz kursów językowych (w przypadku kursów organizowanych poza miejscem zamieszkania ucznia, dofinansowaniu mogą podlegać również koszty dojazdu, zakwaterowania, wyżywienia); wyjazdów organizowanych w ramach zajęć szkolnych.
     Dofinansowanie nie może przekroczy w ciągu roku szkolnego: 2000 zł dla ucznia szkoły podstawowej i gimnazjalnej; 3000 zł dla ucznia szkoły ponadgimnazjalnej; 4000 zł, jeśli uczeń szkoły ponadgimnazjalnej płaci czesne za naukę.
     gminy otrzymać można dofinansowanie wydatków, jakie poniosą gminy wiejskie lub gminy miejsko-wiejskie na zakup pojazdów (mikrobusów i autobusów), służących do przewozu niepełnosprawnych uczniów. Dofinansowanie nie może przekroczyć: 100 000 zł w przypadku zakupu mikrobusu lub 200 000 zł w przypadku zakupu autobusu.
     
     Wnioski o pomoc indywidualną należy składać do 30 września w urzędzie gminy.
     Wnioski o dofinansowanie zakupu pojazdu należy składać od 3 września do 30 września w Oddziale PFRON właściwym terytorialnie dla siedziby władz gminy.
     Dodatkowe informacje można uzyskać w punktach poradnictwa ERKON oraz na stronach internetowych: http://www.pfron.org.pl i na www.razemztoba.pl
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama