UWAGA!

Uroczystości na elbląskich nekropoliach

 
Elbląg, Uroczystości na elbląskich nekropoliach
fot. MS, arch. portEl

We wtorek (1 listopada) przypada uroczystość Wszystkich Świętych. Tradycyjnie wielu elblążan udaje się tego dnia na cmentarze, by otoczyć opieką groby bliskich. Wiele osób bierze też udział w odbywających się w tych dniach na terenie nekropolii nabożeństwach za zmarłych.

Uroczystość Wszystkich Świętych ustanowił prawnie w 935 r. papież Jan XI, choć już wcześniej, w czasach przedchrześcijańskich czczono pamięć przodków, a od pierwszych wieków chrześcijaństwa pamiętano o modlitwie za zmarłych i celebrowano liturgię przy grobach męczenników. Kontynuacją tej tradycji są celebracje upamiętniające zmarłych, które we wtorek odbędą się na elbląskich cmentarzach.
      
       Cmentarz Dębica
       We wtorek (1 listopada) o godz.12. odbędzie się msza św. przy starej kaplicy, którą będzie celebrował ks. bp Józef Wysocki. Po liturgii odbędzie się procesja i nabożeństwo za zmarłych. W środę (2 listopada) o godz. 14.30 odbędzie się msza św. w nowej kaplicy. Po mszy alejkami wyruszy procesja za zmarłych.
      
       Cmentarz przy ul. Agrykola

       W parafii Wszystkich Świętych 1 listopada przypada odpust parafialny. Suma odpustowa odbędzie się o godz. 11.30 i będzie jej przewodniczył bp elbląski Jacek Jezierski. Po sumie wyruszy procesja za wszystkich zmarłych pochowanych na tym cmentarzu.
      
       Jak odnaleźć poszukiwane groby

       Informacje o osobach pochowanych na obu elbląskich cmentarzach komunalnych wraz ze zdjęciem nagrobka oraz numerem sektora, rzędu i miejsca pochówku znajdują się w wyszukiwarce Grobonet 2.3. Dzięki tym informacjom bez problemu można odnaleźć grób, którego szukamy oraz opłacić miejsce. Można również wydrukować mapkę całego cmentarza z podziałem na sektory, co ułatwia poruszanie się po nekropolii.
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Czy bedzie w tym rok jakies żarło na Dębicy ?
  • Gdy byłem dyrektorem PGR w Kamienniku Wlk. to było ostatnie pole gospodarstwa o powierzchni ok. 100 ha. Gdy kombajny kosiły zboże " na " okółkę" to na koniec wybiegała maciora ( dzik ) z awarchlakami i uciekała do lasu. .. Wtedy nie przynosiło tyle dochodu co teraz. ..
  • Powinna być aplikacja w telefonie. Coraz trudniej jest trafić.
Reklama