UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Uśmiech mimo wszystko

 
Elbląg, Jeden z bohaterów sesji przy "swoim" zdjęciu
Jeden z bohaterów sesji przy "swoim" zdjęciu (fot. AD)

Czasem nostalgicznie uśmiechnięte, a czasem szczerze uradowane twarze pokryte siateczką zmarszczek spoglądają ze zdjęć Krzysztofa Koseckiego i Cezariusza Larmy. W ciepłych, jesiennych barwach pasjonaci fotografii uwiecznili podopiecznych Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka”. Wystawa ich prac została otwarta dziś (1 października) w Światowidzie. Zobacz więcej zdjęć.

Data wernisażu „Nasz czas!” nie jest przypadkowa, gdyż dziś Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Głównymi bohaterami zdjęć Krzysztofa Koseckiego i Cezariusza Larmy są podopieczni elbląskiego Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka”.
       - Nie można mówić o tym miejscu „dom starców” – przekonuje Krzysztof Kosecki. – „Niezapominajka” wygląda bardziej jak ośrodek wczasowy. Tam starsi ludzie mieszkają, ale i bawią się, nawiązują przyjaźnie. Trzymają się razem. Wiadomo, że mają bagaż życia, choroby, wiek, ale oni są szczęśliwi. Usmiechają się mimo wszystko.
       Obaj panowie z obiektywami gościli w „Niezapominajce” kilka dni. Odwiedzali podopiecznych w ich pokojach, uczestniczyli w ognisku, przyglądali się zabawie, słuchali ciekawych opowieści. Rozmawiali też z kadrą opiekunów – i tu zgodnie przyznają – to ludzie wielkiego serca. W efekcie powstało około 500 zdjęć. Na wystawie można oglądać 33 z nich.
       - Ciężko było wybrać najciekawsze – przyznają autorzy. – Z reguły osoby starsze fotografowane są w wersji czarno-białej. My lubimy zdjęcia lekko przesycone, w tych dominuje odcień żółci. Taka jesień życia.
       Z fotografii spoglądają pogodne twarze podopiecznych DPS. Są ciepłe, spokojne, nostalgicznie uśmiechnięte lub szczerze uradowane. I choć starość niesie ze sobą nierzadko ból i cierpienie, smutek, samotność to seniorzy nie zapominają o uśmiechu. To ich sposób na życie, jakiekolwiek by ono nie było.
       Kilkoro podopiecznych „Niezapominajki” przyszło dziś do Światowida obejrzeć wystawę. Wśród gości był także Marek Gulda, dyrektor DPS przy ul. Toruńskiej: - To, co widzę na zdjęciach przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – przyznał. – Nasi podopieczni nie zawsze są tacy uśmiechnięci, bo wiadomo, coś strzyka, choroba, ale my chcemy być dla nich domem.
       Zdjęcia prezentowane na pierwszym piętrze Światowida będzie można oglądać do 9 października.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama