UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W czwartek zakupów nie zrobimy

Obchodzone w czwartek (15 sierpnia) święto państwowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej to jeden z trzynastu dni w roku, kiedy obowiązuje ustawowy zakaz handlu.

Dlatego osoby, które planowały tego dnia zrobić zakupy w centrach handlowych, muszą zaopatrzyć się w potrzebne produkty wcześniej.
       Z datą 15 sierpnia związane są trzy uroczystości. Poza świętem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej władze wraz z obywatelami wspominają również Bitwę Warszawską nazywaną Cudem nad Wisłą, która stoczona została w dniach 12-25 sierpnia 1920 r. Natomiast w Kościele Katolickim tego dnia przypada uroczystość Wniebowzięcia NMP.
      
       Ustawowy zakaz handlu
      
Ustawa zakazująca handlu w niektóre święta weszła w życie 26 października 2007 r. Ustawa zakazuje pracy osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy we wszelkich placówkach handlowych. Czynne mogą być jedynie apteki i stacje benzynowe, czyli instytucje wyższej użyteczności publicznej, której spod ustawowego zakazu są wyjęte.
       Według interpretacji przepisów przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, handel może być też prowadzony przez właścicieli jednoosobowych firm, osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne oraz zatrudnionych na podstawie umowy agencyjnej.
       Mandat Państwowej Inspekcji Pracy za nieprzestrzeganie ustawowego zakazu handlu może wynieść nawet do 30 tys. zł.
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Kto to pisze? Jakie wojsko,jaka rocznica bitwy? To święto kościelne i dlatego kartka w kalendarzu na czerwono...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  Czytelnik_MOBI_97043(2013-08-13)
 • zawsze było Wniebowzięcie NMP i pielgrzymki do Częstochowy - co tutaj za bzdury, kto to pisze?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2013-08-13)
 • PISlamiści do szkoły.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  Czytelnik_MOBI_33877(2013-08-14)
 • Święto Wojska Polskiego jest obchodzone od 1992 roku na pamiątkę bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej również „ cudem nad Wisłą” , kiedy to wojska polskie rozgromiły bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na zachód. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło również zachować uzyskaną w 1918 roku niepodległość. W czasach II Rzeczpospolitej 15 sierpnia obchodzono Dzień Żołnierza, następnie w PRL-u ustanowiono 12 października Dzień Wojska Polskiego, w celu upamiętnienia bitwy pod Lenino. Dopiero po upadku komunizmu rząd polski oficjalnie ustanowił Święto Wojska Polskiego. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, jako że zbiega się z kościelnym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej. Oficjalne uroczystości odbywają się w stolicy przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie odprawiana jest honorowa zmiana warty. Od kilku lat na ulicach Warszawy organizowana jest również wielka defilada wojskowa z udziałem wielu żołnierzy i ciężkiego sprzętu bojowego. W przemarszu uczestniczy również prezydent jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP. Polska Armia liczy obecnie około 100 tysięcy żołnierzy. Jej struktury ulegają stopniowej modernizacji – od 2009 roku nie obowiązuje już przymusowy pobór do wojska, armia została uzawodowiona. Z roku na rok zwiększa się również budżet Ministerstwa Obrony Narodowej, a wojska operacyjne stale biorą udział w misjach NATO i ONZ.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Kenez(2013-08-14)
Reklama