UWAGA!

Warto być przygotowanym

 
Elbląg, Od lewej: Zdzisław Olszewski (Dyrektor Sekretariatu Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk), Grzegorz Nowaczyk, Kazimierz Korab, ks. Marian Piwko
Od lewej: Zdzisław Olszewski (Dyrektor Sekretariatu Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk), Grzegorz Nowaczyk, Kazimierz Korab, ks. Marian Piwko (fot. AD)

Położenie geograficzne Elbląga powoduje, że jest on na stałe wpisany w pojęcie transgraniczności, co daje szeroko pojęte możliwości rozwoju. Aby wykorzystać ten fakt jak najlepiej Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk i Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego podpisały Porozumienie o wzajemnej współpracy.

Podpisane wczoraj (24 września) Porozumienie zakłada przede wszystkim ścisłe współdziałanie Stowarzyszenia z elbląskim Instytutem Współpracy Regionalnej i Transgranicznej Morza Bałtyckiego, który jest integralną jednostką Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego. Jednym z ważnych punktów Porozumienia jest możliwość odbywania na preferencyjnych warunkach przez przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego członków Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk studiów podyplomowych w zakresie współpracy międzynarodowej ze szczególnym zwróceniem uwagi na stopień regionalny i podstawowy.
       – Współpraca transgraniczna to nie tylko obwód kaliningradzki, który szeroko otworzył się dzięki ułatwieniom w ruchu granicznym, ale także element rozwoju społeczno-gospodarczego Elbląga oraz regionu elbląskiego. Tak należy na to patrzeć w perspektywie nowego okresu programowania Unii Europejskiej 2014- 2020, który będzie jednym z elementów, które Elbląg musi wykorzystać. Pomoże temu ściślejsza współpraca ze Szkołą Wyższą im. Bogdana Jańskiego czyli m.in. studia podyplomowe, ale także wykorzystanie różnego rodzaju metod badawczych, analiz społecznych czy ekonomicznych, dotyczących rynku pracy czy współpracy transgranicznej. To wszystko szkoła już w swoich zasobach posiada, wie jak to robić, nam tego potrzeba, dlatego też będziemy z tego korzystali – mówił Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk, a zarazem Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk. – Już teraz wiadomo, że Unia Europejska w następnych latach położy nacisk na projekty duże, zintegrowane, które będą realizowały zadania nie jednego samorządu, ale kilku w danym regionie. Będziemy zatem chcieli pozyskać ogromne pieniądze dla regionu elbląskiego, w skład którego wejdzie miasto Elbląg, powiat elbląski, miasto Braniewo, powiat braniewski, być może skierujemy się także w stronę Ostródy. Warto być na takie pieniądze przygotowanym, a ta umowa daje nam podstawę do tego, aby myśleć o lepszym wykorzystaniu pieniędzy unijnych.
       Porozumienie łączy się z działaniami Instytutu Współpracy Regionalnej i Transgranicznej Morza Bałtyckiego, którego celem jest wspieranie różnego typu przedsięwzięć prowadzących do ożywienia kontaktów międzynarodowych w ramach współpracy regionów leżących wzdłuż całego wybrzeża Morza Bałtyckiego. Znajdą się tu zatem działania dotyczące tworzenia warunków dla rozwoju przedsiębiorczości czyli m.in. promocja handlowa i inwestycyjna regionów (targi pracy, prezentacje firm, organizowanie warsztatów), pomoc organizacyjna i prawna dla przedsiębiorstw podejmujących współpracę transgraniczną, stworzenie bazy danych zawierających informację o partnerach zainteresowanych podjęciem współpracy transgranicznej, rozwój szeroko pojętej turystyki, a także współpraca naukowo- badawcza pomiędzy jednostkami naukowo- badawczymi regionu.
       – Taka współpraca łączy się także z pewną zmiana mentalności w myśleniu na temat rozwoju miast i regionów kraju. W państwie zamkniętym liczy się centrum, a im dalej od centrum tym bardziej uważa się, że peryferie mają mniejsze szanse rozwoju. W tej chwili, gdy państwo jest otwarte okazuje się, że stolicą rozwoju oraz współpracy międzynarodowej może być miasto przygraniczne – wyjaśnia Rektor Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego Kazimierz Korab. –Ta współpraca jest niesłychanie korzystna, angażuje wszystkie zainteresowane podmioty. Szkoła mogła być pojmowana jaka przedsiębiorstwo, które działa dla własnego interesu. Tutaj natomiast mamy do czynienia z pewnego rodzaju misją skierowaną na rozwój miasta oraz regionu.
       – Każda uczelnia, która istnieje przy granicy jest wpisana w Euroregion i w państwo, z którym sąsiadujemy. Naszym wielkim pragnieniem, ale także zadaniem dla naszego Instytutu w Szkole Elbląskiej jest to, żeby najpierw stworzyć upowszechnione myślenie o innej jakości odpowiedzialności społecznej – dodaje ks. Marian Piwko, Założyciel i Kanclerz Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego. – Jeżeli spotykają się samorządowcy oraz naukowcy przy udziale społeczności lokalnej wtedy też pomysł rodzi pomysł. Z drugiej strony również władzy centralnej lepiej będzie kierować państwem, jeśli ta dynamika samorządowa i naukowa będzie artykułowała swoje projekty, pomysły oraz oczekiwania.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Każdy odczuwa na własnej skórze jak Elbląg sie rozwija :D
 • Chyba zawija :)
 • Taak. .. Elbląg to czysta dynamika.
 • "Położenie geograficzne Elbląga powoduje, że jest on na stałe wpisany w pojęcie transgraniczności, co daje szeroko pojęte możliwości rozwoju. " i nie zostało przez 22 lata nic wykorzystane co widać bo braku rozwoju miasta ( juz nas przeskoczyły takie miasta jak Ostróda, Malbork ) Elbląg przez nieudolne a i celowe działania oraz ich korupcję ludzi zatrudnionych w urzędzie miejskim i prezydentów miasta ze swoją świtą stał sie zaściankiem.
 • A ksiądz, dobrodziej z opłatkiem - nie za wcześnie ?
 • Browar w Elblągu to i piwko tez jest
 • a może wreszcie pradziadek olszewski ustąpi miejsca jakimś młodym, prężnym, bo w jego działania nie wierzę
 • KIEDY wreszcie Elbląg w Pomorskim ????Z dala od tych z mazur!!!!!
 • Kolejna bajka dla mieszkańców Elbląga
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  100% Elblążanin(2012-09-25)
 • nowaczyk zostal prezydentem po to by zniszczyc ELBLAG do konca na rzecz olsztyna. oklamal swoimi obietnicami elblazan, ma nas za calkowite zera, okrada by ten biedny, zacofany olsztyn mial cokolwiek z nas jesli w ogole sie jeszcze da. dwa miasta o podobnej wielkosci ale jak roznym dzialaniu rzadzacych, tam w zacofanym olsztynie robi sie wszystko by mieszkancy mieli lepiej, nawet kosztem takich sprzedawczykow jak PAN GN.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ,b.m,j(2012-09-25)
 • Póki wszędzie będzie się panoszył ksiądz, nie będzie dobrze w tym kraju!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  obserwer(2012-09-25)
 • "Warto byc przygotowanym" na ucieczkę z tego miasta, gdy sie Elblazanie zaatakują Urząd Miejski. Nas juz nie będzie. Bedziemy na Hawajach. :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Anna Klejna(2012-09-26)
Reklama