UWAGA!

Warto je mierzyć

 
Elbląg, Do pomiaru przygotowano sześć stanowisk, dlatego też nie grozi nam długie czekanie w kolejce
Do pomiaru przygotowano sześć stanowisk, dlatego też nie grozi nam długie czekanie w kolejce (fot. AD)

Do specjalnie przygotowanego autobusu może wejść każdy, a badanie jest bardzo krótkie, bo trwa mniej więcej przez minutę. Tylko tyle, ale wiedza, z którą wyjdziemy może pomóc w zdiagnozowaniu chorób układu krążenia. Autobus akcji „Ciśnienie na życie” stanął dziś (4 lipca) w Elblągu, na Placu Jagiellończyka.

 Badanie jest bezpłatne, do autobusu wejść może każdy. W Elblągu będzie on tylko dziś (4 lipca), od godz. 9 do 19.
       – Wszyscy zainteresowani pomiarem ciśnienia mogą wejść do naszego tira, jest tam sześć pielęgniarek, które czekają na mieszkańców Elbląga. Badanie trwa ok. minuty, po samym badaniu pacjenci otrzymują książeczki pomiaru i lizaki. W ciągu ostatnich dwóch godzin udało nam się przebadać ponad 300 osób i mamy nadzieję, że tak, jak i w Białymstoku uda nam się zmierzyć ciśnienie u tysiąca osób – wyjaśnia Joanna Trakul, koordynator kampanii „Ciśnienie na życie”. – Każdy powinien mierzyć ciśnienie, jest to bardzo ważne, zwłaszcza dla tych, którzy mają problemy z nim związane. Odchylenia od normy warto konsultować z lekarzem, ponieważ nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi do schorzeń układu sercowo- naczyniowego, takich jak zawał czy udar. Przede wszystkim skupiamy się na tym, kiedy te odchylenia są bardzo wysokie, a tzw. ciśnienie górne [ciśnienie skurczowe- red.] wynosi ponad 140 mmHg. Akurat była u nas jedna pani, która po badaniu niezwłocznie udała się do przychodni. Trzeba pamiętać o tym, że nadciśnienie tętnicze nie objawia się, dlatego pomiar jest ważny jeśli mówimy o profilaktyce.
       Ciśnienie mierzą sobie zarówno ci starsi elblążanie, jak i młodsi.
       – Taka akcja jest potrzebna, akurat teraz nie mam ciśnieniomierza, więc jak najbardziej się ona przydaje – wyjaśnia pani Teresa. – Kiedyś częściej mierzyłam ciśnienie, jestem po operacji serca, więc dbam o zdrowie, muszę to robić.
       – Wiem, że prawidłowa wartość ciśnienia to 120/80. Mierzę sobie ciśnienie, ponieważ biorę leki na nadciśnienie – wyjaśnia pani Halina. – Taka akcja jest bardzo potrzebna, dużo ludzi nie ma w domu ciśnieniomierzy, nie ma jak tego ciśnienia mierzyć, chyba, że w przychodni, a tutaj można zajść, tak przy okazji spaceru.
       – Praktycznie codziennie mierzę sobie ciśnienie, tak dla siebie, dla zdrowia, żeby po prostu je znać – mówiła Karolina, która również zna optymalną wartość ciśnienia tętniczego. – Fajnie, że taki tir stanął, ja się akurat dowiedziałam, że mam dobre ciśnienie.
       Cała akcja ma przekonać Polaków do tego, że warto dbać o swoje serce, bowiem z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologiczne aż 48 proc. zgonów w Polsce spowodowanych jest właśnie przez choroby układu naczyniowo- sercowego.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama