UWAGA!

Warto znać kilka takich sztuczek

 
Elbląg, Zawodnicy pokazują uczestnikom ferii w MDK chwyty na macie
Zawodnicy pokazują uczestnikom ferii w MDK chwyty na macie (fot. Anna Dembińska)

Życie jest pełne niespodzianek, a człowiek bywa często bezbronny. Ja czułabym się na ulicy o wiele bezpieczniej, gdybym potrafiła się bronić. I gdyby nie czas, którego w życiu jest ciągle za mało, już dawno znałabym kilka sztuczek, którymi z pewnością zaskoczyłabym przeciwnika. Kilka takich sztuczek elbląska młodzież poznała podczas warsztatów poprowadzonych przez zawodników SAMBO i MMA w elbląskim Młodzieżowym Domu Kultury.

Zajęcia poprowadzone przez zawodników SSW Fighter zrobiły ogromne wrażenie na dzieciach, które z wielką ciekawością przyglądały się temu, co wyrabia na macie kilku rosłych i wysportowanych mężczyzn. Zawodowcy pokazali dzieciakom przeróżne chwyty, duszenia, rzuty, uderzenia i dźwignie. Było to bardzo spektakularne widowisko: - Sambo to sport dla wszystkich – powiedział jeden z zawodników. - Jego początki sięgają Związku Radzieckiego. To dyscyplina, która powstała na potrzeby Armii Czerwonej. Teraz pomaga dorosłym, dzieciom i młodzieży wyładować swoją agresję i siłę na macie.
       Od początku lat 20. XX wieku w Związku Radzieckim trwały studia nad stworzeniem uniwersalnego systemu walki wręcz dla potrzeb Armii Czerwonej. Głównym celem badań było znalezienie optymalnego połączenia technik narodowych sztuk walki z terenów ZSRR z technikami dalekowschodnich i w mniejszym stopniu zachodnioeuropejskich stylów walki w jeden efektywny system walki wręcz. I tak narodziło się sambo. Z czasem powstały trzy jego style: sambo sportowe, stylowo zbliżone do zapasów, sambo bojowe, używane w celach militarnych i cywilnej obrony, zawierające wszelkie techniki obezwładniania przeciwnika i techniki walki bronią: nożem, bagnetem czy pałką i sambo militarne przeznaczone wyłącznie do użytku jednostek specjalnych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, sił szybkiego reagowania policji np. oddziałów terrorystycznych oraz formacji Federalnej Służby Bezpieczeństwa.
       Elbląscy zawodowcy pokazali zgromadzonej młodzieży przeróżne gamy chwytów, uderzeń oraz sposobów obezwładniania przeciwnika. Najpierw miała miejsce rozgrzewka, która stanowi zwykle połowę całego treningu i trwa około 40 minut. Następne kilku śmiałków stanęło na macie, by wypróbować kilka sztuczek. Jednym z nich był Filip, uczeń Szkoły Podstawowej nr 25: - Interesuję się AIKIDO, które uprawiam od kilku miesięcy – mówi. -Zachęcił mnie do tego tata. Spodobało mi się, dlatego też dziś tutaj przyszedłem. Chcę poznać inne sztuki. Kuba sportami walki zaczął interesować się mimo woli: - Mój wujek uprawia ten sport i odnosi wielkie sukcesy – mówi. - Trochę zaraził mnie tym sportem.
       Na spotkanie ze sportami walki oprócz chłopców przybyły także dziewczęta: - Przyszłam tu z ciekawości – mówi Asia, uczennica Szkoły Podstawowej nr 4. - Od sześciu lat chodzę do MDK na zajęcia plastyczne i tu dowiedziałam się o tych zajęciach.
       Kolejny pokaz sportów walki w wykonaniu zawodników SSW Fighter odbędzie się w przyszły czwartek, 6 lutego, o godz. 12.30.
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pleciesz bzdury, jak mało który.
 • ZKS!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  5
  RYeryr(2014-02-02)
 • Po pierwsze: Większość fighterów nie upija się bo muszą utrzymywać kondycję. Po drugie: ci bandyci to ułożeni faceci: studenci, prawnicy, bankowcy itp. Po trzecie: zapraszam na treningi sztuk walk od razu zmienisz zdanie :)
 • zwariowales jasiu, siedz tam przed kompem i graj w gry !!!krzywdzic ludzi ?ty sam sie skrzywdzilem, czytajac ten artykol
 • Wypowiedział się człowiek, który nigdy nie uprawiał sportu, pomijając rozciąganie palców podczas pisania durnych komentarzy, może warto wybrać się na trening zamiast krytykować ludzi z pasją, którzy chcą pokazać młodym ludziom alternatywę dla gier komputerowych :-)
 • a gdzie te zajęcia, ? chętnie rozruszam stare kości :)
 • Głupota młodego pokolenia jest przerażająca.
 • dk, dlaczego nie podpisujesz się imieniem i nazwiskiem ?
 • Propagowanie sportu i zdrowej rywalizacji jest chwalebne ale pokazujcie to tym dzieciom na przykładzie jakiej szlachetnej dyscypliny a nie czymś wziętym wprost ze Spec - Nazu, nie uczcie ich od małego agresji !
 • Sambo jest dyscypliną uczacą odwagi, wewnetrznego spokoju, zdrowej rywalizacji, kształtującą charakter, każda dyscyplina sportu ma swoją historię, skadś się wywodzi, ale historia to jedno, a to jak ten sport kształtuje pozytywnie człowieka to drugie. No chyba, że za jedyną szlachetną dyscyplinę uznajesz szachy, nie ujmując tej królewskiej grze, ale w takim razie myślę, że nie ma sensu żebyś zagłębiał się w jakąkolwiek inną dyscyplinę, ani w kwestii teoretycznej, ani praktycznej bo i tak na starcie stwierdzisz,że kształtuje bandytów. Jak to zazwyczaj bywa,najlepiej komentować i oceniać nie mając z czymś kompletnie styczności, wtedy dopiero jest się super znawcą każdej kwestii ;)
 • SSW FIGHTER , sala na Agrykola , godz. 20.00. Więcej info na profilu na fb :-)
 • Mieliście dobre intencje to was ludzie pojechali panowie. Następnym razem lepiej się nie wychylać z żadną inicjatywą. Pozdrowienia dla kolegów sambistów
Reklama