UWAGA!

Wieczór chanukowy

Elbląg, Wieczór chanukowy
(fot. nadesłane)

Chanuka to święto ściśle związane z historią narodu żydowskiego. Dziś jednak, zapalanie chanukowych świec symbolizuje również pokój, wolność i nadzieję – wartości kluczowe dla wszystkich ludzi. W myśl tego w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym Nr 2 w Elblągu odbył się wieczór chanukowy.

Chanuka jest świętem rodzinnym i - jak każde żydowskie święto - rozpoczyna się po zachodzie słońca. Trwa ono osiem dni i upamiętnia wydarzenia związane z powstaniem Machabeuszy i cud, kiedy po poświęceniu świątyni jerozolimskiej niewielka ilość rytualnej oliwy paliła się przez osiem dni. Centralnym obrzędem jest zapalanie świec na chanukiji. Pierwszego dnia zapala się pierwszą świecę, zaczynając od prawej strony, i w ciągu następnych dni dodaje się po jednej świecy, tak, że ósmego dnia płonie cała chanukija.
       Wychowankowie wraz z wychowawcami w ramach projektu wychowawczo – edukacyjnego „Nasz przyjaciel Korczak” przygotowali przedstawienie Janusza Korczaka pt. „Na Chanukę”. To piękna opowieść o światełku, które rozjaśnia życie wszystkim dzieciom…
      

 

Wyjątkowym gościem czwartkowego wieczoru (25 listopada) był pan Michał Rucki – Wiceprzewodniczący Gminy Żydowskiej w Gdańsku. Przybliżył on tradycje i zwyczaje związane ze świętem światła.
      

Ośrodek Szkolno - Wychowawczy Nr 2 w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • zostawię to bez komentarza. ..
 • A ja bym to skomentował prośbą o usuniecie pierwszego wpisu, nie znam prawa prasowego, ale w tym wypadku redakcja powinna zawiadomić prokuraturę, ta wypowiedź ma znamiona przestępstwa.
 • Wole dzis lady gage :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rowerkus(2010-11-26)
 • O proszę a krzyże to zdejmować chcieli bo symbole religijne, ale żydowskie święta są już OK ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jestem na nie(2010-11-26)
 • Miło; ) Jest to taki wstęp przed tym świętem, które zaczyna się 2 grudnia 2010.Charakter edukacyjny zachowany, tylko chwalić panie wychowawczynie za pomysł przybliżenia dzieciom innych równie ciekawych świąt.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Erudyta(2010-11-26)
 • ha ha prowokacja sie udała, uderz dłonią w stół a nożyce sie odezwą! Osobiście jestem przeciw propagowaniu kultury semickiej, czemu nie świętują Ramadanu!?, czemu nie oddają czci Ogoun-owi?! Czemu zniszczyli naszą prastarą kulturę judeo-chrześcijanizmem. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  klechu(2010-11-26)
 • Pewnie panie teraz są bardziej świadome. .. ..
 • tu każdy ma prawo wypowiedzieć swoje zdanie i najlepiej usunąć drugi wpis. .. wiadomo kto za nim stoi. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Hitler(2010-11-27)
 • Prośba do rodziców- zabierzcie swoim 10 letnim neo-dzieciakom komputery; ]
 • PS. a czy jest w naszym kraju jakiś konstytucyjny zakaz przywoływania prastarych świąt? Wiem, że jest u nas jakaś ilość słowiańskich "kapłanów", także stara wiara chyba się odradza. W Anglii druidyzm uznany został za religię państwową (legalną w każdym razie).
 • antysemityzm, homofobia. .. i to wszystko w naszym Elblągu! To wyjątkowo przykre. .. Brawo dla nauczycielek! Od najmłodszych lat należy uczyć szacunku i tolearncji, jeśli nie w domu - to w szkole. Robicie świetną robotę!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ktosiek(2010-11-27)
 • Jakie brawo dla nauczycielek, w innych szkołach takie rzeczy już dawno się dzieją. .. .
Reklama