UWAGA!

Wolontariat nie tylko dla młodych

Osoby po 50. roku życia mają sporo wolnego czasu, posiadają wiedzę i doświadczenie gromadzone przez wiele lat. W Elblągu z myślą o nich realizowany jest program „Same plusy. Wolontariat 50+”. Koordynatorem programu jest Gabriela Zimirowska z Regionalnego Centrum Wolontariatu.

Każdy, bez względu na wiek, chce czuć się potrzebny i aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Nie tylko osoby młode, ale także te po 50., 60. czy 70. roku życia z powodzeniem mogą realizować się jako wolontariusze - pomagać innym i zarazem rozwijać się, zdobywać nowe umiejętności, zawierać nowe znajomości. Niestety, w Polsce wolontariat po 50-tce nie jest tak modny jak na Zachodzie. Według danych Klon/Jawor najmniej wolontariuszy w 2005 r. było wśród osób po 55. roku życia, a najwięcej wśród osób w wieku 36-45 lat i osób do 25 roku życia. Inaczej sytuacja wygląda w krajach zachodnich, gdzie wolontariuszami są przede wszystkim osoby w średnim wieku i starsze, które zakończyły aktywność zawodową.
     
     Potrzebna moda na wolontariat 50+
     Wolontariat to same plusy, także dla osób starszych. Zyskują one poprzez wolontariat poczucie bycia potrzebnym, dawanie siebie innym, wykorzystywania własnej wiedzy i doświadczeń; pokonują samotność; poznają nowych ludzi; twórczo wykorzystują swój czas; wolontariat umożliwia im tez osobisty rozwój.
     Taka forma aktywności przynosi korzyści nie tylko samym seniorom. Zachęcanie osób starszych do wolontariatu stanowi szansę dla starzejących się społeczeństw na pełniejsze wykorzystanie umiejętności i czasu tych osób. Rozwijanie wolontariatu w tej grupie wiekowej jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy coraz więcej osób powyżej 50 roku życia przechodzi na wcześniejszą emeryturę (w Polsce tylko 17 proc. kobiet i 33 proc. mężczyzn pracuje aż do osiągnięcia ustawowej granicy wieku emerytalnego), lub pozostaje bez pracy (wskaźnik zatrudnienia w grupie powyżej 55 roku życia należy w Polsce do najniższych w Europie i wynosi 26 proc., gdy w Szwecji sięga 68 proc.).
     
     Szukanie odpowiedzi
     Co o wolontariacie myślą osoby powyżej 50 roku życia? Czy lokalne instytucje i organizacje są otwarte na współpracę ze starszymi wolontariuszami? Jak zachęcić osoby po 50-tce do wolontariatu? Jak szkolić i wspierać starszych wolontariuszy? Odpowiedzi na te pytania poszukiwać będzie Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce i Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu w trakcie realizacji projektu „Same plusy. Wolontariat 50+”.
     Program ruszył we wrześniu 2006 r. i potrwa do grudnia 2007 r. Jego celem jest wypracowanie i przetestowanie modelu rozwijania wolontariatu osób powyżej pięćdziesiątego roku życia (50+), a także wypromowanie tego rodzaju aktywności wśród samych seniorów i w szerszej społeczności Elbląga i powiatu elbląskiego. Projekt ma wymiar lokalny, ale wypracowane rozwiązania zostaną udostępnione innym społecznościom zainteresowanym rozwijaniem wolontariatu osób starszych.
     Jeszcze w grudniu na terenie Elbląga i powiatu elbląskiego przeprowadzone zostanie badanie postaw wobec wolontariatu 50+. Ankieterzy dotrą do ok. 70 instytucji publicznych, organizacji pozarządowych oraz kościelnych, a także do ok. 300 osób po 50-tce. Wnioski z badania zostaną zaprezentowane publicznie w formie raportu.
     
     Warsztaty dla starszych
     Wyniki badania pozwolą określić potrzeby zarówno seniorów, jak i lokalnych instytucji oraz wyłonić z obu grup zainteresowanych dalszą współpracą. Wiosną 2007 r. Centrum Wolontariatu w Elblągu uruchomi szkolenia i warsztaty przygotowujące do pracy w charakterze wolontariusza dla około 20-30 osób powyżej 50 roku życia, zainteresowanych wolontariatem (warsztaty psychologiczne, dotyczące metod pracy z dziećmi, osobami wykluczonymi i chorymi, szkolenia komputerowe). Następnie osoby te zaczną pracować społecznie w instytucjach dobranych i przeszkolonych przez Centrum Wolontariatu, które będzie także monitorować przebieg pracy i wspierać wolontariuszy.
     Instytucje zainteresowane promowaniem wolontariatu osób powyżej 50 roku życia stworzą lokalne partnerstwo. W trakcie spotkań roboczych zostanie wypracowana strategia rozwoju wolontariatu seniorów w Elblągu i powiecie elbląskim. Partnerstwo pomoże także w sprofilowaniu oferty Centrum Wolontariatu pod kątem starszych wolontariuszy.
     Jesienią 2007 r. Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce i Regionalne Centrum Wolontariatu przeprowadzą kampanię promującą wolontariat osób 50+ wśród seniorów, instytucji i opinii publicznej w Elblągu i powiecie elbląskim.
     Koordynatorem programu w Elblągu jest Gabriela Zimirowska z Regionalnego Centrum Wolontariatu, tel. 055 236 27 16, e-mail: g.zimirowska@wp.pl.
     
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama