UWAGA!

Współpraca uczniów ponad granicami

Elbląg, Współpraca uczniów ponad granicami
(fot. nadesłane)

Już po raz ósmy Zespół Szkół Pijarskich im. Św. Mikołaja w Elblągu brał udział w wymianie międzynarodowej młodzieży ze szkołami partnerskimi Flatow Oberschule z Berlina oraz Teletta Gross Gymnasium z Leer.

Współpraca zaczęła się dla uczniów już w marcu 2007 roku, kiedy wyjechali do Berlina i pracowali nad projektem dotyczącym niekonwencjonalnych metod pozyskiwania energii. Tym razem uczniowie pracowali nad projektem, którego temat dotyczył ruchu promowego po Morzu Bałtyckim na przykładzie firmy TT-Line. Pracę koordynowali nauczyciele, którzy zorganizowali polsko-niemiecką wymianę: Katarzyna Kostyszyn-Radecka i Agnieszka Bojara z Zespołu Szkół Pijarskich z Elbląga, Rudiger Schwandt z Berlina oraz Christian Goldau z Leer.
       Podczas pracy nad projektem uczniowie byli podzieleni na grupy międzynarodowe, które zbierały informacje na temat historii portu morskiego w Travemuende, obsługi załadowań i rozładunku promów w portach, techniki promu poruszającego się w basenie Morza Bałtyckiego oraz cateringu na promie. Dowiedzieli się też co oznacza ruch nautyczny statków, byli w maszynowni oraz na mostku kapitańskim. Uczniowie mieli także okazję przebywać na promie, gdzie zakwaterowani byli w kajutach, a projekt pisali w salach konferencyjnych na promie. W Szwecji czekało na nich zwiedzanie Trelleborga.
      

 

Po powrocie ze Szwecji projekt był kontynuowany w partnerskim mieście Elbląga – Leer. Na specjalne zaproszenie burmistrza Leer – Wolfganga Keller mogli zaprezentować swoją pracę oraz zapoznać się z zabytkami uroczego miasteczka. Po pięciodniowym pobycie w Leer młodzież wróciła do Berlina, gdzie kończyła pracę nad projektem. Tam też zapoznali się też z ważniejszymi zabytkami stolicy: zwiedzili Reichstag, zobaczyli Bramę Brandenburską, wieżę telewizyjną oraz katedrę.
       Głównym celem pozyskania środków finansowych na zrealizowanie wymiany jest napisanie projektu. Praca została zawarta w ponad stu stronicowym projekcie, a owoce pracy zostały przedstawione deputowanym w Bundestagu. Dzięki wizycie w Berlinie i Leer uczniowie poznali niemiecką tradycję, szlifowali język oraz nawiązali nowe przyjaźnie. Młodzież mieszkała u rodzin niemieckich w Berlinie oraz Leer, co pozwoliło na nawiązanie nowych znajomości. Współpraca polsko-niemiecka jest realizowana dzięki fundacji Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania i Programu Młodzież Polsko-Niemiecka.
       Przyszłość dobrosąsiedzkich stosunków między Polską a Niemcami zależy nie tylko od współpracy na szczeblu rządowym, ale także od podejmowania inicjatyw regionalnych, do których zalicza się wymiana. Dlatego szkoła ma nadzieje na dalszą współpracę, której celem jest nie tylko kontakt z językiem obcym i przezwyciężanie barier językowych uczniów, ale przede wszystkim pokonanie wzajemnych uprzedzeń młodych Polaków i Niemców, wynikających z różnic kulturowych i obciążeń historycznych. Następny projekt planowany jest na marzec 2011 roku.
      

Katarzyna Kostyszyn-Radecka
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama