UWAGA!

Wszystko co musisz wiedzieć o oponach zimowych

Wszystko co musisz wiedzieć o oponach zimowych

Sezon na opony zimowe w Polsce już się rozpoczął. Wiele osób jest na etapie zakupu oraz wymiany swoich letnich kompletów na opony zimowe. Warto przygotować się do tego, aby wymiana przebiegła bezproblemowo. Dzięki wiedzy o kilku podstawowych czynnikach unikniemy niepotrzebnych nieporozumień.

Co oznaczają symbole na oponach zimowych?
       Na profilu opony znajdują się oznaczenia, które wskażą nam, czy opona, którą jesteśmy zainteresowani, jest przeznaczona dla naszego samochodu. Przykładowym oznaczeniem opony może być symbol 195/65 R15 91 T
       195 – jest to przekrój a dokładnie jego szerokość. Wartość ta jest wyrażona w milimetrach. W klasycznych oponach mierzona ona jest pomiędzy bokami opony
       65 – to rozmiar profilu opony. Oznacza to procentowy stosunek wysokości opony do jej szerokości.
       R15 – oznacza oponę Radialną osadzoną na feldze o rozmiarze 15 cali.
       91 – jest to indeks nośności. W każdym z rozmiarów występuje maksymalnie 3 wersje tego indeksu. Należy pamiętać, aby dobierać go odpowiednio do samochodu.
       Ostatnim z oznaczeń, w tym wypadki T, jest indeks prędkości, do którego dana opona jest przystosowana. W prostych słowach oznacza to maksymalną prędkość, do której dana opona jest przystosowana i w których zachowuje swoje właściwości.
       Dodatkowo przy oponach zimowych, na profilu opony możemy zauważyć symbol płatka śniegu – oznacza to, że opona przeznaczona jest do zastosowania w warunkach zimowych. Dodatkowo może pojawić się oznaczenie M+S, które oznacza, że dana opona zapewnia lepsze właściwości jezdne na śniegu oraz w warunkach terenowych.
       Opony zimowe mają wiele bezdyskusyjnych zalet i są nieodłącznym elementem samochodu podczas okresu zimowego. Bez podstawnie, nasze letnie ogumienie powinno zostać wymienione na zimowe, gdy tylko temperatury spadną poniżej 7 stopni Celsjusza.
      
       Kiedy zmienić opony na zimowe?

       Częstym pytaniem jest, czy jest obowiązek zmiany opon na zimowe w Polsce. Odpowiedź jest prosta – nie ma. Jednak, gdy takie opony nie są założone, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Bezpieczne używanie zimowego ogumienia zaczyna się, gdy temperatury nie przekraczają 7 stopni Celsjusza.
      
       Jak działają opony zimowe?
       Działanie opon zimowych polega na nabraniu przez bieżnik śniegu, który klei się do śniegu pozostałego na asfalcie. Wszystko to dzięki specjalnej budowie bieżnika, która powoduje, że woda oraz błoto pośniegowe odprowadzane jest dużo bardziej efektywnie. Sama opona ma większą ilość nacięć, co powoduje, że lepiej przylega do niej śnieg.
       Jak widać, warto zmienić opony na zimowe, nie, tylko aby poprawić właściwości jezdne pojazdu, ale aby uniknąć problemów w razie kolizji. Należy spokojnie dopasować oponę, która jest dla nas odpowiednia.
      
       Gdzie kupić opony zimowe
       Dobrym pomysłem jest odwiedzenie sklepów internetowych, w których możemy nabyć interesujące nas opony. Jednym z takich miejsc jest sklep z oponami noweopony.pl. To właśnie tam można nabyć Opony zimowe Kormoran SNOWPRO 175/70 R14, które są bardzo dobrym rozwiązaniem na zimę.
      

       ----- materiał płatny -----

      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie