UWAGA!

Z Internetem do klienta

Elbląg, Czy wizyta w budynku ZUS będzie wkrótce zbędna?
Czy wizyta w budynku ZUS będzie wkrótce zbędna?

Załatwienie sprawy przez Internet bądź telefon już w niedługim czasie będzie codziennością w kontaktach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Zakład rozpoczyna realizację współfinansowanego przez Unię Europejską projektu Platforma Usług Elektronicznych – informuje Karina Podlaszewska z elbląskiego Oddziału ZUS.

ZUS podpisał umowę na finansowanie inwestycji ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Unia Europejska pokryje 85 proc. kosztów projektu o wartości ponad 100 mln zł.
       Platforma Usług Elektronicznych jest jednym z pierwszych w Polsce projektów pełnej informatyzacji jednostki administracji publicznej. Dzięki niej kontakt z ZUS-em będzie możliwy bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem Internetu lub telefonu. PUE zapewni klientom Zakładu (ubezpieczonym, płatnikom składek, świadczeniobiorcom, lekarzom i komornikom) dostęp do swoich danych zgromadzonych na indywidualnych kontach w ZUS. Dodatkowo pozwoli złożyć drogą elektroniczną dowolny wniosek bądź dokument ubezpieczeniowy. Na Platformie będą udostępnione wszelkie „zusowskie” formularze, których prawidłowość wypełnienia będzie weryfikowana przez system komputerowy. Za pośrednictwem Internetu klient dowie się również, na jakim etapie jest obecnie jego sprawa.
       Dostęp do Platformy będzie spersonalizowany. Każdy z klientów będzie miał własny profil użytkownika. Dla osób niezorientowanych w specyfice ubezpieczeń społecznych i działalności samego Zakładu dostępny będzie wirtualny doradca, czyli tzw. avatar potrafiący nawiązać „quasi inteligentną” rozmowę.
       Osoby, które nie mają w domu komputera z łączem internetowym, będą mogły skorzystać z dostępnych w każdej placówce ZUS e-kiosków, potocznie zwanych zusomatami. Będą w nich dostępne wszystkie formularze oraz cała baza wiedzy i aktów pranych z zakresu działania Zakładu. Za pośrednictwem zusomatów będzie można przesyłać dokumentację drogą elektroniczną, ale również składać ją w postaci papierowej, uzyskując potwierdzenia ich złożenia. Zusomaty znajdą się w miejscach ogólnodostępnych i będą czynne całą dobę.
       Dzięki realizacji projektu PUE w kontaktach z ZUS-em klienci będą mogli również korzystać z nowych usług telefonicznych. Powstanie bowiem specjalne Centrum Informacji Telefonicznej. Za jego pośrednictwem będzie można złożyć ustny wniosek m.in. o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek czy też uzyskać informacje zapisane na indywidualnym koncie w ZUS. Zanim udzielone zostaną jakiekolwiek informacje, weryfikowane będą dane osobowe osoby dzwoniącej.
       Platforma Usług Elektronicznych usprawni również obsługę klienta na miejscu, w samym Zakładzie. Każda z 320 placówek ZUS zostanie bowiem wyposażona w nowoczesne systemy kierowania ruchem klientów, który umożliwią monitorowanie liczby oczekujących i czas obsługi interesantów. Poza przyspieszeniem obsługi klientów system ten umożliwi zamawianie wizyt w Zakładzie.
       Realizacja projektu Platforma Usług Elektronicznych zakończy się w grudniu 2012 r.
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • ostatni bastion komuny, załatwić sprawę w ZUS to jak trafić 6 -tke w lotto.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nieubezpieczony(2009-10-17)
 • tym razem te darmozjady będą przejadać i marnotrawić pieniądze unijne u nas pozabierali renty i już niema skąd skubać chyba że zaczną obniżać świadczenia bo idą święta i czas na nagrody i szczególne premie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  tatus5012(2009-10-17)
 • do tatus5012 darmozjad to ty jesteś. Byłeś i widziałeś jak się tam pracuje?To nie gadaj co ci ślina na język przyniesie, masz wybujałą fantazję za dużo telewizji oglądasz co? a pretensję to do Warszawy składaj. Ja osobiście jestem pełen podziwu dla kobiet tam pracujących !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  interesant zadowolnony(2009-10-17)
Reklama