UWAGA!

Z Kamionka do krainy Wikingów

 
Elbląg, Partnerzy projektu zasadzili przed szkołą w Ystad jabłoń,
Partnerzy projektu zasadzili przed szkołą w Ystad jabłoń, fot. nadesłana

Od 16 października,  w ramach realizowanego od września 2011 roku projektu Leonardo da Vinci, przedstawiciele Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim goszczą w krainie Wikingów, pełnej malowniczych klifów, kamiennych kręgów i nieodkrytych tajemnic.

Projekt Leonardo da Vinci realizowany jest wspólnie ze Szwecją, Włochami i Turcją. W jego ramach odbywają się spotkaniach kolejno w każdym państwie, tym razem w Szwecji w miastach Ystad i Malmo. W kwietniu gościliśmy partnerów u nas, czyli w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kamionku Wielkim.
       Najpierw po pełnej wrażeń nocy na promie, kiedy nasze żołądki bujały się w rytmie fal, zawitaliśmy do Ystad, gdzie ugościł nas szwedzki partner Sydskanska Gymnasiet. Podczas dwóch dni podpatrzeliśmy jak uczą się i są uczeni młodzi ludzie w Szwecji, braliśmy udział w warsztatach kulinarnych, spawalniczych i mechaniki samochodowej. Mieliśmy za zadanie upiec typowe szwedzkie ciasta oraz zespawać tzw. wizytówki i uruchomić silnik samochodu. Nasz projekt zakłada poznanie różnych wykonywanych zawodów na europejskim rynku pracy. 
       Wspólnie z partnerami projektu zasadziliśmy przed szkołą w Ystad jabłoń, której przyszłe owoce mają być wyznacznikiem owocnej międzynarodowej współpracy.
       Popołudniami mogliśmy poznawać nieokiełznaną surową szwedzką naturę oraz zachowane ponad siedemsetletnie budowle.
       Niesamowitą ciekawostką jest nocny trębacz Ystad, który każdego dnia  obserwuje miasto z wieży kościoła. Tradycja ta ma początek od poł. XVIII w. i jest nadal żywa. Kiedyś zadaniem strażnika wieżowego było wypatrywanie niebezpieczeństwa pożaru przez całą noc a jego regularne granie było dla mieszkańców dowodem, że strażnik nie zasnął i czuwa nad ich bezpieczeństwem; za zaniedbanie tego obowiązku aż do poł. XIX wieku groziła strażnikowi kara śmierci. Prawdziwą przyczyną grania była jednak obawa przed wybuchem pożaru – a czuwający strażnik mógł nieustannym graniem wezwać mieszkańców do gaszenia ognia. Dziś jest to już tylko gra dla podtrzymania tradycji: codziennie między godz. 21.15 a 1 w nocy strażnik gra z wieży kościelnej co kwadrans hejnał na cztery strony świata.
       Widzieliśmy również magiczne miejsce wszech czasów – kamienny krąg Ales Stenar w kształcie łodzi Wikingów położony na klifie nad brzegiem morza. Do dnia dzisiejszego nie odkryto, dlaczego kamienne olbrzymy drzemią w ziemi, czy jest to miejsce pochówku, czy kultu, czy też wyznacznik pór roku.
       Wyjeżdżając z Ystad mieliśmy możliwość zwiedzenia zamku w Marsvinsholm, z którym Gimnazjum z Ystad współpracuje w zakresie rolnictwa. Młodzież z czterech partnerskich państw zasadziła tulipany w kolorach flag każdego państwa. Na wiosnę będziemy mogli podziwiać naszą pracę.
       Obecnie przebywamy w Malmo, gdzie przyjęło nas Frans Suell och Jorgen Kocks Gymnasium. Pierwszy dzień wypełniły nam warsztaty fotograficzne i cukiernicze. Jesteśmy ciekawi co jeszcze nas czeka.
      
Jerzy Sukow, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • MOW w Kamionku Wielkim kolejny raz prezentuje, że praca z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych nie wyklucza z działań o europejskim zasięgu. Gratulacje!
Reklama