UWAGA!

Z nauką za pan brat

 
Elbląg, Z nauką za pan brat
fot. Anna Dembińska

Jakie znaczenie ma pamięć krótkotrwała, jak mogą oszukać nas zmysły, skąd bierze się refleks, co to jest sens – mogli przekonać się uczniowie, a także ci najmłodsi, chodzący do przedszkola, którzy odwiedzili dziś (10 października) Elbląski Park Technologiczny. Zobacz zdjęcia.

Tu czekało na nich piętnaście eksponatów interaktywnych z Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. Młodsi i starsi elblążanie krok po kroku odkrywali, że mózg to znacznie bardziej złożony organ niż mogłoby się wydawać
       . - Wystawa „Umysł przyłapany” składa się z eksponatów, które zostały zebrane z Centrum Nauki Kopernik. Część z nich to nowe eksponaty, stworzone specjalnie na tę wystawę – mówi animator z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Krzysztof Chodkiewicz. - A o czym jest ta wystawa? Mówi nam o tym, jak funkcjonuje ludzki mózg i jak można go oszukać. Bo metodą na to, jak można go poznać, jest poznanie jego błędów w działaniu, a może nawet jego natury w popełnianiu tych błędów. Mamy tu bardzo fajne eksponaty, które przełamują nasze stereotypowe myślenie na temat funkcjonowania mózgu.
       Jednym z nich okazał się eksponat „Mistrzowie szybkiego zapamiętywania”, w ramach którego w krótkim czasie należy zapamiętać ciąg obrazków i ułożyć go później w odpowiedniej kolejności. Zadanie to do najprostszych nie należy. Jak pokazał jeden z eksperymentów - o wiele lepiej od człowieka to zadanie wykonuje... szympans.
       - Są też eksponaty, które oszukują nasze zmysły – mówi Krzysztof Chodkiewicz. - Generalnie wystawa poprzez takie fajne interaktywne zabawy ma przybliżyć nam funkcjonowanie naszego mózgu.

 


       Okazuje się, że warto czasami wyjść poza skostniałe stereotypowe myślenie, bo dzięki temu można odkryć coś nowego i nieoczekiwanego.
       Elbląski Park Technologiczny oprócz wystawy przygotował dla małych elblążan szereg ciekawych pokazów chemicznych takich jak wulkan, ciężka woda - lekki lód, szybkość dyfuzji, lustro srebrowe, lampa lawa, chemiczny kameleon, pasta dla słonia czy burza w próbówce. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem brali udział w ciekawych eksperymentach. Szkoda tylko, że w szkole na co dzień brakuje takiego bezpośredniego obcowania z nauką. Chodziłoby się do niej z pewnością z większą chęcią a wiedza wchodziłaby do głowy znacznie szybciej.
      

Patronem medialnym imprezy była Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl,
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama