UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Za 10 lat to miasto może być w innej lidze

 
Elbląg, Mateusz Zmyślony pochodzi z Elbląga
Mateusz Zmyślony pochodzi z Elbląga (fot. Michał Skroboszewski)

Mocne strony miasta? Historia odkrywana przez archeologów, Truso, Galeria EL i formy przestrzenne, retrowersja, miejskie parki, kanał łączący Elbląg i Ostródę wraz z pochylniami, rzeka Elbląg, ale i bursztyn, mennonici czy pasjonaci Gwiezdnym Wojen. Czego brakuje? Na przykład utwardzonego pasa startowego na lotnisku, który pozwoliłby lądować większym jednostkom czy obwodnicy rowerowej. Na braki wskazywali uczestnicy konsultacji, które pomogą w stworzeniu strategii promocji miasta. Zobacz fotorelację.

- Dla mnie, jako marketingowca - stratega, największym problemem w tzw. stutysięcznikach, byłych miastach wojewódzkich, jest znalezienie czegoś unikalnego. Żeby było coś unikalnego, treść, na której można się oprzeć – powiedział Mateusz Zmyślony, ekspert w dziedzinie komunikacji i marketingu, dyrektor kreatywny w niezależnej firmie zajmującej się reklamą, autor kilkudziesięciu strategii marek, miast i regionów, nazywany również pionierem marketingu miejsc w Polsce. I elblążanin z urodzenia. 

To właśnie on - wraz ze swoim zespołem - opracuje dokument, który pomoże określić na czym miasto powinno oprzeć promocję Elbląga w Polsce oraz w Europie (taką strategię ma np. Toruń, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz, Olsztyn). Posłuży on także do aktualizacji strategii rozwoju Elbląga 2020 plus (za taki dokument miasto zapłaci 60 tys. zł – informuje biuro prasowe Urzędu Miejskiego).

Jak mówił Mateusz Zmyślony, podczas środowego (9 października) spotkania w Ratuszu Staromiejskim, Elbląg i okolice mocne strony mają, trzeba je tylko "dobrze sprzedać na zewnątrz".

- To jest miasto, które w ciągu najbliższej dekady może być w zupełnie innej lidze – uznał. - Tych potencjałów jest bardzo dużo. Jesteśmy tutaj po to, abyście wypowiedzieli się, co moglibyśmy uwzględnić w planach, jakie potencjały znacie, to mogą być także pomysły zupełnie nieistniejące, zupełnie świeże.

Mówiono więc o tym, co można jeszcze lepiej wykorzystać w promocji miasta, czyli m.in. o bliskości obwodu kaliningradzkiego, położeniu pomiędzy Fromborkiem a Malborkiem, przemysłowej historii miasta, czyli fakcie, że mieszkali tu i działali tacy przedsiębiorcy jak Ferdynand Schichau czy Franz Komnick.

- Uważam, że takim największym, niezrealizowanym tematem jest odtworzenie Truso [wczesnośredniowiecznej, wikińskiej osady, odkrytej przez Marka Jagodzińskiego, elbląskiego archeologa, nad brzegiem jeziora Druzno – red.]. W Polsce jest wiele haseł, które je wykorzystują, a tak naprawdę ono tam nie istniało... A z tego jest bardzo dobry produkt turystyczny. Dlaczego tego u nas nie ma? - pytała Hanna Skrobotun, prezes Elbląskiego Klastra Turystycznego.

Wielokrotnie przebijał się temat Góry Chrobrego, którą uznano za miejsce, które przynosiłoby korzyści zarówno wiosną, jak i latem. Za potencjał uznano również fakt, że to właśnie w Elblągu mieszkają bracia – Adam i Marek Kuleszowie – którzy od ponad 30 lat pasjonują się Gwiezdnymi Wojnami i tworzą modele, które zdobyły uznanie i są pokazywane w całej Polsce oraz na świecie.

Wskazywano także na to, czego w Elblągu i okolicach nie ma, a co mogłoby przyciągnąć turystów. Wśród pomysłów zgłoszonych przez obecnych na spotkaniu znalazły się takie rzeczy jak m.in. system roweru miejskiego do wypożyczenia, obwodnica rowerowa, która pozwoliłaby bez problemu wyjechać z Elbląga na Żuławy albo na Wysoczyznę Elbląską, wytyczone szlaki po Elblągu i okolicach, z których korzystaliby właściciele psów, utworzenie plaży dla tej grupy nad Zalewem Wiślanym, utwardzony pas na lotnisku, dzięki któremu mogłyby tu lądować większe jednostki. Mówiono także o działaniach, które mogłyby poprawić estetykę miasta (remont małych ulic, więcej pojemników z woreczkami dla psów, likwidacja starych kiosków, opracowanie logo Bażantarni) albo wygodne poruszanie się po nim (np. przywrócenie tego fragmentu linii nr 2, który dawniej pozwalał dojechać tramwajom bliżej muszli koncertowej).

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Fajnie, taka strategia to świetny pomysł z tym jednak że kiedy już zostanie opracowana i wprowadzona w życie i przyjmie się to ktoś w srOlsztynie położy na tym łapę i albo każe zamknąć albo przenieść. Oni bacznie tam patrzą i jak tylko ktoś zaczyna podnosić głowę znad ich wyimaginowanej podziałki to ją ucinają, szczególną niechęcią darzą właśnie Elbląg, nie wiem z czym to jest związane, pewnie jakiś kompleks mają 
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  1
  Dawna Stolica Niczego(2019-10-10)
 • I po opracowaniu, projekt ten odleży się na półce jakieś 4 lata, do następnych wyborów samorządowych nieprawdaż panie Wróblewski? Teraz to się wyburza historię / budynki / Elbląga panie Zmyślony. A tak po prawdzie to chyba dyrektor od kultury, promocji i turystyki powinien to zrobić w ramach swoich obowiązków, ale czy on dal by radę?
 • Za 10 lat Elbląg będzie w lidze gminnej
 • Tak 120 tysiecznik, ale 75% to wyborcy opcji zeby bylo tak jak bylo, byle dotrwac do konca kadencji. Ostatnie tematy jakis wezel przesiadkowy, w co? W te malutkie tramwaje bez klimy? Wszystko nietrafine pomysly, pieniadze wyrzucobe w bloto.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  2
  Realista1(2019-10-10)
 • "Jeżeli wyborcy nam zaufają, możemy przywrócić Senatowi rangę organu, który bada działania prawa w rzeczywistości. Nie bije rekordów szybkości przyjmowania ustaw, ale je rzeczywiście konsultuje z samorządowcami lekarzami, nauczycielami, przedsiębiorcami – po prostu z tymi, dla których to prawo jest tworzone - mówi Jerzy Wcisła" sugeruje ze teraz Senat bada działania prawa w teorii, bije rekordy szybkości przyjmowania ustaw ktorych nie konsultuje z samorządowcami lekarzami. .. czyli oskarza i twierdzi ze on bedzie inny a wszystko za sprawa stanu zaufania spoleczenstwa, a jesli go nie wybiora to znaczy ze mu nie ufaja czyli ze jest klamca i oszustem. .. a z tym senatem to ciagle to samo, wirtualny wybór podnoszony od dziesiecioleci
 • 60 tyś, za sam dokument?? To ja podziękuję. Ile już pieniędzy poszło na plany, dokumenty a inwestycje nie zostały zrealizowane?? Stadion przy ul. wschodniej, ile już nas kosztował?? Mimo, że nie będzie go tam prawdopodobnie nigdy, ile kosztowały termy czy tam baseny przy Sadowej - których tam nigdy nie będzie. Ile kosztowało Porto 55 mimo, że go nigdy nie będzie, ile kosztowało CH 7 - którego prawdopodobnie nigdy nie będzie, ile kosztowała reaktywacja kąpieliska miejskiego przy spacerowej, za co Pani prezes pobierała nie małą opłatę. I wiele innych inwestycji które powstały tylko po to by na planach zarobić - takie mam wrażenie. Miasto biedne, a wydaje pieniądze bez pokrycia na plany by ktoś zarobił. Owszem plany kosztują, ale powinny te koszty być połączone z wykonaniem inwestycji. A tak?? Odnoszę wrażenie, że to koledzy, rodzina, znajomi lub bezpośrednio włodarze (nie piję do obecnego a do wszystkich) zarabiają na planach, a my miasto jako społeczeństwo tracimy pieniądze, nerwy i wiarę w lepsze jutro. Hashtagi: #ELBLAG,#LEPSZEJUTRO
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  5
  Tomasz85(2019-10-10)
 • @kim - A mecze będziemy oglądać na poziomie b klasy z Gromem Nowy Staw, czy z Zagładą Lisów.
 • Dokument o strategii promocji miasta powinien być wykonany na naszej uczelni w ramach pracy dyplomowej grupy studentów wraz z Biurem Promocji Miasta lub innym działem który za to odpowiada i bierze pieniądze. Czym się pochwalić co promować wiedzą nasi pasjonaci regionaliści, spece archeo i muzeum Elbląga, niejednokrotnie przewyższający wiedzą Pana Dyrektora. Pan o tym nic a nic nie wie i potrzebuje danych do opracowania po to spotkanie. To właśnie on - wraz ze swoim zespołem - opracuje dokument. :) A i tak studenci na uczelni gdzie Pan M wykłada będą za friko klepać w klawisze a zespół obrobi. (za taki dokument miasto zapłaci 60 tys. zł – informuje biuro prasowe Urzędu Miejskiego). A miasto to Pan i Pani czyli my mieszkańcy. A jakby było mało wiedzy o strategi o okolicach Elbląga to proszę www.powiat.elblag.pl bip.gminaelblag.pl bip.gminaelblag.pl i wiele innych które były ale niewiele zrobiły dla poprawy otoczenia. "Może samorządy i pogubiły się w marketingu, ale za to firmy marketingowe doskonale się w nim odnalazły" cytat z linku: www.proto.pl
 • Słusznie z tym lotniskiem, lepiej być choćby niewolnicą stewardesą. No, a te tworzenie zawodów przyziemnych dla zajęcia kadry, byle nie polecieli z zatrudnienia. Jakie to jest załosne, żenujące i ujmujące miastu oraz władzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  menelux(2019-10-10)
 • Minęło 20 lat, a w tzw. elbląskich mediach ZERO informacji o rocznicy konsultacji ws. przynależności do pomorskiego z 10.10.1999 r. Frekwencja 45%, prawie 100% za Gdańskiem. Tak działa demokracja i politycy głoszący demokrację.
 • Teraz to już w pupie te pomorskie i olsztyn - teraz chcemy nie zależności jako woj. Żuławskie. Olsztyn od 20 lat pokazuje, że ma nas w poważaniu, a gdańsk pokazuje pazurki w związku z przekopem. Po 1 suwerenność Elbląga jako stolicy regionu, po 2 region ten (ważny) a jak zapomniany. Zapytać kogoś z centralnej czy południowej Polski o Żuławy to albo nie wie, albo coś tam o delcie Wisły majaczy ;)
 • Elbląg pozdrawia Helenę :-))
Reklama