UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (wybrany wątek)
  • Przed wojną było tu pięknie. Zresztą cały Elbląg był taki. Teraz Zawodzie przypomina mi zawzwodzie, a w sąsiedztwie gruczołu odpowiadającego za wzwód jest dziura będąca częścią czegoś na 4 litery (I ). Mieszkałem tam rok. Dramat. .. głośno, smród z kominów domków jednorodzinnych, hałas przy ul. Nowodworskiej i przy monopolu. Kamienice poniemieckie obskurne, przy MPECu fiolet i inne barwy tęczy przy rozruchu starych diesli. , w ciekach wodnych pełno śmieci, butelek itp. Ul. Grochowska zapomniana przez los, kocie łby na pozostałych. Jedyny piękny budynek to wyremontowana szkoła na potrzeby mieszkańców, ale jedna jaskółka wiosny nie czyni. Ulica pozbawiona kolein. .plus, bo nie ochlapią jak wcześniej, ale jak ktoś wjedzie na chodnik, to nie ma gdzie uciekać, bo tylko mury i płoty.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    13
    5
    ex zawzwodzie zadnie(2021-10-13)
  • @ex zawzwodzie zadnie - Kocie łby na ul Freta już dawno zalane asfaltem mieszkał pan tam rok i tylko narzeka ja tam mieszkałem ponad 30 lat i na swoją dzielnicę nie szczekam a że jest zapuszczona to tylko zasługa włodarzy którzy długi czas traktowali zawodzie jako dzielnice drugiej kategorii ludzie pisali petycje np o naprawdę nawierzchni na w/w ulicy Freta, dopiero po ponad 20tu latach coś z tym zrobiono wcześniej tłumacząc się że to. .. Zabytek z czasów Wilhelma i nie wolno go ruszyć a co pół roku regularnie wodociągi dobijały stan drogi swoją fuszerką takich historii na Zawodziu jest dużo więcej starczy na więcej niż jedną książkę choćby bunkry po podobozie shtuhoff, groby żołnierzy niemieckich w ogródkach na ul Grochowskiej pochowanych pokryjomu przed Armią czerwoną itd
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    19
    2
    stary zgred z zawodzia(2021-10-13)
  • @stary zgred z zawodzia - Ulica Freta. Nazwa ta przeflancowana została na teren Elbląga po 1945 roku z Warszawy. Według prof. dr hab. W. Długokęckiego nie wiąże się ona z jakąkolwiek osobą. To spolszczenie od niemieckiej nazwy "Vorstadt", Vorstädte"(przedmieście)i gdzieś tam później "Städte"oraz ostatecznie "Frete", "Freta". Chociaż w łacinie średniowiecznej "Fretha"oznaczała też "błotniste bezdroże, ugór nowomiejski"(Fretha Novae Civitatis). Nieco podobnie było z warszawską nazwą Mariensztat, wywodzącą od niemieckiego "Marienstadt".
  • @erg. - A co naukowcy mówią o przedwojennej nazwie samego Zawodzia - Wansau? Bo dla mnie ta nazwa zawsze brzmiała słowiańsko albo prusko. Nie wydaje mi się, żeby to była "rdzennie niemiecka"nazwa.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    1
    qwertaz(2021-10-13)
Reklama