UWAGA!

Zdalne nauczanie według kuratorium

 Elbląg, W szkołąch uczniów nie ma
W szkołąch uczniów nie ma (fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl)

Proces zdalnego nauczania wciąż budzi wiele pytań i wątpliwości. Uczniowie i ich rodzice zastanawiają się, czy konieczne jest przeprowadzanie sprawdzianów, stawianie ocen w tym okresie. Wątpliwości budzi konieczność siedzenia uczniów kilka godzin przed komputerem. O to, jak powinno wyglądać zdalne nauczanie zapytaliśmy w Warmińsko-Mazurskim Kuratorium Oświaty.

Niemal „z dnia na dzień” polska oświata została przestawiona na tryb nauki zdalnej. Nauczyciele mieli cztery dni (wliczając w to weekend), aby wymyślić jak przeprowadzać lekcje. Swoje pytania co do zdalnej nauki mieli uczniowie i rodzice, którzy np. zastanawiają się nad koniecznością pisania sprawdzianów w tym okresie.

Kwestie dotyczące zmian w procesie oświaty zostały uregulowane w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19 z 20 marca tego roku.

O tym jak będzie funkcjonował proces zdalnej nauki decyduje dyrektor każdej ze szkół. - Zgodnie z powyższym rozporządzeniem dyrektor szkoły ma obowiązek ustalić we współpracy z nauczycielami sposób monitorowania postępów uczniów oraz weryfikowania ich wiedzy i umiejętności (…). Od tych ustaleń zależy, jakie formy sprawdzania osiągnięć będą w danej szkole stosowane („kartkówki, sprawdziany, prace klasowe”) i jaka będzie ich częstotliwość – poinformował nas Krzysztof Marek Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty.

Reasumując: to od dyrektora zależy, czy uczniowie danej szkoły muszą mieć sprawdziany i prace klasowe podczas nauki w domu. To również od dyrektora placówki zależy, w jakiej formie będą przeprowadzone zajęcia lekcyjne.

- Powinny one uwzględniać możliwości (psychofizyczne i techniczne) wszystkich uczestników tego procesu, czyli szkoły (nauczycieli) oraz uczniów i ich rodziców. Ważniejsza od wybranej formy nauczania jest możliwość zrealizowania celu nauczania – napisał Krzysztof Marek Nowacki.

Co ważne zdalne lekcje mogą polegać m.in. na oglądaniu programów telewizji publicznej lub słuchaniu audycji radiowych. Nauczyciele mogą również wydrukować materiały edukacyjne i wyłożyć je we wskazanym miejscu do odbioru przez rodziców. Możliwe jest także uruchomienie „okienka” w szkole do odbioru prac uczniów.

Ważnym zagadnieniem jest też możliwość modyfikacji szkolnego zestawu programów nauczania, a także wprowadzenie nowego tzw. „planu lekcji” dla każdej z klas. Nowy „plan lekcji” powinien uwzględniać równomierne obciążenie uczniów lekcjami w tygodniu, zróżnicowanie zajęć w każdym dniu, możliwości psychofizyczne uczniów, łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów.

Nauczycieli najbardziej interesuje, w jaki sposób będą wynagradzani za okres nauki zdalnej. Nadal muszą dokumentować swoją pracę w ramach obowiązującego ich dotychczas tygodniowego, obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami luba na ich rzecz. Możliwe są też nadgodziny.

- Zadaniem dyrektora jest określenie zasad zaliczania do wymiaru godzin pracy nauczycieli poszczególnych zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia. Nauczyciele otrzymują wynagrodzenie za pracę w składnikach i wysokości wynikających z ich uprawnień – poinformował kurator oświaty.

Obecnie szkoły są zamknięte do 11 kwietnia, a to oznacza, że uczniowie wrócą do szkoły po przerwie wielkanocnej, 15 kwietnia. Nie jest jednak wykluczone, że szkoły zostaną zamknięte na dłużej.

SM

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Belfry Kochane
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  Pantheon(2020-04-07)
 • W SP 18 bardzo słabo to wygląda. Ponoć w 21 nie lepiej. Nici z takiego nauczania.
 • Nauczycielowie jak mówi Kidawa to wstydu nie mają. Siedzą w domu płaca leci i o podwyżki się upominają to co mają powiedzieć rodzice kiedy siedzą razem z dzieckiem nad lekcjami i mózg się gotuje bo durne te zadania może nauczyciele podzielą się pensją
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8
  55
  Ojciec Wirgiliusz (2020-04-07)
 • Ach ci nasi farciarze. Najpierw strajki I nic nie robienie , bo Broniarz nie kazal, teraz korona im nie pozwala , to jak maja pracowac? , by im korona z glowy nie spadla. Wszystko jednak idzie w dobra strone , selekcja naturalna pozbawi pracy starych nauczycieli , ktorzy pracy online" , unikaja jak diabel swieconej wody , a mlodzi kreatywni nagraja sobie kilka albo kilkanascie lekcji na fejsie , albo youtub-ie I dzieci nie wychodzac z domu beda mogly sie uczyc.Szkoly bedzie mozna pozamykac. Ministerstwo Edukacji tez. Prace straci wiele ludzi.Ale z wirusami juz tak jest , ze nic dobrego nie przynosza- czasem sporo wolnego, ale czsem tyle paniki , ze swiat nie widzial , swiat nie slyszal. I mowia , ze to jeszcze nie koniec
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7
  52
  Ja chce do szkoly(2020-04-07)
 • @Ojciec Wirgiliusz - widac ze do szkoly nie po drodze. .. bylo. ..
 • A co prawda w oczy kole
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5
  22
  Ojciec Wirgiliusz (2020-04-07)
 • Nie wiem, jak Pan ale ja nie siedzę ze swoimi dziećmi w lekcjach. Wszystko mają napisane co mają zrobić co przeczytać, na jakie pytania odpowiedzieć. Jedyne co musiałam im pomóc to jak udostępnić pracę, jak wysłać na gmaila lub w librusie Pozdrawiam, jako rodzic czwórki dzieci
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  38
  3
  Mama czwórki dzieci(2020-04-07)
 • Jeszcze żeby te maile i gmaile nauczyciele odbierali, sami dają terminy dzieciom, a po drugiem stronie nawet nie raczą odklikać że odebrali i że praca dzieci nie poszła na marne. .. .Brak zasad w druga stronę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6
  25
  pic na wodę a nie nauka(2020-04-07)
 • Najważniejsze, że mają zagwarantowaną 6 % we wrześniu podwyżkę. Którą to ZNP chciało niedawno oprotestować, bo zbyt mała. Inni w miedzy czasie stratą pracę. Ale kogo to ?? Bo na pewno nie "ciało pedagogicznego "Po tym pseudo zdalnym nauczaniu. Dzieci i młodzież trafi na. .. korepetycje do belfrów. Za nie małe pieniądze zwykłego Kowalskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7
  31
  Kryśka 123 głosy .(2020-04-07)
 • @Kryśka 123 głosy - też trzeba było chodzić na korepetycje z j. polskiego.
 • To zdalne nauczanie to jedna bzdura jeden od drugiego rźnie ile tylko może i oczekuje dobrej oceny
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  6
  Klemens(2020-04-07)
 • A może tak zerkniesz na to z innej strony....w czasie "tradycyjnego" nauczania rodzic równiez miał obowiązek bycia z dzieckiem i pomocy mu w odrabianiu pracy domowej.... Teraz zostało to niejako wymuszone na rodzicu....musi po prostu spędzić z dzieckiem ten czas j być jego kierownikiem, a nie jak dotychczas....rzucił do dziecka..."lekcje zrobiłeś?"...usłyszał odpowiedz..."tak"....potem się okazuje, że dziecko po raz kolejny nie ma pracy domowej....i do kogo pretensje...? No przecież do nauczyciela, że się czepia....bo dziecko powiedziało, że zrobiło....Ale już rodzic nie miał czasu sprawdzić.... I jeszcze jedna sprawa w kwestii pensji....tak się składa, że nauczyciel, ,aby przygotować pracę dla ucznia poświęca jakiś czas....różnie to jest....zależy od biegłości nauczyciela w posługiwaniu się nowoczesnymi technologiami....więc wykonuje jakąś pracę....skoro jednak chcesz, żeby się dzielił pensja....To może nie h wszyscy rodzice, którzy korzystają z 14 dni wolnego celem sprawowania opieki nad dzieckiem i nie wykonują żadnej pracy, a dostają 80% wynagrodzenia....też się podzielą z innymi ta pensja....?
Reklama