UWAGA!

Złoty jubileusz SP 25

 Elbląg, Złoty jubileusz SP 25
fot. Michał Skroboszewski

50 lat Szkoły Podstawowej nr 25 to kawał historii. Przez okres pięciu dekad placówką zarządzało pięciu dyrektorów, a przez szkołę „przewinęły się” dziesiątki nauczycieli i tysiące uczniów. To powrót do dawnych lat i dziecięcych wspomnień. Dziś (7 października) w Teatrze im. Aleksandra Sewruka z okazji złotego jubileuszu szkoły odbyła się uroczysta akademia. Zobacz zdjęcia.

Na gali nie zabrakło dawnych nauczycieli i absolwentów "dwudziestki piątki". Wśród nich znalazła się Eryka Gałecka, dyrektor szkoły w latach 1976-89, która z wielkim sentymentem powraca do czasów, gdy zarządzała placówką.
       - Praca w SP 25 była dla mnie wielką odmianą, po tym jak byłam dyrektorem w SP 3, w której byłam odpowiedzialna za wiele zadań, miałam na głowie remont szkoły, boiska i sprawy związane z rozwojem sportu – opowiada dawna dyrektorka szkoły. - SP 25 była szkołą, która powstała w ramach programu tysiąc szkół na tysiąclecie. Była to jedna z trzech czy czterech takich szkół w mieście. Dzieci miały blisko do szkoły, bo była to szkoła środowiskowa. Uczniowie byli chętni do nauki, nauczyciele zaangażowani w pracę. Przepracowałam tam trzynaście lat do czasu przeniesienia placówki na Wyżynną.
       Szkoła Podstawowa nr 25 swoją historię zaczęła w budynku przy ulicy Kopernika. We wrześniu 1966 roku w budynku zaprojektowanym na 600 uczniów naukę rozpoczęło 975 uczniów w 30 oddziałach. Kadra pedagogiczna liczyła wtedy 36 nauczycieli, z których zaledwie dwóch posiadało wykształcenie wyższe. W 1989 roku SP 25 została przeniesiona do budynku na Wyżynnej. Przyczyną takiego stanu rzeczy była konieczność reaktywowania szkoły ze względu na rosnącą liczbę uczniów w tamtej dzielnicy, a malejącą w SP 25.
       A jak swoją dawną szkołę wspominają jej absolwenci? - Bardzo miło wspominam tę szkołę, miałem fajnych nauczycieli i kolegów – mówi Adam, który skończył szkołę 12 lat i uczęszczał do klasy integracyjnej. - A z nauczycieli najlepiej wspominam panią Ewę Cichońską.
       - Ta szkoła to mnóstwo cudownych wspomnień, dużo umiejętności, wspaniała atmosfera – dodaje pani Katarzyna, mama niepełnosprawnego Adama. - Zawsze wracamy do tej szkoły z sentymentem, mamy kontakt z nauczycielami. Sami nauczyciele interesują się losami swoich absolwentów. Adam jest dobrym przykładem działań integracyjnych tej szkoły – dodaje. - Bardzo wiele było w szkole działań integracyjnych i społecznych. Nauka oczywiście, wymagania edukacyjne jak najbardziej, ale liczyło się także rozwijanie umiejętności społecznych. Teraz to wszystko procentuje.
       - Kończyłyśmy szkołę w roku 1977 czyli już dawno temu – mówią Halina Kosińska (z domu Kacica) i Aurelia Stołowska (z domu Olszewicz), które cieszyły się z faktu, że mogą spotkać się po wielu latach. - I mimo, że spędziłyśmy w niej tylko cztery lata, bo od piątej do ósmej klasy, bardzo mile ją wspominamy. Bardzo cieszymy się, że możemy zobaczyć naszych dawnych nauczycieli, którzy mimo zacnego wieku pojawili się dziś na jubileuszu.
       Z wielką dumą o szkole mówi jej obecny dyrektor, Anna Śledzińska: - Nasza szkoła może się pochwalić wieloma osiągnięciami sportowymi, przedmiotowymi i artystycznymi. Za chwilę będziemy finalizować otwarcie dużego placu zabaw. Każdy z dyrektorów włożył swoją cegiełkę w budowanie wizerunku szkoły – mówi. - Mam wielki honor prowadzić szkołę od dwóch lat. To czas, by rozejrzeć się i z dumą powiedzieć, że lepiej trafić nie mogłam. Oto tu odnalazłam siebie na nowo, tak jak wtedy, kiedy rozpoczynałam swoją przygodę z edukacją w roli pedagoga.
      
dk

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • cegiełki chyba się dokłada a nie wkłada?
 • Takie pytanko kto i którym roku wybudował tą szkołę i ile szkół wybudowano po 89 r. Daje do myślenia patrioci kieckowi.
 • to jest inna szkoła niż ta która była na Kopernika, one tylko nazwę mają zbieżną i nic więcej
 • Jak chodziliśmy do Sz. P nr 25 na Kopernika to mieliśmy ścisłe kontakty z ludzmi z 3,12,19 i 7 a ta jest jakaś oderwana od centrum. Na religię chodziliśmy do parafii Wszystkich Świętych
 • Jak ogląda się zdjęcia z jubileuszu gastronomika, to i radni, i kuratorium, i inni, a tu prawie nikogo, nawet nikogo z władz. Czy taka szkoła jest gorsza od szkoły średniej? Trochę to smutne, tym bardziej, że tyle serca i trudu wkładają w rozwój ucznia ci ludzie.
 • Chodziłem do tej szkoły w latach 1978-1986.Moimi wychowawcami byli kolejno Jadwiga Górniak, Halina Zbudzka i Halina Formela. Były to fajne lata mojego życia. Na zdjęciach rozpoznałem panią Peroń i panią Bartyzel. Pozdrawiam byłych absolwentów.
 • A cha moja żona też ukończyła tą szkołę.
 • @loloo - Jakim trzeba być sfrustrowanym kretynem i idiotą żeby dać ten palec w dół. Czy ktoś, ten ma problem z tym, że ktoś inny chodził do tej szkoły 30 lat temu.
 • Nie zgadzam się z datami w artykule. We wrześniu 1966roku byłam uczennicą SP25.Uczęszczaliśmy jeden rok do SP 3,mimo że tarcze były szkoły 25.Byliśmy "gośćmi" w SP3.Od września 1967 roku - już "u siebie". Wtedy dyrektorem szkoły był śp. Pan Lendzion. Obecna szkoła 25 rozpoczęła swoją działalność w lutym 1966roku. Wtedy chodziłam tam pół roku, bo część uczniów z SP 16 przeniesiono właśnie tam, na Wyżynną. (dawniej - ul. Jasna)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  belferka(2016-10-07)
 • Szanowne Panie...Zielniska...Peron...wspaniałe kobiety i nauczycielki...gorąco pozdrawiam...a Pania Baryzel..moja wychowawczynie..wręcz ściskam i życzę sto lat...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Kopernikus...(2016-10-07)
 • Byli i radni, władze i departament edukacji i kuratorium nawet, więc chyba oczki i uszki zawiodły
 • @Klotek - A władze jakie? Prezydent, czy wiceprezydent? Bo chyba oczki także zawiodły
Reklama