UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

10. urodziny Tomity (judo)

Elbląg, Zawodnicy UKS Tomita mają szansę trenować z najlepszymi zawodnikami - na zdj. Piotr Kokoszka i Paweł Nastula
Zawodnicy UKS Tomita mają szansę trenować z najlepszymi zawodnikami - na zdj. Piotr Kokoszka i Paweł Nastula (fot. arch. Tomity)

Judo oznacza „drogę ustępowania” lub „drogę do zwinności”. Zawodnicy uczą się zasad, które stosują także w życiu prywatnym. Chłoną ducha sportowego, a w drodze do doskonałości pokonują własne słabości. W Uczniowskim Klubie Sportowym Tomita, działający przy Szkole Podstawowej 25, mają szansę rozwijania swoich umiejętności w kameralnym gronie pod okiem wykwalifikowanych trenerów. W tym roku Tomita obchodzi 10-lecie swojego istnienia.

Klub powstał 11 października 1999 r. jako kontynuator UKS Wilki. Jego patronem został Hiromi Tomita - legendarny trener japoński, który w latach siedemdziesiątych wprowadzał japońskie metody judo w Polsce. Był wychowawcą i trenerem wielu zawodników, pierwszych olimpijczyków polskiego judo. Uczył polskich judoków japońskiej doskonałości technicznej, ale wpajał też zasady moralne i wiarę, iż aby pokonywać innych, najpierw trzeba nauczyć się pokonywać własne słabości, w tym słabości natury moralnej.
       Klub Tomita jako jedyny w Polsce ma pozwolenie Hiromi Tomity na używanie jego nazwiska w nazwie klubu. Trenerami Klubu są: Zbigniew Wołoszyn i Paweł Stoba. Trenerem był też do 2003 r. Wiesław Chaberski, były zawodnik kadry olimpijskiej.
       Klub Tomita działa na zasadach Stowarzyszenia. Kierują nim rodzice uczniów uczestniczących w treningach. Klub jest finansowany przede wszystkim z dotacji Urzędu Miasta oraz składek rodziców. Wspomagany jest przez PZJ i OZJ, oraz prywatnych sponsorów.
      
       Klub elitarny
       UKS Tomita jest organizacją bardzo kameralną, liczy średnio 40 zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych. Ta kameralność pozwala trenerom poświęcać więcej uwagi każdej jednostce. Daje to również możliwość osiągania wysokich lokat w ogólnej klasyfikacji klubów judo w Polsce, pomimo niewielkiej liczby zawodników.
       W historii UKS Tomita powołane były trzy zarządy pod przewodnictwem trzech prezesów: Władysława Krajewskiego, Zbigniewa Marszyckiego i aktualnie Wioletty Kołtunowskiej. Od początku powstania klubu aż do tego roku w zarządzie działał Mirosław Sakowski – wieceprezes warmińsko-mazurskiego Okręgowego Związku Judo.
       Tomita to klub na swój sposób elitarny, gdzie rodzice, kierując jego pracą, zabiegając o środki na funkcjonowanie klubu i rozwój zawodników, kierują się dobrem najwyższym – dobrem swych własnych dzieci. Każdy z małych i młodych zawodników czuje się w klubie wartościowy i potrzebny. To również zasługa wyjątkowego człowieka, jakim jest trener Zbigniew Wołoszyn.
      
       Treningi z mistrzami
       Zawodnicy klubowi uczestniczą w treningach judo (dzieci młodsze dwa - trzy razy w tygodniu, młodzież codziennie), raz w tygodniu klub zapewnia starszym zajęcia na siłowni przy ul. Saperów, raz w tygodniu, w sobotnie poranki, do biegów po Bażantarni zapraszani są wszyscy, zarówno młodzi, jak i rodzice zawodników pod opieką trenera Wołoszyna. Wszyscy zawodnicy od najmłodszych począwszy, zachęcani są do uczestnictwa w zawodach i turniejach rangi miejskiej, wojewódzkiej, międzywojewódzkiej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. Organizowany jest transport i opieka trenera właściwego dla danej grupy wiekowej. W wyjazdach, transporcie i opiece nad zawodnikami pomagają także ich rodzice.
       Dla starszej grupy organizowane są wyjazdy na randori do Gdańska, gdzie judocy mają możliwość sprawdzenia swoich sił i umiejętności w walkach sparingowych z zawodnikami z całego województwa pomorskiego. Organizowane są wyjazdy na obozy i Turnieje Międzynarodowe, m.in. na Litwę, do Rosji, Niemiec, Szwecji, Cetniewa, Szczyrku, Warszawy, Zakopanego, Jakubowa, Starego Kaleńska.
       Zimą organizowane są zimowiska w formie półkolonii, podczas których odbywają się codziennie dwa treningi – rano i popołudniu, zapewnione są posiłki, wyjścia na basen i lodowisko, oraz biegi po Wysoczyźnie Elbląskiej. Dzieci i młodzież spotykają się z przedstawicielami i mistrzami polskiego i światowego judo, trenują razem z nimi doskonaląc swoją technikę i kształcąc postawy sportowe.
       Do mistrzów judo, z którymi zetknęli się zawodnicy Tomity należą: Hiromi Tomita, Rafał Kubacki, Paweł Nastula, Aneta Szczepańska, Robert Krawczyk, Przemysław Matyjaszek, Waldemar Legień, Antoni Zajkowski.
      
       Sukcesy zawodników Tomity
       Przemek Źródło – wychowanek Tomity, absolwent AZS AWF Warszawa, wielokrotny Mistrz, Vice Mistrz i brązowy Medalista Mistrzostw Polski Młodzików, Kadetów, Juniorów, Młodzieży i Seniorów. Aktualnie trener judo i nauczyciel WF w Warszawie.
       Patryk Pacer - Mistrz Polski Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży
       Michał Sakowski – absolwent AZS AWFiS Gdańsk, brązowy medalista Pucharu Polski Juniorów, Mistrz Akademickich Mistrzostw Polski Juniorów
       Daniel Paczkowski - brązowy medalista Pucharu Polski Juniorów Młodszych
       Michał Borowy i Piotr Gojlik - zdobywcy punktów w klasyfikacji ogólnopolskiej
       Rafał Jędraszek – wielokrotny brązowy medalista Pucharu Polski OTK Juniorów Młodszych, brązowy medalista Mistrzostw polski Juniorów, brązowy medalista Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, punktowane V i VII miejsca w wielu Mistrzostwach i Pucharach Polski Juniorów Młodszych, Juniorów i Młodzieży
       Lubomir Adamiak – złoty i brązowy medalista Międzywojewódzkich Mistrzostw Polski Młodzików, brązowy medalista Pucharu Polski Młodzików i Juniorów Młodszych, Vice Mistrz Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, IX miejsce w Międzynarodowym Turnieju Nadziei Olimpijskich, V miejsce Pucharu Polski Juniorów Młodszych
       Piotr Kokoszka – brązowy medalista Międzywojewódzkich Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Młodzików i Juniorów Młodszych, VII miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży
       Kamil Piórkowski – złoty medalista Międzywojewódzkich Mistrzostw Polski Młodzików, V miejsce na Pucharze Polski Juniorów Młodszych.
       Większość wymienionych zawodników była również wielokrotnie nagrodzona przez prezydenta Elbląg i przez Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu w Olsztynie za osiągnięcia sportowe ważne dla miasta i województwa. Wszyscy aktualnie trenujący zawodnicy od kategorii młodzików w górę są członkami warmińsko -mazurskiej kadry wojewódzkiej judo.
      
       Pasje judoków
       Członkowie Klubu Tomita odnoszą sukcesy nie tylko w judo. Startując w barwach szkół do których uczęszczają, zdobywają nagrody na szczeblu powiatowym, wojewódzkim, międzywojewódzkim i ogólnopolskim w innych dziedzinach sportu: lekkoatletyce i w grach zespołowych. Do takich zawodników należy m.in. Lubomir Adamiak, który w barwach MKS Truso trenując piłkę ręczną pod opieką Grzegorza Czapli zdobył tytuły: Najlepszego Bramkarza Polski Ogólnopolskiej Gimnazjady, najlepszego bramkarza Półfinałów Mistrzostw Polski Młodzików i najlepszego bramkarza ćwierćfinałów Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych i brązowy medal Ogólnopolskiej Gimnazjady.
       Inny zawodnik Tomity sięgnął ku sławie artysty, z powodzeniem kreując jako 11 –letni młodzian tytułową rolę w spektaklu „O dwóch takich, co ukradli księżyc” w Teatrze im. A. Sewruka w Elblągu w reż. Cezarego Domagały.
      
       Ustąp aby zwyciężyć
       Nazwę „judo” można tłumaczyć jako „drogę do zwinności" lub „drogę ustępowania" (JU - zwinnie, ustępować; DO - droga, zasada). Droga, którą wskazują zawodnikom Tomity trenerzy to droga zasad, sportowego ducha i fair play w życiu prywatnym i sportowym.
      
       Urodziny Tomity
       26 września o godzinie 12 na terenie Nowej Holandii odbędzie się festyn związany z Jubileuszem 10-lecia Uczniowskiego Klubu Sportowego Tomita. To impreza otwarta. Zarząd Klubu pragnie bowiem, aby ten dzień stał się świętem judo w Elblągu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele:  Wydziału Sportu Urzędu Miasta w Elblągu, Polskiego Związku Judo, Okręgowego Związku Judo w Olsztynie, dyrektorzy MOS, SP1, SP 25, Zespołu Szkół nr 2, sponsorzy, byli członkowie Zarządu, byli i aktualni zawodnicy klubu, trenerzy wszystkich klubów judo w Elblągu, przedstawiciele i reprezentanci mediów elbląskich i zawodnicy klubu Zatoka Braniewo, którzy stoczą towarzyskie walki z zawodnikami Tomity. W programie przewidziane są pokazy judo, Turniej Judo Drużyn UKS Tomita-Zatoka Braniewo, nagrody i podziękowania dla zasłużonych Tomicie, gry, zabawy i drobne nagrody odnoszące się do jubileuszu. Warto zajrzeć na stronę internetową www.tomita-judo.pl.
      
       PROGRAM OBCHODÓW 10-lecia UKS Tomita
       Nowa Holandia – 26 września (sobota)
       godz. 12 - Uroczyste rozpoczęcie obchodów, powitanie gości, przedstawienie programu
       godz. 12.10 – Kartka z kalendarza – historia klubu, sukcesy
       godz. 12.30 – Turniej drużyn: TOMITA Elbląg–ZATOKA Braniewo
       godz. 13.30 – Pokazy zawodników w trzech grupach: dzieci, młodzicy, juniorzy
       godz. 14 – Podziękowania zasłużonym, ogłoszenie wyników turnieju, dekoracja
       godz. 14.20 – Tort urodzinowy, poczęstunek
       godz. 14.30 – Gry i zabawy sportowe
       Zakończenie przewidziane na godzinę 16.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Borówa to przecież Mistrz Polski juniorów młodszych
  • do. .. /k - nie juniorów młodszych a juniorów, nie pierwsze lecz drugie miejsce (wówczas jedno z największych osiągnięć zawodników UKS TOMITA(po mistrzowskich osiągnięciach Przemka Żródło- studiował już wówczas na AWF Warszawa) Michał Borowy - Mistrzostwa Polski Juniorów - Rybnik 2003r - waga 55 kg - wicemistrz Polski - II miejsce
Reklama