UWAGA!

Holenderki i Bośniacy mistrzami Europy (siatkówka na siedząco)

Elbląg, Holenderki i Bośniacy mistrzami Europy (siatkówka na siedząco)
(fot. rp)

Po tygodniu dużych sportowych emocji, w sobotę zakończyły się w Elblągu Mistrzostwa Europy w Siatkówce na Siedząco. W rywalizacji ośmiu kobiecych reprezentacji złote medale wywalczyła Holandia, a z jedenastu męskich – tytuł mistrzowski zdobyła Bośnia i Hercegowina. Obie polskie drużyny nie przebiły się do ćwierćfinałów. Zobacz fotoreportaż.

Po raz pierwszy w historii Elbląg gościł uczestników zawodów sportowych o randze Mistrzostw Europy. Do naszego miasta przyjechały najlepsze narodowe reprezentacje w siatkówce na siedząco. Zgodnie z zasadami gospodarz, czyli Polska, miał prawo wystawić do turnieju dwie narodowe drużyny – kobiecą i męską.
       Polki wyraźnie odstawały poziomem umiejętności od rywalek, ale ta reprezentacja powstała niespełna rok temu i nie miała zbyt wiele czasu na lepsze przygotowanie. Męska drużyna, pomimo niepowodzeń w fazie rozgrywek grupowych, o czym informowaliśmy, wspięła się na wyżyny w walce o miejsca w ostatecznej klasyfikacji. Pokonała po 3:0 reprezentacje Grecji i Wielkiej Brytanii.
       Mistrzostwo Europy kobiet zdobyła Holandia, wyprzedzając Ukrainę, Słowenię, Litwę, Niemcy, Rosję, Finlandię i Polskę.
       Wśród mężczyzn najlepsza Bośnia i Hercegowina przed Rosją, Niemcami, Ukrainą, Serbią, Węgrami, Chorwacją, Holandią, Polską, Wielką Brytanią i Grecją.
       Wyłoniono także zespoły gwiazd, kobiecy i męski, złożone z najlepszych zawodniczek i zawodników turnieju. Byli oni honorowani nagrodami rzeczowymi.
       Rywalizujące drużyny podczas mistrzostw dopingowała z reguły młoda publiczność. Zachęcał ją do tego Krzysztof Głombowicz komentujący przebieg meczów, a o muzyczną, oryginalną oprawę zadbał Mieczysław Jaworski.
       W uroczystości zamknięcia mistrzostw patronów honorowych reprezentowali: marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego – poseł Tadeusz Naguszewski; marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Jacka Protasa – Grzegorz Nowaczyk, prezydenta Elbląga Henryka Słoninę – Marek Burkhardt.
      

 


       Wysokie noty za organizację
      
W hali Centrum Sportu i Biznesu panowała znakomita atmosfera podczas wszystkich spotkań. Decyzją międzynarodowego komitetu ECVD (European Comittee Voleyball for Disabled) gospodarzem i organizatorem turnieju był elbląski Integracyjny Klub Sportowy „Atak”. Przez cały czas trwania mistrzostw nad ich sprawnym przebiegiem czuwało ponad 100 osób. Pozytywne oceny ich zaangażowania, artykułowane przez oficjalnych obserwatorów turnieju, są najlepszym podziękowaniem za włożoną pracę.
       Toralv Thordkildsen, prezydent ECVD: – To był dobry turniej, a jego szczególnym akcentem, za który dziękuję, była perfekcyjna organizacja mistrzostw przez wasz klub „Atak”. Tym samym potwierdziły się wcześniejsze dobre opinie, jakie docierały do naszej federacji, o możliwościach podjęcia trudu organizacji tak prestiżowej imprezy, jaką były Mistrzostwa Europy w Siatkówce na Siedząco.
       Ryszard Rodzik, prezes PZSN Start: – Zawsze twierdziłem, że na elbląskich działaczy z IKS „Atak” można stawiać przy organizacji największych imprez sportowych w Polsce z udziałem osób niepełnosprawnych. To potwierdziły dobrze przygotowane organizacyjnie Mistrzostwa Europy. Sportowy niedosyt kibiców budziły mecze z udziałem naszych reprezentacji, ale my dopiero próbujemy awansować do europejskiej elity. Udział polskich drużyn w mistrzostwach traktujemy jako zyskanie doświadczeń przez nasze zawodniczki i zawodników. To powinno zaprocentować w przyszłości.
       Jun Zhang, klasyfikator zawodów WOVD: – Reprezentowałem na tych mistrzostwach, jako obserwator, światową federację siatkówki na siedząco. W przeszłości byłem obserwatorem na wielu dużej rangi zawodów i miałem przyjemność złożyć organizatorom szczere gratulacje za wzorowe przygotowanie elbląskich mistrzostw. Tak dobrej organizacji, poza paraolimpiadą w Chinach, jeszcze nie było. Taką opinię o Elblągu przekażę swoim władzom.
       Aneta Rękas Woźna, dyrektor IKS „Atak”: – Skorzystam z okazji, żeby podziękować wszystkim, którzy nas wspierali w przygotowaniach do mistrzostw. Myślę w tym miejscu o władzach miasta, dyrekcjach elbląskich szkół i o wielu życzliwych dla nas instytucjach i osobach. Dziękuję ludziom bezpośrednio zaangażowanym w organizację zawodów podczas rozgrywanych meczów i w działania, nazwijmy to, kwatermistrzowsko-bytowe. Dziękuję całej ekipie gospodarzy mistrzostw z hali Centrum Sportu i Biznesu. Bez takiego globalnego wsparcia nie byłoby tak dobrych recenzji z tej wielkiej imprezy. Wspólnym wysiłkiem osiągnęliśmy bardzo dużo, promując nasze miasto.
      
      

M
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama