Iga Wojtasik na podium

Elbląg, Iga Wojtasik na podium

Na torze lodowym „COS-OPO” w Zakopanem odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży oraz Mistrzostwa Polski juniorów w łyżwiarstwie szybkim. Prawo udziału w wymienionych zawodach mieli zawodniczki i zawodnicy, łącznie 58 osób, którzy wypełnili limity czasowe.

Województwo warmińsko-mazurskie reprezentowało dwoje panczenistów z Uczniowskiego Klubu Sportowego ”Viking” przy SP 12 w Elblągu – Iga Wojtasik i Paweł Ostrowski. Spośród naszych reprezentantów najlepiej wypadła juniorka – Iga Wojtasik, która zdobyła trzy medale – jeden srebrny i dwa brązowe. Ponadto była czwarta na dystansie 3000m i w wieloboju.
       Oto wyniki czasowe i miejscowe z poszczególnych dystansów i w wieloboju:
       Juniorki (500 m, , 1500 m , 1000m, 3000 m wielobój) :
       1. Gąsecka Karolina (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki): 41.59 (1) 2:07.19 (1) 1:22.54 (1) 4:31.06 (1)
       wielobój -170,433pkt.
       2. Jabrzyk Natalia (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki): 42.28 (5) 2:12.38 (2) 1:24.02 (2) 4:38.39 (2)
       wielobój- 174,815pkt.
       3. Kaczmarek Olga (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki): 41.97 (3) 2:13.15 (4) 1:26.03 (4) 4:42.80 (3) 176,502 pkt.

4. Wojtasik Iga ( UKS Viking Elbląg ) : 41.60 (2) 2:12.74 (3) 1:25.63 (3) 4:50.43 (4)
       wielobój-177,067pkt.
       Na szczególną uwagę zasługuje drugie miejsce w biegu na dystansie 500m, w którym Iga zdobyła tytuł wicemistrzyni kraju ustępując zawodniczce KS Pilica Tomaszów Mazowiecki – Karolinie Gąseckiej zaledwie 0,01 sekundy.
       Dodatkową konkurencją, jednak nie wliczaną do klasyfikacji wielobojowej, był bieg masowy na dystansie 10 rund. Iga Wojtasik z dorobkiem 6 pkt. zajęła piąte miejsce.
       Wśród juniorów, w tej konkurencji, także piąte miejsce i także z dorobkiem 5 pkt. – zajął Paweł Ostrowski.
       Oto pozostałe wyniki juniorów :
       Juniorzy młodsi (500 m, 3000 m , 1500 m , 5000m, wielobój):
       1. Piotrowski Jakub (KS Pilica Tomaszów Maz.): 38.35 (5) 4:15.35 (1) 1:58.96 (3) 7:23.64 (1) 164,926 pkt.
       2. Nałęcki Piotr (SKŁ Górnik Sanok): 38.21 (4) 4:16.93 (2) 1:57.24 (2) 7:34.34 (2) 165,546 pkt.
       3. Jabloński Mikołaj (MKS Korona Wilanów) : 38.54 (6) 4:18.66 (3) 2:01.02 (4) 7:42.02 (3) 168,192 pkt.
       7. OSPaweł (UKS Viking Elbląg): 40.09 (9) 4:30.85 (6) 2:09.77 (11) 7:58.46 (7) 176,334 pkt.
       W punktacji generalnej klubów, w kategorii junior, U.K.S ”Viking” Elbląg z ilością 47 pkt. zajął VII miejsce (sklasyfikowano 12 klubów).
       W klasyfikacji łącznej województw – województwo warmińsko-mazurskie zajęło 5 miejsce z dorobkiem 47 pkt. (sklasyfikowano 7 województw).

W tym samym czasie na torze na torze lodowym „Arena” w Tomaszowie Mazowieckim rozegrano V-tą finałową edycję zawodów w łyżwiarstwie szybkim z cyklu Ogólnopolskich Zawodów Dzieci –„I Ty możesz zostać mistrzem”. W imprezie udział wzięli zawodnicy łyżwiarstwa szybkiego z czołowych klubów kraju oraz zawodniczki i zawodnicy elbląskich klubów Viking i Orzeł. Ogółem w imprezie udział wzięło 293 młodych adeptów z 22 klubów.  Zawody ,w zależności od kategorii wiekowej, rozegrano na dystansach 100m, 300m , 500 m i 1000m.
       Rywalizacja odbyła się w czterech kategoriach wiekowych indywidualnie: 10 lat i młodsi, 11, 12 i 13 lat oraz w biegach sztafetowych 10-11 lat i 12-13 lat.
       Zawody cieszyły się wysokim poziomem sportowym, o czym świadczą ustanowione przez zawodników nowe rekordy życiowe na poszczególnych dystansach.
       Oto miejsca jakie zajęli nasi zawodnicy w klasyfikacji generalnej w sezonie 2018/19:
       11 lat (E-2) chłopcy:
       Szczepanek Bartosz - 13 pkt. – V m. ( sklasyfikowano 21 zawodników).
       12 lat (D1) dziewczęta:
       Zawisza Emilia – 11 pkt. – VI m.
       Wiśniewska13 lat (D2) chłopcy:
       Florkowski Mikołaj – 12 pkt. – VI m. ( sklasyfikowano 16 zawodników).
       13 lat (D2) dziewczęta :
       Gibas Kornelia - 5 pkt. – XI m. ( sklasyfikowano 21 zawodniczek).
       W prowadzonej punktacji szkół SP-12 w Elblągu zajęła 9 miejsce (42 pkt.) Sklasyfikowano 74 szkoły.
       W punktacji klubów UKS "Viking" Elbląg ,w kategorii chłopców, z dorobkiem 25 pkt. zajął 9. miejsce (sklasyfikowano 17 klubów) i w kategorii dziewcząt, klub uplasował się także na 9. miejscu (20 pkt.- na 16 klubów).
       Po sklasyfikowaniu zawodników , sztab szkoleniowy trenerów ustali reprezentację Polski na międzynarodowe zawody w łyżwiarstwie szybkim p.n. „Viking Race”, które odbędą się w dniach 1-2 marca w holenderskiej miejscowości Heerenveen. Wspomniane zawody traktowane są jako Mistrzostwa Europy w kategoriach dziecięcych i młodzieżowych
       Dużą szansę na miejsce w reprezentacji ma zawodnik Miłosz Zawisza (UKS Viking) startujący w kategorii 13-latków.