UWAGA!

Kormoran – rajd z duszą

Elbląg, Uczestnicy Rajdu Kormoran będą musieli pokonać trudne, choć ciekawe, trasy
Uczestnicy Rajdu Kormoran będą musieli pokonać trudne, choć ciekawe, trasy (fot. archiwum organizatorów)

Już w najbliższy weekend (6-7 września) w Braniewie oraz w okolicach odbędzie się 32. Rajd Kormoran — Memoriał im. Mariana Bublewicza. Swój udział zapowiedziało 29 załóg.

Kto zdecyduje się na śledzenie zmagań na szutrach będzie na pewno zachwycony trasami, przygotowanymi przez organizatorów — Olsztyński Klub Rajdowy.
     - Trzy - dwukrotnie przejeżdżane odcinki specjalne są zróżnicowane — bardzo szybkie, techniczne, kręte, w lesie, po bruku i przez liczne mostki – mówi Wojciech Andrearczyk, rzecznik prasowy 32. Rajdu Kormoran. - Rajd będzie trzecią rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Okręgu. Jednocześnie otrzymał nominację do Pucharu Polski PZM na rok 2009.
     Kormoran jest jednym z najstarszych polskich rajdów. W 1968 roku rozegrany został pierwszy rajd, zwany wówczas „Rajdem Tysiąca Jezior”. Trasa miała ponad tysiąc kilometrów. Start był w Olsztynie, meta w Starych Jabłonkach, odcinki specjalne - w okolicach Iławy, Mikołajek, Rucianego Nidy. W roku następnym odbył się „Rajd 1001 jezior”. Zmiana była spowodowana tym, iż rajd 1000 jezior i odbywała się w Finlandii. Nazwę ponownie zmieniono w 1971 roku — na „Rajd Mazurski”. Ostateczna nazwę — Rajd Kormoran — przyjęto w 1974 roku.
     Początkowo ścigano się na Fiatach 126p, 125p i 128, Renault-5, 12 i 19, Zastavach 1100, Trabantach, BMW 2002 i Syrenach 105.
     Najsłynniejsi rajdowcy, ścigający się na Rajdzie Kormoran to oczywiście Marian Bublewicz i Krzysztof Hołowczyc. Ścigali się również Maciej Wisławski, Janusz Kulig czy Leszek Kuzaj.
     - Nie byłoby Kormorana, gdyby nie jego twórca — Włodzimierz Śniady – mówi Wojciech Andrearczyk. - Osiemnastokrotny komandor - dyrektor rajdu był z nami jeszcze w zeszłym roku... Radził, wspominał, szykował się na ten rajd. Niestety, „odjechał” od nas na ostatnią prostą 5 maja tego roku.
     - Pamięci Włodzimierza Śniadego poświęcony będzie asfaltowy prolog w Braniewie, rozegrany o godz. 17 – dodaje rzecznik rajdu. - Jego zwycięzca otrzyma puchar Włodzimierza Śniadego. To właśnie komandor Śniady wprowadził takie innowacje, jak prolog czy radio rajdowe, które było nierozerwalnie związane z Kormoranem.
     Tak jak w roku ubiegłym, tegoroczny Rajd Kormoran jest rozgrywany jako Memoriał im. Mariana Bublewicza. Marian Bublewicz wielokrotnie ścigał się na Kormoranie, był najlepszym polskim zawodnikiem lat 80 i 90-tych ubiegłego wieku. Zginął na rajdzie w 1993 roku. Po jego śmierci rajd w 1993 roku został odwołany. Honorowy patronat nad imprezą objęła posłanka Beata Bublewicz, córka słynnego kierowcy.
     — Mieszkałem na olsztyńskich Dajtkach — wspomina Zbyszek Staniszewski, zwycięzca ubiegłorocznego Kormorana. — Od małego fascynowała mnie motoryzacja. Byłem ciekawy świata, dociekliwy, interesowało mnie prawie wszystko. Również odgłosy, które dobiegały z pobliskiego lasu.
     Starsi koledzy zaprowadzili Zbyszka na leśne trasy obok Gronit i pokazali treningi najlepszych w Polsce kierowców rajdowych. Tak Zbyszek dowiedział się o prestiżowym Rajdzie Kormoran. Sytuacja powtarzała się co roku. Zbyszek biegał z sąsiadami na odcinki specjalne i podziwiał kierowców. Z dumą obserwował i podpatrywał olsztyńskich mistrzów kierownicy.
     — Gdy uzyskałem prawo jazdy, podbierałem rodzicom dużego Fiata i jeździłem po odcinkach wraz z trenującymi — wspomina kierowca. — Pewnego dnia wujek zabrał mnie na trening w okolice Szczęsnych. Tam czekała mnie duża niespodzianka — przejażdżka z Marianem Bublewiczem.
     Na początku nowego wieku Zbyszek dopiął swego. W 2001 roku przejechał trasy Rajdu Kormoran za kierownicą popularnej „zerówki”. Dwa lata później po raz pierwszy wystartował jako pełnoprawny zawodnik.
     — Kormoran to dla chłopaków z mojego pokolenia kultowy rajd — potwierdza Wojtek Jermakow, pilot Krzysztofa Szeszko. — Właśnie na Kormoranie jako dzieciaki oglądaliśmy Bublewicza, później Hołowczyca. Wystartować w tym rajdzie to wielka nobilitacja i dodatkowe emocje związane z kultową nazwą. Liczę, że rajd wróci wkrótce do swojej dawnej rangi.
     
     Strona internetowa rajdu: www.rajdkormoran.pl.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama