UWAGA!

Niezwykły lot nad Elblągiem

- Najważniejsze są tutaj odpowiednia prędkość, doskonałość i precyzja lotu. Każde zawirowanie może się zakończyć uderzeniem w samolot - mówi Piotr Walasek, skoczek spadochronowy, który wraz z pilotem Bartłomiejem Ledwonem wykonał nad Elblągiem wspólny lot wingsuit z samolotem wynoszącym. Do tej pory takie loty odbyły się jednie w czterech miejscach na świecie.

Wingsuiting to sport ekstremalny, w którym skoczek ubrany w specjalny kombinezon skacze z dużej wysokości: z samolotu, szczytu urwiska, wysokiej budowli a następnie szybuje. Lot kończy się otwarciem spadochronu i lądowaniem. Kombinezon wingsuit zmniejszając prędkość opadania i zwiększając prędkość w poziomie pozwala na znacznie dłuższe przebywanie w powietrzu. Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Stowarzyszenia Spadochronowego, aby wykonać pierwszy skok wingsuit, należy mieć wykonane co najmniej 200 zwykłych skoków spadochronowych w ciągu ostatnich 18 miesięcy.

Skoczek Piotr Walasek oraz pilot Bartłomiej Ledwon wykonali nad Elblągiem wspólny lot wingsuit i samolotu wynoszącego (Technoavia SMG-92T Turbo Finist). - Takie przedsięwzięcia zorganizowano do tej pory w czterech miejscach na świecie. Podobne loty ale w większej obsadzie były organizowane w Portugalii z Pilatusa PC6 i w USA z Wilgi Draco - mówi Piotr Walasek.
       Wcześniej panowie musieli wykonać razem około 20 skoków, by dograć prędkość i technikę lotu.

  Elbląg, Niezwykły lot nad Elblągiem
fot. Michał Skroboszewski

- Wingsuit to sport dla doświadczonych skoczków. Najważniejsze są tu umiejętność pilotażu wingsuita i samolotu. Podstawa to odpowiednia prędkość, doskonałość i precyzja lotu. Każde zawirowanie może spowodować uderzenie w samolot. Każdy ruch ciała, nawet dłoni, czy układ głowy powoduje utratę stabilności i zmianę kierunku lotu. Leciałem bardzo blisko samolotu, tuż pod skrzydłem, a osiągane prędkości postępowe są tutaj ogromne: 250 - 300 km/h – mówi Piotr Walasek.
       Organizatorem wydarzenia była firma PL Strefa Baltic.

- W planach mamy pobicie rekordu świata w tej kategorii, podczas próby, w której będą uczestniczyli sami Polacy – dodaje Piotr Walasek.

 

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama