UWAGA!

Połączenie dwóch Olimpii (piłka nożna)

 
Elbląg, Z czasem w Olimpii ma grać więcej wychowanków takich jak Kamil Kopycki
Z czasem w Olimpii ma grać więcej wychowanków takich jak Kamil Kopycki (fot.archiwum redakcji)

W poprzednim tygodniu działacze Olimpii i Olimpii 2004 podjęli na walnych zgromadzeniach decyzję o połączeniu sił. W nowym sezonie na boiskach zobaczymy seniorów i zespoły młodzieżowe występujące pod szyldem ZKS Olimpia Elbląg. 

Decyzja ta na pewno ucieszyła kibiców od lat czekających na silny Klub, który z czasem będzie miał szansę na grę na wyższym szczeblu rozgrywkowym. Temat łączenia Olimpii z Olimpią 2004 przewijał się w elbląskich mediach od dłuższego czasu. Jeszcze w poprzednim roku działacze z Moniuszki i Agrykola doszli do wniosku, że łatwiej będzie funkcjonować łącząc siły. Olimpia miała się zająć seniorami, a Olimpia 2004 szkoleniem młodzieży, by ta z czasem mogła zasilić szeregi pierwszego zespołu. Sprawa nieco ucichła po referendum, zresztą było to logiczne. Jak każde przedsięwzięcie wymaga ono finansowego wsparcia, a przyznać trzeba, że przed nowym klubem sporo pracy.
       W poprzednim tygodniu podjęto decyzję o fuzji i składzie zarządu Klubu. Prezesem został wybrany Paweł Guminiak (dotychczasowy prezes Olimpii 2004), a wiceprezesem Łukasz Konończuk (dotychczasowy prezes Olimpii). Do zarządu weszli jeszcze Jacek Perliński (ma odpowiadać za grupy młodzieżowe) i Dariusz Kaczmarczyk. Funkcję dyrektora Klubu powierzono Krzysztofowi Romanowiczowi, a przewodniczącym Rady Sponsorów został Maciej Romanowski.
           Łączenie klubów zbiegło się z reorganizacją drugoligowych rozgrywek. Powstanie jedna grupa II ligi, a co za tym idzie do III ligi spadnie aż dziesięć drużyn z zachodniej i wschodniej grupy. Najbliższy sezon będzie więc bardzo trudny w kontekście utrzymania. Pierwszą drużynę poprowadzi podobnie jak w ostatnich rozgrywkach trener Oleg Raduszko, a jego asystentem będzie Dariusz Kaczmarczyk. Już teraz wiadomo, że zespół czeka przebudowa. Klub rozstał się już z Bartoszem Broniarkiem, Witalijem Nadijewskim, Tomaszem Sedlewskim i Piotrem Skokowskim. Bliski opuszczenia Olimpii jest też bramkarz Aleksiej Rogaczow. O kolejnych planach dotyczących zmian w kadrze ZKS-u dowiemy się zapewne w najbliższym czasie. Podjęto również decyzję o tym, że drugi zespół wystąpi w IV lidze. Przyznać trzeba, że jest to logiczne, nawet z czysto finansowego punktu widzenia (decydują też o tym przepisy). Prowadzenie rezerw w III lidze będzie możliwe dopiero po awansie pierwszej drużyny do I ligi. Szkoleniowcem Olimpii II Elbląg będzie znany elbląskim kibicom Stanisław Fijarczyk.
       Trudne zadanie stoi również przed nowym koordynatorem grup młodzieżowych trenerem Januszem Buczkowskim. W Akademii Piłkarskiej znajdzie się bowiem około 500 młodych zawodników. Jest to potężny kapitał, ale też wymaga od Klubu sporo pracy, by nie zawieść zaufania młodych piłkarzy i ich rodziców. W ostatnich latach z wielu stron docierały informacje o świetnej pracy z grupami młodzieżowymi Olimpii 2004. Można mieć nadzieję, że w najbliższym czasie zobaczymy podobne działania w Akademii, co doprowadzi po kilku sezonach do gry wychowanków Olimpii w drużynie seniorów. Kibice już teraz mogą się przygotowywać na kolejne rozgrywki młodzieżowe, będzie bowiem co najmniej tak ciekawie jak w piłce seniorskiej. PZPN przeprowadził reformę rozgrywek juniorskich i powstała Centralna Liga Juniorów. W niedawno zakończonych rozgrywkach awans do niej zdołała wywalczyć Olimpia 2004 i zespół trenerów Macieja Chwoszcza i Dariusza Tyburskiego zobaczymy w pojedynkach z tak wymagającymi ekipami jak Legia Warszawa i Jagiellonia Białystok. Nie ma też co ukrywać, że praktycznie w każdej grupie młodzieżowej można oczekiwać solidnej pracy i dobrej gry. Decyduje o tym liczba zawodników, którzy będą trenowali w Olimpii (około 50 osób w każdym roczniku). Oczywiście drużyny będą potrzebowały czasu na zgranie, bo nie jest to łatwy proces, ale cieszy fakt, że ZKS ma szansę stać się wiodącym klubem w regionie. 
       Wiemy też, kto poprowadzi drużyny młodzieżowe Olimpii Elbląg. Będą to trenerzy:
       Rocznik 1995/96 (junior starszy) – Dariusz Tyburski i Maciej Chwoszcz
       Rocznik 1997 (junior młodszy) – Adam Urbanowicz i Karol Przybyła
       Rocznik 1998 – Janusz Buczkowski i Adam Albertowicz
       Rocznik 1999 – Bohdan Konarzewski
       Rocznik 2000 – Jacek Sadowski
       Rocznik 2001 – Arkadiusz Ziółkowski i Bartosz Śmigielski
       Rocznik 2002 – Piotr Zając i Michał Ratajczyk
       Rocznik 2003 – Sebastian Klimek i Mariusz Sobolewski
       Rocznik 2004 – Tomasz Giedziun i Sebastian Klimek
       Rocznik 2005 – Kamil Syroka i Kamil Graczyk
       Rocznik 2006 i młodsi – Karol Przybyła i Mateusz Imianowski
      
       Przed zarządem, trenerami i zawodnikami sporo pracy. Potrzebne jest też wsparcie kibiców na które bardzo liczą nowe władze Olimpii. Połączenie odbywa się w trudnym momencie, ale ważne, że działacze doszli w końcu do wniosku, że funkcjonowanie trzech klubów w takim mieście jak Elbląg nie ma zwyczajnie sensu. O tym czy fuzja przyniesie oczekiwane efekty dowiemy się po kilku najbliższych sezonach. Na dzisiaj celem numer jeden jest utrzymanie Olimpii w II lidze i szkolenie młodzieży, byśmy mogli jak najszybciej oklaskiwać grających przy Agrykola wychowanków ZKS-u. 
rt
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Rybka polknela rekina. proponuje na pocztek cos na zgage. Jedno miasto jeden klub - wspolny gr. b na Agrykola taka dola.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  spokoo(2013-07-02)
 • Bujaj sie\"spoko\"ZKS!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Czytelnik_MOBI_64892(2013-07-03)
 • za 10 lat olimpia będzie własnością krk, a po 15 będzie stał tam kościół
 • "Podjęto również decyzję o tym, że drugi zespół wystąpi nie w III, a w IV lidze. Przyznać trzeba, że jest to logiczne, nawet z czysto finansowego punktu widzenia. " - nie podjęto decyzji o tym, że rezerwy w IV lidze, tylko to wynika z przepisów pzpn. między 1 a 2 zespołem musi być minimum róźnica dwóch klas rozgrywkowych. .. więc nie wiem rezerwy mogły w tym sezonie grać w III lidze. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  jacekplacek(2013-07-03)
 • cytat"świetnej pracy z grupami młodzieżowymi w Olimpi2004" a kto tam pracuje ano ci których w pewnym momencie pozbył się Pan Prezes Koniończuk bo byli niewygodni i robili złą atmosferę w Olimpii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  gemini510(2013-07-03)
 • super OLIMPIA będzie grać wychowankami zobaczymy co z tego wyjdzie myślę że damy rade się utrzymać 27 07 2013 pierwszy mecz wszyscy na stadion no i bilety mają być tańsze olimpia1945 forever
 • fajna ta trybuna w tle na foto
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nic-niz-wcale(2013-07-03)
 • cos mi sie zdaje ze agrykola nie chce stadionu jakiegokolwiek tymczasowo. Pieniedzy nie ma na te rozne wybryki, rzywoploty, zatoczki. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  wybredna(2013-07-03)
 • Kolejne działania to: przekształcenie się w spółkę prawa handlowego; uczestniczenie miasta jako udziałowca w spółce Olimpia SA, budowa stadionu na zdrowych zasadach ekonomicznych bez udziału środków UE a co najwyżej pożyczki co pozwoli na prowadzenie działalności komercyjnej i generowanie zysków. Czytelne i zgodne z ustawą o sporcie i finansach będzie rozliczanie dotacji celowych na działalność młodzieżową funkcjonującą dalej w formie stowarzyszenia. Konsekwencją tych działań powinna być budowa kompleksu przy Agrykola z jak największa ilością aren sportowych do różnych dyscyplin dla młodzieży szkolnej z małym piłkarskim stadionem. Tam mają się odbywać rozgrywki i mistrzostwa szkolne. Miasto ma realizować obowiązki wynikające z ustawy samorządowej w temacie kultury fizycznej a nie budować stadion dla Olimpii z ambicjami profesjonalnej piłki na 5 czy 8 tys. miejsc. Czerwony
 • Mobi po co te nerwy dzieciaku - wyluzuj majty,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  spokoo(2013-07-03)
 • Miasto mialo realizować obowiązki wynikające z ustawy samorządowej w tematyce kultury fizycznej a nie budować hale. Stadion miejski - należy sie nie jak prywaciazowi na posadzie administracji panstwowej grozacy i umywający dpe, ale jak wyborcom radnych jeśli będzie na siebie zarabiał. Do tego czasu zadne rozne tak kosztowne budowle nie są w Elblągu przewidziane, bo nikt nie ma juz ochoty je pozniej opłacać z niczego. Jak ktos chce zrujnowac finanse budzetu to nie se wydaje z pensji urzedniczej na niezliczone podziemne Metra i tunele, kosmodromy miedzyplanetarne, górskie przemieszczacze przy zalewie na linach i inne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mozna|podac|dalej(2013-07-04)
 • Rachunek jest prosty : zeby zbudowac w miescie droge bez pokrycia (na kase), trzeba zwolnic paru z oświaty zeby byly na to naklady (gotowka) lub uszczuplic wydatki socjalne. Budujac stadion z glową (rentowny), powstaja stale miejsca pracy (obsluga, ochrona, kadra). Z tego sa podatki co roku, zwiekszajac sie miastowe przychody. Za to mozna dac podwyzki dla budzetowki i wyremontwac szose
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  usciskidlaanalfabetki(2013-07-04)
Reklama