UWAGA!

Prezydent pisze do kibiców Olimpii

Elbląg, Kibice Olimpii stanowią w Elblągu sporą grupę.
Kibice Olimpii stanowią w Elblągu sporą grupę. Fot. arch. portElu

W odpowiedzi na akcję kibiców KS „Olimpia” Elbląg z początku marca prezydent miasta Henryk Słonina wystosował do nich list otwarty, bardzo długi, z którego wynika m.in., że modernizacja stadionu przy ul. Agrykola nastąpi, ale... nieprędko.

Przypomnijmy, kibice „Olimpii” zapowiedzieli na piątek 6 marca manifestację pod ratuszem w sprawie klubu. Twierdzili, że miasto niedostatecznie wspiera Olimpię. Prezydent Słonina przekonał kibiców, by nie urządzali manifestacji, w zamian spotka się z ich delegacją w poniedziałek (9 marca). Manifestacji nie było, a z kibicami prezydent się nie spotkał - na poniedziałkowym spotkaniu reprezentował go wiceprezydent Artur Zieliński, a samo spotkanie nic istotnego do sprawy nie wniosło.
     
     Oto list otwarty prezydenta Henryka Słoniny, który otrzymaliśmy dziś (1 kwietnia):
     
     „Kibice i sympatycy sekcji piłki nożnej Klubu Sportowego „Olimpia Elbląg”
     
     W odpowiedzi na list otwarty w sprawie działań wspierających sekcję piłki nożnej w Klubie Sportowym „Olimpia”, realizowanych przez elbląski samorząd, informuję:
     Mając na względzie dobro elbląskiego sportu, władze samorządowe Elbląga kładą duży nacisk na rozwój tej sfery życia społecznego. W kwietniu 2007 roku, uchwałą Rady Miejskiej w Elblągu, został wprowadzony w życie „Program rozwoju sportu w Elblągu na lata 2007-2013”, w którym określono cele i kierunki do realizacji na najbliższe lata. Program na etapie tworzenia był konsultowany ze środowiskiem sportowym oraz mieszkańcami miasta.
     Z chwilą, gdy pojawiła się możliwość zdynamizowania tempa jego realizacji, w związku z szansą utworzenia w Elblągu ośrodka pobytowego EURO 2012, miasto podjęło aktywne działania, by z tej okazji skorzystać. Wymagało to opracowania stosownej dokumentacji i złożenia oferty zgodnej z wytycznymi PZPN i UEFA. Niestety, w wyniku decyzji piłkarskich władz centralnych, mimo bardzo pozytywnej oceny wniosku, nasze miasto nie zostało uwzględnione w planach PZPN. Oznacza to tyle, że nie będzie dodatkowych środków na modernizację stadionu przy ul. Agrykola, jednakże nie ma mowy o jakimkolwiek wycofywaniu się władz miasta z przyjętych planów dotyczących poprawy piłkarskiej bazy sportowej.
     Piłka nożna jest jedną z wielu dyscyplin sportowych uprawianych w Elblągu, która uzyskuje duże wsparcie finansowe i organizacyjne ze strony samorządu. Wszystkie działające kluby sportowe prowadzące sekcje piłki nożnej: KS „Olimpia”, KS „ZKS Olimpia”, MLKS „Mlexer”, MMKS „Concordia” oraz PUKS „Rafael” korzystają nieodpłatnie z miejskich obiektów sportowych. Ponadto tylko w ostatnim 2008 roku otrzymały wsparcie finansowe w łącznej kwocie ponad 500 tys. złotych, w formie: stypendiów sportowych dla zawodników (308 tys. zł), dotacji celowych (225 tys. zł) na upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży, organizację imprez sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz mieszkańców Elbląga, wspieranie sportowych reprezentacji Elbląga w ramach kontaktów międzynarodowych oraz organizację sportowego wypoczynku dzieci i młodzieży w okresie ferii zimowych i wakacji letnich.
     Należy podkreślić, że Klub Sportowy „Olimpia” prowadzący III-ligową sekcję piłki nożnej oraz Młodzieżowy Ośrodek Piłkarski, otrzymuje największe wsparcie spośród wszystkich wyżej wymienionych klubów sportowych. Wszystkie sekcje Klubu korzystają nieodpłatnie z miejskich obiektów sportowych w wymiarze pozwalającym na prowadzenie szkolenia sportowego. Klubowe pomieszczenia biurowe, zlokalizowane w budynku MOSiR przy ul. Agrykola, są udostępnione również nieodpłatnie. W 2008 roku Klub otrzymał wsparcie finansowe w łącznej wysokości ponad 325 tys. zł, w tym między innymi 167 100 zł na stypendia sportowe dla piłkarzy III-ligowej drużyny.
     W roku ubiegłym przygotowaliśmy uchwałę w sprawie określenia warunków i trybu wspierania sportu kwalifikowanego w Elblągu, która zakładała możliwość pomocy elbląskim klubom w formie przyznawania dotacji celowych. Wsparcie finansowe miało być wyrazem uznania dla prezentowanego poziomu sportowego i osiągnięć klubów sportowych, uczestniczących we współzawodnictwie w dyscyplinach zespołowych lub indywidualnych. Niestety, wprowadzone w czerwcu 2008 roku uchwałą Rady Miejskiej zasady zostały zakwestionowane i unieważnione przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Olsztynie.
     Jednakże, mając na uwadze dobre występy w rozgrywkach III ligi oraz zajmowane na półmetku rozgrywek pierwsze miejsce premiowane awansem, zwiększyłem od stycznia 2009 roku wysokość przekazywanego miesięcznie stypendium sportowego z kwoty 13 500 zł do wysokości 18 000 zł.
     Odnosząc się do planów modernizacji obiektów sportowych, z których korzystają piłkarze KS „Olimpia”, należy podkreślić, iż boiska przy ul. Agrykola i ul. Skrzydlatej zostały ujęte w harmonogramie planowanych inwestycji i remontów miejskich obiektów sportowych „Programu rozwoju sportu w Elblągu na lata 2007-2013”. Zgodnie z ww. harmonogramem zadań została opracowana dokumentacja projektowo-kosztorysowa rozbudowy w/w obiektów. Na dokumentację wydano 950 tys. złotych.
     W pierwszej kolejności modernizowany będzie kompleks sportowy przy ul. Skrzydlatej, gdzie trenuje piłkę nożną największa ilość elbląskiej młodzieży. Ważnym argumentem przemawiającym za tą kolejnością modernizacji jest również zabezpieczenie potrzeby mieszkańców Elbląga w zakresie piłkarskiej bazy treningowej na czas planowanego remontu stadionu przy ul. Agrykola. Zakres prac przebudowy piłkarskiego kompleksu treningowego przy ul. Skrzydlatej obejmuje budowę dwóch boisk pełnowymiarowych o nawierzchni z trawy naturalnej i syntetycznej, posiadających sztuczne oświetlenie. Obiekt będzie modernizowany w standardach określonych przepisami UEFA i PZPN. Obecnie przygotowywany jest przetarg na rozpoczęcie tej inwestycji.
     Natomiast rozbudowa stadionu piłkarskiego przy ul Agrykola zakłada budowę czterech trybun o łącznej pojemności do 6 tys. miejsc siedzących, z jedną trybuną zadaszoną oraz sztucznym oświetleniem płyty boiska. Kompleks wyposażony będzie w boisko treningowe o wymiarach 90x50m o nawierzchni z trawy syntetycznej wraz z sztucznym oświetleniem. Realizacja przebudowy tego stadionu została zaplanowana po zakończeniu modernizacji kompleksu przy ul. Skrzydlatej.
     Wymieniając zakresy prac modernizacyjnych powyższych obiektów, z których korzystają piłkarze KS „Olimpia”, należy również wspomnieć o zaangażowaniu samorządu elbląskiego w rozbudowę innych miejskich boisk piłkarskich:
     - kompleks piłkarski przy ul. Moniuszki, z którego korzystają piłkarze KS „ZKS Olimpia”, został kompleksowo zmodernizowany za łączną kwotę ok. 500 tys. złotych, przy znacznym zaangażowaniu środków sponsorskich. W roku bieżącym zabezpieczono w budżecie miasta kwotę 100 tys. zł na dokończenie modernizacji obiektu;
     - kompleks piłkarski przy ul. Krakusa, z którego korzystają piłkarze MMKS „Concordia”, został zmodernizowany za łączną kwotę ok. 300 tys. zł, przy znaczącym zaangażowaniu środków sponsorskich. W tym roku zabezpieczono w budżecie MOSiR kwotę 100 tys. zł na dokończenie modernizacji kompleksu;
     - szkolne boisko piłkarskie przy ul. Sienkiewicza (przy IV LO), dysponujące sztuczną trawą, wybudowane w 2008 roku w ramach programu „Blisko boisko”. Koszt budowy wyniósł 620 tys. zł, z czego samorząd Elbląga zabezpieczył 320 tys. zł, zaś pozostałą kwotę pokryły Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Zakład Ubezpieczeń.
     Miasto z uznaniem i sympatią przyjmuje społeczną aktywność i zaangażowanie kibiców i sympatyków Olimpii. Udziela również wszelkiej możliwej pomocy Klubowi, życząc mu sukcesów sportowych. Musi jednak na wszystkie zagadnienia patrzeć z szerokiej perspektywy, uwzględniając potrzeby różnych środowisk, w tym przypadku różnych dyscyplin sportowych, klubów, a także mieszkańców uprawiających sport w formie niezorganizowanej. Temu celowi służyła dyskusja przed przyjęciem wspomnianego „Programu”, a przedstawiony wyżej cykl działań stanowi spójny, uzasadniony merytorycznie plan, zmierzający do sukcesywnej i stopniowej poprawy stanu piłkarskiej bazy sportowej w Elblągu.
     
      Prezydent Miasta Elbląg
      Henryk Słonina”
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Olimpia

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Czyli nic sie nie zmienia. .. szkoda
 • 950 000 złotych na dokumentacje czego? Ładnie ktoś Panu posmarował
 • kolejny BLEF i dobrze wydane pokażne kwoty na analizy, ekspertyzy. .. .. pora zmienić doradców cesarza////
 • precz!!!!!
 • kibice apeluja o remont stadionu a jak przychodzi do meczu to sami go demoluja. .. gdzie sens gdzie logika. .. drodzy kibice najpierw opanujcie swoje emocje podczas meczu a potem robcie pikiety
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  łośsuperktoś(2009-04-01)
 • a ta obiecana hala sportowa z przeznaczeniem glownie do siatkowki kolo gim nr 9 kiedy powstanie??
 • Oooo tej hali wymarzonej to nigdy nie bedzie. .. Juz o niej mowa jest nie wiem ile lat ale to mniejsza o to. .. Olimpi trzeba pomóc i tyle. .. !!!
 • Stadion dla grupki przeważnie pijanych i wulgarnych kiboli może poczekać. Zresztą co to za szalikowcy. .. pożal się Boże. .. bardziej od stadionu przydałby się Elblągowi nowy basen, bo na starym cyrki się dzieją. .. ale Henio jest z innej epoki, to o czym z nim gadać. .. Czerwony jak cegła. ..
 • ale ten dziad bzdury wypisuje, trzeba robic protest i okupowac urzad do skutku. ogolnikowe glupoty, z ktorych wynika ze MOZE w 2013 roku bedzie stadion. tylko jego juz w 2013 nie bedzie na stanowisku takze nastepca moze sobie tak samo leciec w kulki
 • Większość kibiców Olimpii zachowuje się jak stado ogrów. Wielokrotnie miałam wątpliwą przyjemność przebywać w pobliżu stadionu przy ul Agrikola. Obraz jak ze złej bajki. Stado bluzgających "ogrów" wypłynęło na ulicę po meczu. Kryj się kto może. Wracałam wówczas z matką z cmentarza. Musiałyśmy przeczekać bo nie miałyśmy odwagi płynąć z tą falą. Większość kibiców była totalnie pijana. Stadion otoczony kordonem samochodów policyjnych. To jest chore otoczenie. To wyrzucane pieniądze. Niech ta banda przeliczy sobie koszty jakie ponosi miasto na zabezpieczenie porządku podczas meczy piłki nożnej oraz na pokrycie zniszczeń po przejściu tej watahy. Pieniądze należy przekazywać np. dla szczypiornistów bo to ma sens. Demolują ciągle ci sami. Policja powinna dostać do dyspozycji skuteczne narzędzia, żeby mogła się uporać z tym przestępczym, marginalnym środowiskiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  chello(2009-04-01)
 • miasto nei ponosi ZADNYCH kosztow utrzymania obiektu tylko wszystko spada na klub.
 • Jakie zniszczenia zrobiła ta wataha? Podaj fakty jak nich nie masz to zamilcz głupia kobieto.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  do chello(2009-04-01)
Reklama