UWAGA!

Przygotowania do Baltic Cup

 
Elbląg, Przygotowania do Baltic Cup
fot. nadesłana

Już za niespełna miesiąc w Elblągu prawdziwe taneczne święto -13. edycja Festiwalu Baltic Cup. Po raz kolejny elblążanie będą mogli podziwiać czołówkę taneczną świata, w tym również elbląskie pary. Mamy nadzieję, że trzynastka okaże się szczęśliwa dla naszych tancerzy.

Baltic Cup jest obecnie nie tylko największą imprezą taneczną w Europie, ale także wspaniałym widowiskiem na najwyższym światowym poziomie. To tutaj przyjeżdżają najlepsi Europejscy tancerze stanowiący światową elitę, którzy przez trzy dni rywalizują o Puchar Bałtyku w wielu kategoriach wiekowych i w obu stylach: standardowym i latynoamerykańskim.
       Każdego roku na parkiecie konkuruje ze sobą około 500 par z ponad 12 krajów świata. W tym także naszych elbląskich tancerzy, którzy solidnie przygotowują się do rywalizacji. Wszyscy dwa razy w tygodniu uczestniczą w zajęciach grupowych, ponadto przygotowują się na własną rękę.
      
       – Dużo czasu spędzamy na sali – mówi elbląska tancerka Judyta Nowaczyk. – W tygodniu chodzimy na zajęcia grupowe, w weekendy bierzemy lekcje indywidualne u instruktorów tańców standardowych i latynoamerykańskich. W rodzinnym mieście chcemy jak najlepiej wypaść, mamy nadzieję, że doping naszych bliskich ułatwi nam start.
       Partner Judyty, Dawid Piotrowski stwierdza, że występ podczas Pucharu Bałtyku nie będzie należał do łatwych – To międzynarodowy turniej, większa publiczność, więcej uczestników, może być trudniej niż na innych turniejach.
      
       Tancerze podkreślają, że Baltic Cup to wyjątkowe zawody.
       – Festiwal ten jest inny niż pozostałe, ma swój niepowtarzalny klimat – mówią Sandra Szczepańska, i Grzegorz Ślusarski, tancerze EKT „Jantar”. – Podczas treningów dajemy z siebie wszystko, ponieważ chcemy dobrze się zaprezentować. Wraz z Judytą i Dawidem rezerwujemy już miejsca na podium.
      
       Do udziału w Baltic Cup na chwilę obecną zgłosiło się około 20 par z Elbląga. Podczas festiwalu rozgrywane są także dwa rankingowe turnieje: WDSF World Open Latin oraz WDSF World Open Standard, na których też zaprezentują się nasi tancerze. Adam Popowski z Pauliną Karpińską zatańczy podczas WDSF World Open Latin.
      
       – Staramy się trenować jak najwięcej – mówi Adam Popowski, tancerz EKT. – Właściwe przygotowania zaczęły się już podczas wakacji. Z partnerką, Pauliną Karpińską byliśmy w Radomiu na szkoleniu z łaciny u Pana Romana Pawelca, a później w Iławie na obozie tanecznym. Teraz rozpoczął się nowy sezon a wraz z nim tygodniowy rytm szkoleń w Klubie. Ponadto staramy wchodzić na salę, gdy tylko jest taka możliwość, a my dysponujemy wolnym czasem.
      
       Podczas WDSF World Open Standard, zatańczy m.in. Mateusz Czyżyk i Marta Pilipczuk.
       – Przygotowania są bardzo pracochłonne – twierdzi Mateusz Czyżyk. – Pomimo zbliżającego się roku akademickiego, dużo czasu poświęcamy na treningi, ponieważ chcemy wypaść jak najlepiej na tak prestiżowej imprezie. Poza zajęciami z trenerami także sami ćwiczymy teorię daną na zajęciach oraz rundy turniejowe.
      
       W turnieju wezmą udział również elbląskie pary seniorów. Na chwilę obecną zgłosiły się trzy pary z naszego miasta, które zaprezentują się w kategorii dla najstarszych tancerzy, w obu stylach tanecznych.
       – Baltic Cup to przeżycie jedyne w swoim rodzaju, oprawa muzyczna, ilość uczestników, duża publiczność, oraz profesjonalny przestronny parkiet to zupełnie inne warunki niż na pozostałych turniejach – mówi Mariusz Dziurawiec, który wraz ze swoją żoną Agnieszką będzie startował w kategorii powyżej 34 lat Open latin i standard. – Inaczej, więc przygotowujemy się do tych zawodów, przebudowujemy układy, żeby dostosować je do wielkości parkietu. Już teraz czujemy na plecach stres ponieważ będziemy rywalizować ze sportowymi parami oraz na własnym terenie. W rodzinnym mieście chcemy pokazać się jak z najlepszej strony.
      
       Przed tancerzami prawdziwe wyzwanie, ponieważ wszystkie występy będą oceniane przez międzynarodowe jury. Do składu jury zapraszani są sędziowie z trzynastu krajów.
      
       Podczas festiwalu widzowie będą mogli też obejrzeć występ elbląskich formacji: LOTOS-Jantar, oraz JANTAR Elbląg. Starszy zespół zatańczy układ „Tribute to Michael Jackson” do muzyki Michaela Jacksona, którym we wrześniu po raz osiemnasty zdobyła tytuł Mistrza Polski. Młodsza formacja zaprezentuje się w choreografii do muzyki zespołu The Beatles "The Beatles - The Stars Reborn", którym wytańczyła tytuł wicemistrza Polski.
      
       Różnorodność w tańcu, przepych i koloryt strojów, piękno tancerek, elegancja tancerzy oraz dodatkowe atrakcje i światowa atmosfera to atrybuty festiwalu Baltic Cup. To także powody, dla których każdy miłośnik tańca powinien w tym czasie odwiedzić Elbląg, by dopingować swoich faworytów.
      
       13. Międzynarodowy Festiwal Tańca Baltic Cup odbędzie się w dniach 19 - 21 października. Bilety są do nabycia w kasie CSE "Światowid".
      
Zyta Wrzos
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama