UWAGA!

Rozpoczął się Baltic Cup

 
Elbląg, Rozpoczął się Baltic Cup
fot. Michał Skroboszewski

Dziś rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup”. Pierwsza edycja zorganizowana została w roku 2000 – wówczas Światowa Federacja Tańca Sportowego, w uznaniu zasług dla rozwoju światowego ruchu tanecznego, prawo do jego organizacji przyznała Elbląskiemu Klubowi Tańca "Jantar". Zobacz zdjęcia z piątkowych (14 października) eliminacji. 

Obecnie głównym organizatorem Festiwalu jest Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, a współorganizatorami: Stowarzyszenie „Jantar”, Federacja Tańca Sportowego i World DanceSport Federation. Międzynarodowy Festiwal Tańca BALTIC CUP jest jednym z największych międzynarodowych festiwali tanecznych w naszym kraju, na który przyjeżdżają pary taneczne stanowiące europejską czołówkę oraz tancerze z kilkunastu krajów europejskich. W ramach Festiwalu odbywają się dwa prestiżowe rankingowe turnieje: WDSF World Open Latin i WDSF World Open Standard.
       - To jest warte podkreślenia, bo w każdym kraju mogą się odbyć tylko dwa turnieje rangi World Open w obu stylach: latynoamerykańskim i standardowym – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i założyciel EKT „Jantar”. - Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Baltic Cup” rozegrane też zostaną otwarte mistrzostwa Polski – 22. Polish Open Championships, w których udział mogą wziąć także pary spoza naszego kraju. To najbardziej prestiżowy turniej w Polsce dla tancerzy sportowych, który gromadzi najlepszych z najlepszych.
       Tancerzy oceniać będzie międzynarodowe jury uznane w świecie tanecznym. Podczas Festiwalu będziemy gościć sędziów z Włoch, Niemiec, Anglii, Estonii, Rosji, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Szwecji, Białorusi, Malty, Serbii, Francji i innych krajów.
       - Każdego roku dążymy do tego, by nasze przedsięwzięcie nie ograniczało się jedynie to turniejowych zmagań, dlatego organizujemy również warsztaty i seminaria prowadzone przez wybitnych specjalistów, a program turnieju każdorazowo uświetniają gościnne występy gwiazd tańca – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, prezes Stowarzyszenia „Jantar” i zastępca Dyrektora w CSE „Światowid”. – Dlatego od 12 do 14 października organizujemy także Międzynarodowy Kampus Szkoleniowy dla tancerzy z wysokiej klasy specjalistami z Włoch, Danii, Niemiec oraz Polski z zakresu tańców standardowych i latynoamerykańskich, natomiast 14 października odbędzie się Kongres dla sędziów Światowej Federacji Tańca Sportowego (WDSF). Gościem Kongresu i MFT „Baltic Cup” będzie sekretarz generalny WDSF – Shawn Tay.
       Trwający trzy dni Festiwal to turniej, podczas którego tancerze rywalizują ze sobą w blisko 30 kategoriach. Pary zgłosiły łącznie ponad 600 startów, co oznacza, że w Elblągu zatańczy niemalże pół tysiąca par. Przyjadą tancerze z całej Polski, Hiszpanii, Francji, Włoch, Izraela, Litwy, Rosji, Estonii, Łotwy, Szwecji, Białorusi, Niemiec, Ukrainy czy Czech. Każdego dnia będą się odbywały zmagania w różnych stylach i kategoriach, ale na głównych turniejach – WDSF World Open, których finały rozgrywają się na wieczornych galach, w sobotę będzie można zobaczyć pary standardowe, a w niedzielę latynoamerykańskie. Najlepsi zdobędą puchary, medale, nagrody finansowe i punkty rankingowe.
       - Myślę, że dla festiwalowej publiczności najciekawsze są gale wieczorne, podczas których rozgrywane są taneczne rundy finałowe, odbywają się również pokazy specjalne, a muzykę gra Orkiestra Filharmonii Obwodowej z Grodna pod batutą Borysa Myagkova wraz z solistami – dodaje Antoni Czyżyk. - Gale rozpoczynają się o godz. 19.00 i nie ukrywam, że często właśnie po nich słyszę to, co uwielbia słyszeć każdy organizator takich wydarzeń: że jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych turniejów w Polsce.
       W sobotnich pokazach zobaczymy parę z Rosji - w tańcach latynoamerykańskich zaprezentują show taneczne Yan Sorokin i Veronika Sorokina, wicemistrzowie Rosji. W niedzielę galę uświetnią pokazy tańca klasycznego.
       - Mamy nadzieję, że również w tym roku MFT „Baltic Cup” dostarczy uczestnikom niezapomnianych wrażeń, doznań artystycznych i przeżyć sportowych – dodaje Magdalena Czarnocka-Kaptur. - I już dziś zapraszamy na taneczne wydarzenie w 2017 roku - Mistrzostwa Polski FTS w tańcach standardowych, jakie odbędą się w dniach 25 – 26 lutego.
      
       O godzinie 14 rozpoczęły się eliminacje i finały w kategoriach Juveniles I + II (w kombinacji 8 tańców), Junior I (10 tańców), Youth Open 10 tańców i Junior II (10 tańców). Od godziny 17 na parkiecie trwa rywalizacja Rising Stars Standard i Rising Stars Latin. Wśród tancerzy znalazło się 12 par z Elbląskiego Klubu Tańca "Jantar".
      
       Oto pierwsze wyniki:
       Junior I 10T
       1 Ruszkowski Tomasz - Mozdyniewicz Julia CORTE TOP DANCE - Warszawa
       2 Nadolny Jakub - Bonk Iga SKT FABRYKA TAŃCA - Bydgoszcz
       3 Masaro Edvardas - Rinkeviciute Patricija Vijunas - Vilnius
       4 Brzeziński Dawid - Woś Maja Alicja ISKRA - Piła
       5 Jasiukaitis Kipras - Dravininkaite Adrija LITHUANIA
       6 Zabrodskiy Daniil - Kulichenko Anna RUSSIAN FEDERATION
      
       Youth 10T
       Final Results
       1 Kucharczyk Konrad - Dolgopolova Marija CORTE TOP DANCE - Warszawa
       2 Zveniatsky Tomer - Litvin Yana Tsisaphers - Ashdod
       3 Kloskowski Maciej - Ziętowska Nikola FALA - Sopot
       4 Pawłowski Mateusz - Fabijańczuk Monika ISKRA - Piła
       5 Połeć Jan - Butko Viana CLASSIC DANCESPORT - Warszawa
       6 Kurzawa Dawid - Anuszkiewicz Kamilla AMBER - Kołobrzeg
      
       Juveniles I+II 8T
       Final Results
       1 Siff Anton - Matvejeva Katerin DC Leevi - Tallinn
       2 Vilimanis Elans Kristers - Zinovatna Alita Estetika - Riga
       3 Stawowy Mateusz - Silva Sara ST ELITA - Kraków
       4 Aavik Arti Raul - Maasik Milana Rosanna LEEVI - Tallinn
       5 Mitiev Maksym - Skvortsova Valeriia MegaDance - Odessa
       6 Konovalenko Nikita - Kolesnik Maria Premium - Kaliningrad
      
       Wyniki dostępne będą na stronie Baltic Cup (http://balticcup.swiatowid.elblag.pl/s/25/wyniki) po zakończeniu rund finałowych.
      
      
Patronem medialnym Baltic Cup jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Dział Relacji Społecznych CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Z roku na rok zainteresowanie co raz mniejsze. Większość elblazan ma to "wydarzenie" głęboko w... Ciągle się zastanawiam czemu to służy i jakie korzyści przynosi skoro zainteresowanie tym całym baltic maleje...
 • Gdzie zdjęcia z wieczornych tańców? Portel niby patron medialny a zdjęcia z. południa bo fotograf ma. Gdzies I nie został na wieczor
 • Takie tańczenie na światowym poziomie nieco rozmija się z zainteresowaniami typowego Elblążanina któremu do szczęścia wystarczy browarek, mecz z Barceloną i niskobudżetowy serial. Czas przenieść turnieje taneczne z powrotem do stolicy województwa.
 • Zainteresowanie tą imprezą okazują jedynie organizatorzy, sędziowie,tancerze i rodzice dzieci tańczących.Nie ma innej widowni.Impreza przynosi dochody dla CSE i dla. Jantara. sędziowie zarabiają duże pieniądze.Szkoda tylko tych młodych ludzi, których rodzice chcą by tańczyli.To wszystko jest sztuczne.
 • Niech bilety będą w cenie promocyjnej do samego końca, a nie tylko do 30 września.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  jużniezainteresowany(2016-10-15)
 • Widownia i w sobotę i w niedzielę potwierdziła zainteresowanie imprezą cały czas!
Reklama