UWAGA!

Sport kształtuje osobowość

 Elbląg, Teresa Sukniewicz-Kleiber.
Teresa Sukniewicz-Kleiber.

To była moja młodość - mówi Teresa Sukniewicz-Kleiber, znakomita płotkarka, Sportowiec Roku 1970 w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. - Chociaż to były trudne lata i wymagały wielu wyrzeczeń, były dla mnie fantastyczne. Z perspektywy czasu wspominam ten czas jako jedno wielkie pasmo sukcesów, chociaż nie udało mi się zrealizować wszystkich swoich marzeń w sportowej karierze zawodniczej.

Teresa Sukniewicz specjalizowała się w biegach płotkarskich. W 1968 r. uczestniczyła w Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku, gdzie odpadła w półfinale biegu na 80 m przez płotki. Na Mistrzostwach Europy w Atenach (1969) była piąta, a w Helsinkach (1971) zdobyła brązowy medal na 100 m przez płotki. Trzykrotnie ustanawiała rekordy świata na tym dystansie, a siedmiokrotnie zdobywała tytuł mistrzyni Polski.
     - Był to dla mnie ogromnie ważny okres - wspomina Teresa Sukniewicz. - Nie tylko dla mojej historycznej karty, ale przede wszystkim dla kształtowania mojej osobowości młodego człowieka. To wszystko dało mi wiele siły w normalnym życiu. Dlatego jestem za wspieraniem sportu przez edukację. Wdrożenie w odpowiednim czasie młodzieży do ruchu to przecież naturalna potrzeba młodych ludzi. Tymczasem u nas, jak są jakieś kłopoty, to zdejmuje się środki na sport, kulturę itd. To jest żałosne, bo jeśli nie zainwestuje się w młodzież, w jej naturalne potrzeby ruchu, nie wprowadzi się tego nawyku, to potem są kłopoty. Obserwujemy zachodnie kraje, gdzie te sprawy są poukładane, warto korzystać z tych dobrych wzorów. Jestem umiarkowaną optymistką i wierzę, że nadejdzie i u nas czas, kiedy wydatek na jeszcze jedną godzinę wychowania fizycznego w szkołach nie będzie wyczynem ponad siły Ministerstwa Edukacji, bo to się bardzo opłaca - dodaje Pani Teresa.
     Z płotkarską sławą lat siedemdziesiątych rozmawialiśmy w czasie pobytu Teresy Sukniewicz-Kleiber w Elblągu.
Andrzej Minkiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama