Tenisiści Mlexera w czołówce

Elbląg, Wiktor Franc, najbardziej skuteczny tenisista w II lidze
Wiktor Franc, najbardziej skuteczny tenisista w II lidze (fot. Mikołaj Sobczak)

Zwycięstwo KTS Nowy Dwór Mazowiecki nad KTS Kozienice w ostatniej kolejce zepchnęło Mlexera Elbląg na drugie miejsce na koniec pierwszej rundy II ligi tenisa stołowego. Trzech elbląskich tenisistów jest w pierwszej czwórce „naszej“ grupy w II lidze w klasyfikacji indywidualnej.

W weekend zakończyły się rozgrywki pierwszej rundy warmińsko-mazursko-mazowieckiej II ligi tenisa stołowego. Mlexer Elbląg ze względu na zmiany terminów swoich meczów rywalizację zakończył już w styczniu i czekał na pozostałe rozstrzygnięcia. Elblążanie już wcześniej zapewnili sobie awans do grupy walczącej o awans do baraży o I ligę.

Niemal przez cały sezon Mlexer zajmował pierwsze miejsce w tabeli. W ostatniej kolejce KTS Nowy Dwór Mazowiecki wygrał 10:0 z KTS Kozienice i zepchnął Mlexera na drugie miejsce w tabeli. W rundzie rewanżowej elblążanie w grupie mistrzowskiej zmierzą się z Bogorią III Grodzisk Mazowiecki (w Elblągu), Spójnią Warszawa (w Elblągu), Tęczą Budki Piaseckie (na wyjeździe), GKTS Wiązowną (w Elblągu) i KTS Nowy Dwór Mazowiecki (na wyjeździe). Awans do baraży zapewni sobie tylko zwycięzca grupy.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przewidzieć, że o awansie zadecyduje mecz w ostatniej kolejce, kiedy Mlexer w Nowym Dworze Maz. zmierzy się z miejscowym KTS. W pierwszej rundzie w Elblągu padł remis 5:5. Obie drużyny w tym sezonie jeszcze nie przegrały, Mlexer ma punkt mniej od rywala, stracił go po remisie z Returnem Piaseczno.

Runda rewanżowa zacznie się w marcu, dokładny terminarz opublikujemy przed startem rozgrywek. Rywala w walce o I ligę wyłoni baraż, w którym zmierzą się zwycięzcy II ligi z grup w województwie podlaskim i lubelskim.

Jakie szanse na awans mają elblążanie?

Elbląg, Andrzej Makowski, drugi, najskuteczniejszy tenisista w II lidze
Andrzej Makowski, drugi, najskuteczniejszy tenisista w II lidze (fot. Mikołaj Sobczak)

Pokusilibyśmy się o stwierdzenie, że duże. Ale... do końca rozgrywek muszą wszystkie swoje mecze wygrać (punkty z pierwszej rundy zostają) . Prawdopodobnie wszystkie swoje starcia wygra też KTS Nowy Dwór Mazowiecki i o awansie zadecyduje bezpośrednie spotkanie pomiędzy tymi zespołami w ostatniej kolejce. W Elblągu w meczu pomiędzy tymi drużynami padł remis 5:5. W Nowym Dworze Mlexer musi wygrać, remis lub porażka premiują rywala.

Atutem elblążan są gry singlowe. Klasyfikację singlową w grupie warmińsko-mazursko-mazowieckiej otwiera Wiktor Franc z bilansem 20 zwycięstw i tylko 2 porażek. Bilans w setach: 60:6. Punkt z Wiktorem Francem zdobyli tylko Mikołaj Kamiński z KTS Nowy Dwór Mazowiecki i Maciej Kotarski z Returna Piaseczno. Przypomnijmy, że były to jedyne starcia, a w których elblążanie stracili punkty.

Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajmuje Andrzej Makowski z bilansem 19:3, w setach 57:9. Warto zwrócić uwagę, że dwie porażki były po 2:3: z Bartoszem Lebrechtem z IKRTS Józefów oraz Maciejem Janikiem ze Spójnią Warszawa. Trzeci, który urwał punkty elblążaninowi to... Jan Olek z KTS Nowy Dwór Mazowiecki.

Na czwartej pozycji sklasyfikowano Piotra Kołacińskiego. Bilans pojedynków: 18:4; w setach 54:12. Elblążaninowi w sezonie przydarzył się kryzys, kiedy przegrał cztery pojedynki z rzędu: z Danielem Draczką i Janem Olkiem (obaj KTS Nowy Dwór Mazowiecki) oraz Maciejem Chojnickim i Borysem Massalskim (obaj Return Piaseczno).

Ryszard Grzelak został sklasyfikowany na 23. miejscu (starcia 10:6, sety: 30:18), Wojciech Chrząszcz jest 48. (starcia 3:3, sety 9:9). Ogółem sklasyfikowano 74 zawodników, którzy grali w rozgrywkach II ligi.

Klasyfikacja singlowa ma duże znaczenie w kontekście gry w rundzie rewanżowej. Na pierwszym stole będą grać najwyżej sklasyfikowani zawodnicy w danej drużynie (Wiktor Franc i Andrzej Makowski w przypadku Mlexera), pozostali na drugim. Ma to spowodować, że w pojedynkach zmierzą się najlepsi tenisiści z poszczególnych zespołów.

W klasyfikacji deblowej elblążanie są na dalszych miejscach. Najwyżej - na pozycjach 10 -12 sklasyfikowano Andrzeja Makowskiego i Wiktora Franca (i Macieja Kotarskiego z Returna Piaseczno). Ta para występuje w tym składzie we wszystkich meczach elbląskiej drużyny. Bilans pojedynków 8:3. 16. jest Piotr Kołaciński (7:4), 18. - Wojciech Chrząszcz (6:3), 52. - Ryszard Grzelak (1:1).