UWAGA!

W drodze do Kowna

 
Elbląg, Łukasz Klonowski trenuje przed Mistrzostwami Europy
Łukasz Klonowski trenuje przed Mistrzostwami Europy (fot. Michał Skroboszewski)

Łukasz Klonowski od dwóch lat trenuje trójbój siłowy. Trenuje z sukcesem – we wrześniu zdobył złoty medal mistrzostw Polski do lat 18. To zwycięstwo otworzyło mu drzwi do występu na mistrzostwach Europy, które odbędą się w listopadzie w Kownie.

Na początku była... gimnastyka i sztuki walki. Tak zaczynała się kariera sportowa Łukasza Klonowskiego, utalentowanego sportowca z Elbląga. Kiedy pierwszy raz poszedł na siłownię, żeby zwiększyć swoje atuty, z pewnością nie spodziewał się, że będzie to krok w kierunku mistrzostwa Polski w trójboju siłowym.
       W pewnym momencie stwierdziłem, że potrzebny mi jest trening na siłowni. Tam poznałem ludzi, którzy zainteresowali mnie trójbojem siłowym. I tak to już trwa dwa lata – mówił Łukasz Klonowski, elbląski trójboista.
       Trójbój siłowy to inaczej podnoszenie ciężarów. W jej skład wchodzą trzy konkurencje: przysiad ze sztangą, wyciskanie leżąc oraz martwy ciąg. Zwycięża ten zawodnik, który po zsumowaniu wyników z trzech konkurencji osiągnie najlepszy rezultat, czyli podniesie największy ciężar.
       Na początku elblążanin stratował w zawodach regionalnych. Pierwszymi zawodami były „Debiuty” we Wrocławiu w grudniu 2017 r. Potem Puchar Polski (marzec 2018 r.), na którym Łukasz Klonowski zdobył drugie miejsce. Następnie elblążanin startował w imprezach makroregionalnych. A potem przyszedł czas na wrześniowe mistrzostwa Polski w trójboju siłowym w Kielcach. Występ był więcej niż udany: Łukasz Klonowski w przysiadzie podniósł 235 kg, w wyciskaniu leżąc 162, 5 kg i w martwym ciągu 260 kg. Takie wyniki dały młodemu zawodnikowi tytuł mistrza Polski do lat 18 - stu. Miesiąc później elblążanin zdobył srebrny medal w Mistrzostwach Polski w wyciskaniu leżąc.
       Wyciskanie na ławeczce to jednocześnie jedna z dyscyplin trójboju siłowego oraz samodzielna dyscyplina, w której są organizowane osobne zawody – wyjaśniał Łukasz Klonowski. - Pierwsze miejsce przegrałem masą ciała, zwycięzca zawodów podniósł taki sam ciężar jak ja 162,5 kg, ale był ode nie lżejszy.
       Złoty medal na mistrzostwach Polski przyniósł też nominację do reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy, które odbędą się w listopadzie w Kownie (Litwa).
       Tam będę celował w pobicie rekordów Polski. W tej chwili moje życiówki” są bardzo blisko, ale żeby próba została zaliczona, to muszę dźwignąć 2,5 kg więcej od aktualnego rekordu – wyjaśnia mistrz Polski.
       Aktualne rekordy Polski wynoszą 240, 5 kg w przysiadzie, 162, 5 kg w wyciskaniu leżąc i 260, 5 w martwym ciągu.
       Łukasz Klonowski jest zawodnikiem klubu... Team Wrocław. Startuje w kategorii do 93 kg.
       Trudno jest znaleźć dobry klub. A prezes Teamu jest moim dobrym kumplem. Trenuję sam w jednej z elbląskich siłowni, dwa razy w tygodniu – wyjaśnia Łukasz Klonowski.
      
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama