
Witamy w kolejnej części cyklu, który ma na celu promowanie sportu, a dokładnie sportów walki. Zaczynamy od judo, a na pierwszy ogień "upolowaliśmy" najstarszą sekcję w naszym mieście - Judo „Truso” Elbląg. Zobacz fotoreportaż z treningu.
Druga zasada judo to maksimum efektu (skuteczności), polegająca na stosowaniu racjonalnych, czyli odpowiednich rzutów i chwytów.
Judo w Elblągu
Początki sięgają jeszcze lat 60-tych XX. Zajęcia prowadzono wtedy na zwykłych materacach, które rozkładano gdzieś w szkołach, na salach gimnastycznych, a później w Elbląskim Domu Kultury. Pierwszą salką judo (dojo) z prawdziwego zdarzenia, była ta, która powstała w hali MOS przy ul. Kościuszki, pod koniec lat 70-tych. Judocy startowali wtedy w barwach klubu ZKS „Olimpia” Elbląg. Obecnie, w tym samym miejscu, trenują zawodnicy/-czki MKS „Truso” Elbląg. Prekursorami judo w Elblągu byli niewątpliwie Wiesław Sawicki i Czesław Misiuk (co roku w naszym mieście odbywa się memoriał im. Czesława Misiuka), a nieco później zajęcia prowadzili również Waldemar Aszenberg, Wojciech Janik i Tomasz Misiuk (syn Czesława).
Obecnie zajęcia prowadzą: Tomasz Gadaj (trener koordynator), Adam Ludwiczak i Dawid Diffenbach.
Trening
W klubie „Truso” trening można zacząć w wieku 6 lat i - zdaniem trenera - Adama Ludwiczaka, który zajmuje się grupą rocznikową 2001-2005, jest to najlepszy wiek. Trening dzieci to przede wszystkim mnóstwo zabawy, już od samej rozgrzewki są jej elementy, i w samym treningu też jest wdrążana zabawa, aby dzieci się nie nudziły. Treningi prowadzone są bardzo humorystycznie, a dzieci zużywają na nich sporo energii więc jest to doskonała forma na wyładowanie się. U dzieci, w przeciwieństwie do grupy starszej, treningi z zabawą i zapoznawaniem się technikami sztuki trwają cały sezon, czyli nie ma okresu cykli przygotowawczych, które dzielimy na: siłę, wytrzymałość i szybkość oraz okres roztrenowania, zaraz po najważniejszych imprezach sportowych. Oprócz tego są organizowane obozy szkoleniowe. Właśnie z jednego z takich obozów wróciła Kasia Wanatowska, która jest posiadaczką brązowego pasa. Zawodniczka przebywała na obozie Kadry Narodowej Juniorów w Cetniewie, którego odbywają się 3 turnusy, po czym selekcyjnie wybierane będą zawodniczki do składu kadry. W najbliższym czasie, będziemy mogli trzymać kciuki, za Katarzynę Wanatowską, a także jej koleżankę klubową Sylwię Puszcz w Pile już 8 marca.
Trening judo opiera się na trenowaniu padów, rzutów, dźwigni i duszeń oraz na randori (sparingu). Walki treningowe, prowadzone w parterze (ne-waza) albo stójce (tachi-waza), nazywają się randori. Walki na zawodach nazywa się shiia. Trening judo charakteryzuje się, zresztą jak większość japońskich sztuk walki, ceremonialnością. Trening zaczyna i kończy ceremonialny ukłon zwany rei. W ramach treningu trenuje się również układy kata – są to z góry zaaranżowane ataki i odpowiedzi na nie. Służą one do demonstrowania technik, dopracowania ruchów, a także do zachowania pewnych technik których już się nie stosuje w walkach sportowych.
Treningi grupy naborowej i rocznika 2005-2007 prowadzi trener Dawid Diffenbach we wtorki i czwartki o godz. 16.30, Treningami rocznika 2001-2005, zajmuje się trener Adam Ludwiczak w poniedziałki(rzuty), środa (randowi), piątek (techniki parterowe). Najstarsza grupa trenuje pod okiem trenera Tomasza Gadaja. Treningi MKS „Truso" Elbląg odbywają się w hali MOS przy ul.Kościuszki 77a.

Polecamy
Naszym zdaniem jest to świetna forma rekreacji fizycznej dla najmłodszych, ale i dla młodzieży. A kto, może pod okiem tak doborowej kadry, wyłoni się kolejny mistrz rozpoznawalny na całym świecie, jakim jest np. Paweł Nastula. Judocy są bardzo sprawni fizycznie ponieważ w ich treningach jest sporo elementów gimnastyki akrobatycznej. Posiadają niesłychaną moc w rękach, o czym mieliśmy okazję się przekonać. Dla kobiet judo to bardzo dobra forma samoobrony, dla dzieci i młodzieży doskonały sposób na zabicie nudy. Polecamy wszystkim. Pozdrawiamy i życzymy sukcesów zawodniczkom i zawodnikom z klubu MKS „Truso" Elbląg.