UWAGA!

Z życia zawodnika (judo)

 Elbląg, Zamiast godzinami siedzieć przed komputerem - przyjdź na matę!
Zamiast godzinami siedzieć przed komputerem - przyjdź na matę! (fot. Anna Dembińska)

Witamy w kolejnej części cyklu, który ma na celu promowanie sportu, a dokładnie sportów walki. Zaczynamy od judo, a na pierwszy ogień "upolowaliśmy" najstarszą sekcję w naszym mieście - Judo „Truso” Elbląg. Zobacz fotoreportaż z treningu.

Tytułową zasadę judo, sztuki walki, która pochodzi z Japonii - "JU" (ustępowanie) wyjaśnia Jigoro Kano na przykładzie: "Przypuśćmy, że siłę człowieka oceniamy w jednostkach od 1 do 10. Np. siła mojego przeciwnika równa się 10 jednostkom, moja siła - 7 jednostkom. Z tego wynika, że gdybym nawet użył całej swojej siły przeciwko sile przeciwnika, to mierząc siłę przeciwko sile musiałbym przegrać. Jednak, gdy zamiast przeciwdziałać mu swoją siłą, ustąpię mu na tyle by nie stracić równowagi, wówczas przeciwnik nie przygotowany na taki manewr, pochyli się w przód i straci równowagę. W tym położeniu jest on zdecydowanie słabszy (nie ze względu na swoją siłę fizyczną, lecz niedogodną pozycję) i jego siła przeciwko mojej wynosi dajmy na to 3 jednostki, zamiast normalnych 10. Ja natomiast utrzymuję równowagę i posiadam siłę 7 jednostek. W tym momencie mogę pokonać przeciwnika, używając do tego połowy swojej siły, tj. 3,5 jednostki. Sytuacja ta pozwoli mi na zachowanie drugiej połowy siły do innych celów". Oczywiście walka nie polega jedynie na ustępowaniu; w celu jej dogodnego przeprowadzenia stosuje się różnego rodzaju dźwignie itp. sposoby bezpośredniego, otwartego ataku.
       Druga zasada judo to maksimum efektu (skuteczności), polegająca na stosowaniu racjonalnych, czyli odpowiednich rzutów i chwytów.
      
       Judo w Elblągu
       Początki sięgają jeszcze lat 60-tych XX. Zajęcia prowadzono wtedy na zwykłych materacach, które rozkładano gdzieś w szkołach, na salach gimnastycznych, a później w Elbląskim Domu Kultury. Pierwszą salką judo (dojo) z prawdziwego zdarzenia, była ta, która powstała w hali MOS przy ul. Kościuszki, pod koniec lat 70-tych. Judocy startowali wtedy w barwach klubu ZKS „Olimpia” Elbląg. Obecnie, w tym samym miejscu, trenują zawodnicy/-czki MKS „Truso” Elbląg. Prekursorami judo w Elblągu byli niewątpliwie Wiesław Sawicki i Czesław Misiuk (co roku w naszym mieście odbywa się memoriał im. Czesława Misiuka), a nieco później zajęcia prowadzili również Waldemar Aszenberg, Wojciech Janik i Tomasz Misiuk (syn Czesława).
       Obecnie zajęcia prowadzą: Tomasz Gadaj (trener koordynator), Adam Ludwiczak i Dawid Diffenbach.
      
       Trening
       W klubie „Truso” trening można zacząć w wieku 6 lat i - zdaniem trenera - Adama Ludwiczaka, który zajmuje się grupą rocznikową 2001-2005, jest to najlepszy wiek. Trening dzieci to przede wszystkim mnóstwo zabawy, już od samej rozgrzewki są jej elementy, i w samym treningu też jest wdrążana zabawa, aby dzieci się nie nudziły. Treningi prowadzone są bardzo humorystycznie, a dzieci zużywają na nich sporo energii więc jest to doskonała forma na wyładowanie się. U dzieci, w przeciwieństwie do grupy starszej, treningi z zabawą i zapoznawaniem się technikami sztuki trwają cały sezon, czyli nie ma okresu cykli przygotowawczych, które dzielimy na: siłę, wytrzymałość i szybkość oraz okres roztrenowania, zaraz po najważniejszych imprezach sportowych. Oprócz tego są organizowane obozy szkoleniowe. Właśnie z jednego z takich obozów wróciła Kasia Wanatowska, która jest posiadaczką brązowego pasa. Zawodniczka przebywała na obozie Kadry Narodowej Juniorów w Cetniewie, którego odbywają się 3 turnusy, po czym selekcyjnie wybierane będą zawodniczki do składu kadry. W najbliższym czasie, będziemy mogli trzymać kciuki, za Katarzynę Wanatowską, a także jej koleżankę klubową Sylwię Puszcz w Pile już 8 marca.
       Trening judo opiera się na trenowaniu padów, rzutów, dźwigni i duszeń oraz na randori (sparingu). Walki treningowe, prowadzone w parterze (ne-waza) albo stójce (tachi-waza), nazywają się randori. Walki na zawodach nazywa się shiia. Trening judo charakteryzuje się, zresztą jak większość japońskich sztuk walki, ceremonialnością. Trening zaczyna i kończy ceremonialny ukłon zwany rei. W ramach treningu trenuje się również układy kata – są to z góry zaaranżowane ataki i odpowiedzi na nie. Służą one do demonstrowania technik, dopracowania ruchów, a także do zachowania pewnych technik których już się nie stosuje w walkach sportowych.
       Treningi grupy naborowej i rocznika 2005-2007 prowadzi trener Dawid Diffenbach we wtorki i czwartki o godz. 16.30, Treningami rocznika 2001-2005, zajmuje się trener Adam Ludwiczak w poniedziałki(rzuty), środa (randowi), piątek (techniki parterowe). Najstarsza grupa trenuje pod okiem trenera Tomasza Gadaja. Treningi MKS „Truso" Elbląg odbywają się w hali MOS przy ul.Kościuszki 77a.
      

  Elbląg, Pod okiem takiej kadry rosną przyszli mistrzowie
Pod okiem takiej kadry rosną przyszli mistrzowie (fot. AD)


       Polecamy
       Naszym zdaniem jest to świetna forma rekreacji fizycznej dla najmłodszych, ale i dla młodzieży. A kto, może pod okiem tak doborowej kadry, wyłoni się kolejny mistrz rozpoznawalny na całym świecie, jakim jest np. Paweł Nastula. Judocy są bardzo sprawni fizycznie ponieważ w ich treningach jest sporo elementów gimnastyki akrobatycznej. Posiadają niesłychaną moc w rękach, o czym mieliśmy okazję się przekonać. Dla kobiet judo to bardzo dobra forma samoobrony, dla dzieci i młodzieży doskonały sposób na zabicie nudy. Polecamy wszystkim. Pozdrawiamy i życzymy sukcesów zawodniczkom i zawodnikom z klubu MKS „Truso" Elbląg.
      

Łukasz Ziółkowski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama