Zwycięstwo Startu na finiszu sezonu (piłka ręczna)

Elbląg, Zwycięstwo Startu na finiszu sezonu (piłka ręczna)
(fot. Paweł Serocki)

W Elblągu Start pokonał Sośnicę Gliwice 42:34 (22:15) w ostatnim meczu sezonu. Tytuł Mistrza Polski po raz trzeci z rzędu, a dwunasty w historii zdobyła drużyna SPR ICom Lublin. Srebro dla Piotrcovii, brąz dla Zagłębia z Lubina, a czwarte miejsce dla akademiczek z Gdańska.

Sośnica jechała do Elbląga z nadziejami na zwycięstwo na pożegnanie ekstraklasy. Drużyna Startu pewna utrzymania się w lidze rozpoczęła mecz w dobrym stylu. Po 8 minutach i bramce Magdaleny Dolegało elblążanki prowadziły 7:3. Trenerka Śląska poprosiła o czas i udanie zmotywowała swoje piłkarki do walki. W 17. min. Ślązaczki po trafieniu Edyty Hołysz remisowały 11:11. I to zmobilizowało gospodynie. Wystarczyło 5 minut, by zdobyły one 7 bramek, nie tracąc żadnej i prowadziły 18:11. Ostatecznie pierwsza połowa skończyła się siedmiobramkową przewagą Startu.
     W drugiej części meczu przyjezdne ponownie odżyły. Zbliżyły się do elblążanek na trzy bramki w 37. min. (25:22) i ta różnica utrzymywała się do 43. min. (29:26). Później na boisku istniała tylko jedna drużyna. Do 49. min. Start zdobył sześć bramek bez strat własnych i pilnował wyniku. Kibice domagali się 40 bramki od elblążanek. Zdobyła ją w 57. min. Elżbieta Olszewska, a mecz wysoko wygrała drużyna Startu.

Składy drużyn
     Start: Miecznikowska, Kochańska - Dolegało 7, Wiśniewska 2, Stelina 3, Pełka 5, Sądej, Frąckiewicz, Tarczyluk 2, Żurawska 3, Szklarczuk 5, Borkowska 1, Olszewska 12, Celka 2. Kary 6 min. Trener Andrzej Drużkowski.
     Sośnica: Łącz, Kubicka - Kazula, Mrozek 2, Osiak, Jedyńska 3, Hołysz 4, Szymczyk 1, Świszcz 10, Pokrzywnicka 1, Latyshevska 5, Gunia 4, Ziółkowska 2, Grzelak 2. Kary 8 min. Trener Irena Johan.
     Sędziowali: Włodzimierz Chmielecki i Mirosław Majchrowski z Gdańska. Widzów 200.

Dwugłos trenerów
     Andrzej Drużkowski, Start: - Poziom meczu słaby, ale zwycięstwo na zakończenie sezonu ważne przede wszystkim dla kibiców. Teraz po krótkim roztrenowaniu zawodniczki będą miały krótkie wakacje, a kierownictwo klubu czas na niezbędne wzmocnienia składu.
     Irena Johan, Sośnica: - Nie ukrywam, że chcieliśmy wygrać w Elblągu. Dziewczynom zabrakło motywacji do walki. Jeszcze nie wiadomo, czy opuścimy ekstraklasę. Zdarzało się, że drużyny I-ligowe rezygnowały z awansu do ekstraklasy. Jeśli jednak spadniemy, to zapewniam, że nie na długo.