UWAGA!

PCC a pożyczka gotówkowa

 PCC a pożyczka gotówkowa

Co do zasady umowa pożyczki jest objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Co to jest za podatek i ile wynosi? Sprawdź i dowiedz się, dlaczego nierzadko nie musisz jednak płacić PCC od pożyczki gotówkowej.

PCC – co to jest i ile wynosi?

Podatek od czynności cywilnoprawnych, w skrócie PCC, obowiązuje w przypadku wielu umów związanych z transakcjami gospodarczymi. Zgodnie z Ustawą z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, objęte są nim:

 

- umowa sprzedaży i zamiany rzeczy oraz praw majątkowych;

- umowa pożyczki;

- umowy darowizny i dożywocia;

- umowa o dział spadku i o zniesienie współwłasności;

- ustanowienie hipoteki, odpłatnego użytkowania oraz odpłatnej służebności;

- umowa spółki;

- umowy depozytu nieprawidłowego.

 

Wysokość PCC oraz to, która strona umowy płaci podatek, zależy od rodzaju opodatkowanej czynności. Stawka PCC od pożyczki wynosi 0,5% pożyczanej kwoty, a zobowiązanie podatkowe ciąży na pożyczkobiorcy. Często jednak, gdy pożyczasz pieniądze, nie musisz płacić PCC.

 

Kiedy nie płaci się PCC od pożyczki?

Z PCC zwolnione są wszystkie pożyczki udzielane przez firmy prowadzące działalność, która polega między innymi na pożyczaniu pieniędzy. Podatku nie zapłacisz zatem, jeśli zaciągasz zobowiązanie finansowe w banku lub firmie pożyczkowej (atrakcyjną ofertę znajdziesz na przykład w PKO Banku Polskim – dowiedz się więcej na https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/pozyczki/szybka-pozyczka-gotowkowa/).

 

PCC od pożyczki nie musisz uiszczać również wtedy, gdy pożyczasz pieniądze z kasy zakładowej, pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej lub podobnego funduszu. Z podatku są też zwolnione pożyczki od osób fizycznych, pod warunkiem, że:

 

- pożyczasz pieniądze od osób z zerowej grupy podatkowej oraz udokumentujesz to w Urzędzie Skarbowym i złożysz deklarację PPC-14 w ciągu 14 dni od zaciągnięcia pożyczki;

- pożyczasz pieniądze od osób z pierwszej grupy podatkowej, a łączna kwota pożyczek od danej osoby nie przekracza 10434 zł w ciągu 5 lat (od lipca 2023 roku ten limit będzie ponad 3-krotnie wyższy);

- kwota nie przekracza 1000 zł.

 

Warto zaznaczyć, że zerowa grupa podatkowa to małżonkowie, wstępni (np. rodzice i dziadkowie) i zstępni w linii prostej (np. dzieci i wnuki), rodzeństwo, w tym przyrodnie, a także macocha i ojczym. Natomiast do pierwszej grupy podatkowej, oprócz wymienionych osób zalicza się z kolei jeszcze teściów oraz synową i zięcia.

 

 

Atrakcyjna pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim

Nie chcesz płacić PCC od pożyczki? Ciekawą ofertę znajdziesz w PKO BP. Jeśli to Twoja pierwsza pożyczka w tym banku, RRSO (obliczone dla przykładu reprezentatywnego) wyniesie zaledwie 9,82%, a prowizja 0%. Pieniądze możesz natomiast otrzymać nawet w jeden dzień.

 

Gdy masz konto w PKO BP, wszystkie formalności załatwisz też online (przez serwis iPKO lub aplikację IKO). W przeciwnym wypadku, umowę pożyczki możesz podpisać zdalnie przy kwocie do 6 700 zł, a tożsamość zweryfikujesz szybkim przelewem na 1 zł.

Materiał 133197

Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie