UWAGA!

16 Dywizja Zmechanizowana z „Dzikiem” za pan brat

 Elbląg, 16 Dywizja Zmechanizowana z „Dzikiem” za pan brat
fot. 16 PDZ

W dniach 8-12 czerwca na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim odbyły się taktyczne ćwiczenia dowódczosztabowe „Dzik 13”. W ćwiczeniu wzięły udział m.in. wydzielone siły i środki z 16 batalionu dowodzenia w Elblągu oraz 2 dywizjonu przeciwlotniczego z Elbląga.

„Pogłębiający się światowy kryzys ekonomiczny, skutkujący między innymi wzrostem światowych cen surowców energetycznych, oraz próby wykorzystywania do realizacji partykularnych celów politycznych niedoboru tych źródeł przez państwa posiadające duże złoża ropy i gazu, zwłaszcza Barię, spowodowały wzrost zainteresowania państw Eurolandu poszukiwaniem niezależnych źródeł dostaw surowców energetycznych, oraz złóż ropy i gazu. Odkrycie w drugiej dekadzie XXI wieku dużych złóż ropy naftowej i gazu w szelfie Morza Bałtyckiego oraz gazu łupkowego przez Wislandię w jej północnej części doprowadziło do napięcia w stosunkach z Mondą i Funlandem, głównie z powodu nieuregulowanych kwestii związanych z rozpoczętą eksploatacją niedawno odkrytych bogatych złóż surowców energetycznych (ropy naftowej i gazu ziemnego,) znajdujących się w Wislandzkiej strefie ekonomicznej, w rejonie Basenu Gotlandzkiego, ustalonej zgodnie z konwencją ONZ „O Prawie Morza” z dnia 10.12.1982 r., oraz bogatych złóż gazu łupkowego w rejonie Koszalin-Piła-Szczecinek, a które naukowcy z Wislandzkiego Uniwersytetu Geologicznego ocenili jako wysoce zasobne i opłacalne w eksploatacji…”
       Tak rozpoczyna się scenariusz a dokładnie tło taktyczne ćwiczenia dowódczo – sztabowego „Dzik 13”. Było to ćwiczenie – zgrywające, taktyczne, militarne, narodowe, dwuszczeblowe, jednostronne, w warunkach polowych. Temat ćwiczenia to „Przemieszczenie brygady do rejonu operacyjnego rozwinięcia. Planowanie działań w pierwszym rzucie zgrupowania operacyjnego na głównym kierunku obrony w ramach operacji obronnej”. Celem ćwiczenia było doskonalenie umiejętności dowódców 15 Brygady Zmechanizowanej, 20 Brygady Zmechanizowanej oraz 9 Brygady Kawalerii Pancernej w rozwiązywaniu problemów taktycznych , dowodzenia i zabezpieczenia obsad komórek organizacyjnych Stanowisk Dowodzenia i Alternatywnych Stanowisk Dowodzenia.
       Ćwiczące jednostki wojskowe:
       główny ćwiczący – 15 Brygada Zmechanizowana – Giżycko;
       drugoplanowy ćwiczący – 20 Brygada Zmechanizowana - Bartoszyce, 9 Brygada Zmechanizowana - Braniewo, 11 pułk artylerii – Węgorzewo, 15 pułk przeciwlotniczy – Gołdap.

 


       Ponadto w ćwiczeniu wzięły udział wydzielone siły i środki – z 16 batalionu dowodzenia w Elblągu, 2 pułku saperów – Kazuń, 4 pułku chemicznego – Brodnica, 2 dywizjonu przeciwlotniczego z Elbląga, wchodzącego w skład 15 pułku przeciwlotniczego z Gołdapi.
       Kierownikiem ćwiczenia był Dowódca 16 PDZ, gen. dyw. Janusz Bronowicz, jego zastępcą płk Stanisław Wożniak zaś Szefem Zespołu analizy, oceny i omówienia – gen. bryg. Stanisław Olszański. Kierownictwo ćwiczenia – Dowództwo 16 PDZ.
       Ćwiczenie przeprowadzono na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim.
       Aby zamknąć statystykę, muszę dodać, iż podczas ćwiczenia działało 21 stanowisk dowodzenia różnego szczebla – poziom brygad i pułków oraz podległych im batalionów i dywizjonów. Łącznie w ćwiczenie zaangażowanych było prawie 2 tysiące żołnierzy oraz prawie 100 jednostek sprzętowych – w tej liczbie czołgi, BWP, wozy dowodzenia i zabezpieczenia łączności, transportery, wozy zabezpieczenia medycznego oraz inny specjalistyczny sprzęt.
       Kierownictwo ćwiczenia bardzo mocno i systematycznie „komplikowało życie” podległym dowódcom i żołnierzom. Już na wstępie uprowadzony zostaje jeden z dowódców brygad – obowiązki dowodzenia brygadą „spadają” na zastępcę. Ataki lotnicze dezorganizują pracę stanowisk dowodzenia – giną żołnierze, zostaje zniszczony sprzęt. Dezorganizuje to pracę obsad, ale natychmiastowe decyzje, ocena ich trafności, organizacja doraźnej łączności – to elementy, które są oceniane i które winny być wykonywane bezbłędnie i do tego natychmiast. Do tego dodajmy m. in. działania grup dywersyjno – rozpoznawczych, bardzo częste zmiany miejsca – stanowiska o wysokiej mobilności, przemieszczenie całości sił na duże odległości, z reguły w nocy i mało znanym terenie – czyli „na mapę”, to tylko niewielki wycinek „podgrywanej” sytuacji. I tak non stop od 8 do 12 czerwca. Dzień i noc. Nawet pogoda była „taktyczna” od deszczu po upał. Jednym słowem – pełny real. Ocenę działania wojsk 16 PDZ w trakcie ćwiczenia „Dzik 13” oceni kierownictwo ćwiczenia. A będzie to ocena bardzo ważna.
       Ćwiczenie dowódczo – sztabowe pod kryptonimem „Dzik” było dla Dywizji preludium przed najważniejszym zadaniem, jakie czeka nas w tym roku. We wrześniu weźmiemy udział w ćwiczeniu taktycznym z wojskami pk. „Dragon 13”, które będzie najwyższą formą sprawdzenia praktycznych umiejętności żołnierzy na współczesnym polu walki.
       Zobaczcie więcej zdjęć.
      
      

mjr Zbigniew TUSZYŃSKI

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • jak ja lubię wojskowych. .. .TYCH OGARNIĘTYCH TYLKO !!!
  • Służyłem w Wojsku Polskim w latach 90-tych. Zdziwiłem się, gdy na poligonie dano nam do rzucania granaty z zapalnikami z 1954 roku produkcji. Minęło 22 lata a ja na zdjęciach nowoczesnego, zawodowego Wojska Polskiego widzę wciąż to samo: BRDM, BWP, MTLB, STAR266,PM-84,OP-1.. .Celowo operuję wojskowymi symbolami sprzętu, bo coś wydaje mi się, że pomimo iż od tylu lat jestem rezerwistą, to mógłbym wstać od stołu, założyć mundur i iść obsługiwać ten supernowoczesny sprzęt naszej armii. I nie wiem, czy się z tego śmiać, czy płakać. Pozdrawiam wszystkich byłych żołnierzy 6BDSz.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    Pasdochroniarz(2013-06-15)
  • " Zdziwiłem się, gdy na poligonie dano nam do rzucania granaty z zapalnikami z 1954" dwa tygodnie temu, z zapalnikami starszymi.
Reklama