UWAGA!

60 lat minęło…

 
Elbląg, Żłobek przy ul. Asnyka wychował już pokolenia elblążan
Żłobek przy ul. Asnyka wychował już pokolenia elblążan (fot. AD)

Na język cisnęłoby się, że każdy dzień w żłobku wygląda tak samo. O tej samej porze śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek. W tych samych godzinach codzienna drzemka. Ale tak nie jest, każdy dzień jest inny – opowiada Justyna Gudalewicz, dyrektor Żłobka Miejskiego nr 2 przy ul. Asnyka, które obchodziło okrągły jubileusz istnienia.Zobacz więcej zdjęć.

Był tort, występy, gry, radosny śmiech i zabawa – tak Żłobek Miejski nr 2 w Elblągu uczcił 60-lecie swojego istnienia we wtorek, 3 czerwca. Sześćdziesiąt lat temu żłobek wyglądał zupełnie inaczej i nie był tak kolorowy jak dzisiaj. O historii placówki, dzieciach i pracownikach żłobka rozmawiam z jego dyrektorem Justyną Gudalewicz.
      
       - Dominika Kiejdo: Jak zmieniał się żłobek na przestrzeni lat?
       - Justyna Gudalewicz: Żłobek Miejski nr 2 w swojej historii był żłobkiem tygodniowym i dzieci przebywały w nim od poniedziałku do piątku, a rodzice zabierali je na weekend do domu. Była to placówka dzielnicowa, która do roku 1990 posiadała swoją filię w Gronowie Górnym. Kiedyś żłobek był zakładem opieki zdrowotnej i administracyjnie podlegał pod Szpital Miejski im. Jana Pawła II, w tamtych czasach im. Jerzego Gromkowskiego. Wiązały się z tym sterylne warunki, obecność lekarza i typowy dla służby zdrowia ubiór, czyli białe fartuchy. Przez lata zmianie uległ zakres świadczonych usług. Obecnie oddziaływania wychowawcze, edukacyjne małego dziecka stoją na równi z czynnościami pielęgnacyjno-opiekuńczymi. W najstarszej grupie dzieci są zadaniami priorytetowymi. Zmianie uległ wygląd sal dziecięcych i ubiór opiekunów. Białe ściany i fartuchy ustąpiły miejsca kolorowym. Obecnie obserwuje się w żłobkach wzrost zatrudnienia dyplomowanych opiekunek dziecięcych, a zmniejszenie zatrudnienia pielęgniarek. Na przestrzeni lat widać, że osoby pracujące w żłobku, czyli opiekunki i pielęgniarki, mają coraz wyższe wykształcenie i kwalifikacje.
      
       - Jak wygląda codzienność w żłobku?
       - Na język cisnęłoby się, że każdy dzień w żłobku wygląda tak samo. O tej samej porze śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek. W tych samych godzinach codzienna drzemka. Ale tak nie jest, każdy dzień jest inny. Mimo stałego harmonogramu dnia codziennie doświadczamy czegoś nowego. Przestrzeganie stałego rytmu dnia w żłobku ma duże znaczenie dla dzieci. Zapewnia ład i porządek, a zarazem buduje poczucie bezpieczeństwa i daje dzieciom poczucie stabilizacji. To dzięki wspólnym zabawom, każdy dzień ma inną barwę.

  Elbląg, 60 lat minęło…
fot. Anna Dembińska


       - Jakimi cechami powinien odznaczać się opiekun pracujący z takimi maluszkami?

       - Osoba pracująca z małymi dziećmi w żłobku powinna przede wszystkim kochać dzieci. Powinna być troskliwa, cierpliwa, empatyczna, odpowiedzialna, a także musi umieć rozpoznawać sygnały dawane przez dziecko. Powinna posiadać łatwość nawiązywania kontaktów z dziećmi, jak i z rodzicami, gdyż na ich współpracy najbardziej nam zależy. Uważam, że każdy rodzic to ekspert od swojego dziecka.
      
       - Jaki wpływ na rozwój tak małych dzieci mają zajęcia organizowane w żłobku?
       - Dziecko spędza w żłobku ten czas kiedy najszybciej rozwija się fizycznie i psychicznie.  Organizowane w żłobku zajęcia dostarczają dzieciom wielu wrażeń i bodźców, aby poznawały otaczający je świat wielozmysłowo. Poprzez zajęcia w żłobku dzieci nabywają pewnych zasad, uczą się postaw i kształtują swoje charaktery. Tutaj uczą się odpowiedzialności, opiekuńczości, wrażliwości w stosunku do drugiego dziecka. Poprzez szeroki wachlarz prowadzonych zajęć dbamy o całościowy rozwój dziecka i dbamy o jego uczucia.
      
       - Pełni Pani obowiązki dyrektora od niedawna…
       - Jestem długoletnim pracownikiem żłobka, a prywatnie mamą ośmioletniego chłopca i rocznej dziewczynki. Pełniąc obecnie obowiązki dyrektora żłobka mogę w swojej pracy wykorzystać doświadczenie zdobyte w pracy z dziećmi w grupie oraz swoje odczucia jako rodzica.
      
       - Do maluchów, które spędzają połowę dnia bez mamy i taty potrzebna jest z pewnością doświadczona kadra.
       - Kadra pracująca w żłobku czyli opiekunki, pielęgniarki i pokojowe posiada wykształcenie odpowiednie do wypełniania obowiązków w ramach powierzonego jej stanowiska. Na jakość pracy naszej placówki wpływa nie tylko przygotowanie zawodowe, ale także staż pracy. Część pielęgniarek i opiekunek ma długoletni staż pracy, co wskazuje na duże doświadczenie w pracy z dziećmi, posiadanie dużej wiedzy i wielu umiejętności oraz własnych, sprawdzonych i wypracowanych form i metod pracy z dziećmi. Dzięki moim Paniom dzieci w żłobku otoczone są dobrą i serdeczną opieką, obdarowywane ciepłym spojrzeniem i uśmiechem. To kadra troskliwa i świadoma, że dzieciątko pozbawione fizycznej bliskości rodziców należy przytulić.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Witam serdecznie!!! Nawiązując do artykułu chciałabym bardzo podziękować osobom i firmom, które pomogły Nam w organizacji obchodów 60-lecia Żłobka Miejskiego Nr 2 w Elblągu. Bardzo dziękuję: - supermarketowi E. Leclerc, - hurtowni " Witamina" , - rodzicom i absolwentom za pomoc w organizacji poczęstunku, za kwiaty, za podarowany radiomagnetofon, termometr bezdotykowy - uczniom i młodzieży ze Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej 2 stopnia w Elblągu - Wiktorii, Weronice, Adelajdzie, Amadeuszowi, Szymonowi i Bartkowi - członkom Dziecięcej Grupy Cyrkowej " HECA" z Lipinek, która występowała w 2 edycji programu " Mam Talent" Dzięki Wam dzień Jubileuszu 60-lecia Żłobka Miejskiego nr 2 i Dzień Dziecka był radosny i udany. Dziękujemy za okazałe serce i przyjazną dłoń.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  DyrektorŻłobka(2014-06-04)
 • Na język cisnęłoby się, że każdy dzień w żłobku wygląda tak samo. .. .Cudowne zdanie jaka znajomość tematu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  woźnaKarolina(2014-06-04)
 • to ja już mam 60 lat?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  żłobkowicz(2014-06-04)
 • Mam 70 lat. To mi pozwala spytać: kto i dlaczego zmienił wezwanie żłobka i wyrzucił patrona prof. dr. Jerzego Gromkowskiego. Uważam, że to szantaż z wmanipulowaniem Jana Pawła II. To żenująca nadgorliwość! Wstyd.
 • świetna pani Dyrektor :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  uczeń(2014-06-05)
Reklama