UWAGA!

73. rocznica PPP

 Elbląg, Uroczystości rocznicowe odbyły się pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego
Uroczystości rocznicowe odbyły się pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego (fot. WS)

- 73 lata temu w Polsce powstało największe państwo podziemne w Europie - z armią, parlamentem, sądownictwem. Skutecznie stawiało opór niemieckiemu i radzieckiemu agresorowi. Kraj nie stracił ciągłości państwowości, a Polacy nadziei na wolność - mówił prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk podczas dzisiejszych (27 września) obchodów rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Zobacz fotoreportaż.

Dziś przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i żołnierzy AK zebrali się przedstawiciele władz miasta, środowisk kombatanckich, parlamentarzyści, służby mundurowe, młodzież i żołnierze, by uczcić doniosłą rocznicę. Rocznicę ważną dla naszej państwowości.
       - Było to największe państwo podziemne w Europie, z  200-tysięczną armią, parlamentem, sądownictwem - przypomniał prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk.  - Skutecznie stawiało opór dwóm agresorom - niemieckiemu i radzieckiemu. Kraj nie stracił ciągłości państwowości, a Polacy nadziei na wolność. Ten przykład pokazuje, że my, Polacy, potrafimy działać na rzecz Rzeczpospolitej, nawet, gdy nadzieja na sukces jest znikoma - zauważył prezydent.
       - Pamiętajmy o tych, dla których hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna" było najważniejsze - dodał. - A żyjącym musimy dawać przykład patriotyzmu, który, na szczęście, nie musi być poddawany tak ciężkiemu egzaminowi, jak przed laty. Dziś patriotyzm to praca na rzecz Elbląga, a tym samym budowanie siły i mocy naszej Ojczyzny.
       Pod pomnikiem PPP delegacje złożyły wieńce, kwiaty, zapłonęły znicze. Część artystyczną przygotowali uczniowie SP nr 15 im. Armii Krajowej. Być może właśnie oni za kilka, kilkanaście lat, gdy zabraknie świadków historii będą celebrować takie rocznice....
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Teraz mamy największą armię urzędników nikomu nie potrzebnych, prawo takie że czasami chce się aż płakać, wielka biedę i bezrobocie. Najniższe zarobki w europie, biegających staruszków po śmietnikach bo nie stac ich na jedzenie.
 • Panie Prezydencie ! My chcemy działań również gospodarczych, nie tylko marketingowych !!! Naprawdę przykro mi to mówić przy tym artykule, bo chłopaki zasłużyli na wielki szacun. Pan (nie myślałam, że tak szybko to powiem) jest dla mnie wielkim rozczarowaniem. Proszę zostawić lans i wziać się do pracy. Marketing już Pan zrobił. Henryk Słonina przesadzał z chowaniem się, Pan przesadza z pokazywaniem się, niech Pan wysyła zastępców, zmieni na chilę strategię, bo ta nie działa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ciągle życzliwy(2012-09-28)
 • Gdyby Hitler wiedział - ilu w naszym kraju jest akowców - nie zacząłby z nami wojny. Bałby się.
 • I znowu strzelcy uczestniczyli w uroczystosciach i znowu nikt nic nie napisal że byli dziwie się im że nie walcza o to.
 • strzelcy? o kim dokładnie mówisz? o tej organizacji gdzie małolaty biegają po lesie znęcając się, np. nad kurami? jeśli o niej to nie ma o czym wspominać, zresztą w uroczystości bierze bardzo dużo organizacji i stowarzyszeń, które nie są tam po to, żeby czekać na sławę i hołd a po to, aby złożyć cześć pamięci walczących.
Reklama