UWAGA!

99 lat generała

Honorowy Obywatel Elbląga, generał brygady Bolesław Michał Nieczuja Ostrowski obchodzi w tym roku jubileusz 99 urodzin. Pamiętali o tym żołnierze 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, którzy, wraz z przedstawicielami środowiska elbląskich kombatantów oraz dzieci i młodzieży, odwiedzili generała w piątek 29 września, by złożyć mu najserdeczniejsze życzenia.

Specjalnie dla jubilata, w przydomowym ogrodzie „Marsza Generalskiego" oraz tradycyjne „Sto lat" zagrała Orkiestra Garnizonu Elbląg.
     Generał Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski urodził się 29 września w Haliczu (woj. Stanisławowskie). W 1931 r. ukończył w stopniu podporucznika szkołę oficerską w Komorowie, w 1939 r. walczył w kampanii wrześniowej. Po ucieczce z niewoli niemieckiej już od października 1939 r. działał w konspiracji, najpierw we Lwowie, później w Krakowie. W lipcu 1944 r. został dowódcą 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej utworzonej w ramach Inspektoratu „Maria”. Działania wojenne zakończył w stopniu podpułkownika.
     Po wojnie był prześladowany i trzykrotnie aresztowany. Dwukrotnie skazywany na śmierć. W 1991 r., w swych pierwszych nominacjach generalskich, prezydent RP Lech Wałęsa awansował go do stopnia generała brygady.
     Relacja Marty Hajkowicz:
     
MH
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Wszystkiego dobrego Panie Generale :):)
 • Wszystkiego dobrego Panie Generale. Życze aby Pana starania nie poszły na marne...Bo to straszne uczucie, walczyć, wierzyc ,cierpieć dla sprawy a potem patrzec jak wszystko obraca sie w perzynę...
 • Przydałby się jakiś wywiad z tak znakomitą osobistością.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  SZySZaK(2006-09-30)
 • I chyba też w 16PDZ 29 września było jakieś święto. Trepy takie nabąbione chodziły , że strach było z basenu wyjechać...
 • Oczywiście nasz prezydent o tym szczególe "zapomniał" - wstyd!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  hektor75(2006-09-30)
 • Panie Generale! Składam serdeczne życzenia i cieszę się , a raczej jestem dumna z tego , że całe dzieciństwo i młodość mogłam być świadkiem Pańskiego zaangażowania w szerzenie kultu MIłosierdzia Bożego. Zawsze kojarzę Pana z Dzienniczkiem Sw. Faustyny . Jako dziecko dłużyły mi się te nabożeństwa a teraz sama odkryłam koronkę i Sw. Faustynę. Dziękuję! NIech Pan Bóg błogosłąwi Panu i całęj rodzinie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Parafianka(2006-09-30)
 • Panie generale wszystkiego najlepszego!!! ZDROWIA, ZDROWIA I JESZCZE RAZ ZDROWIA.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Woj Ławrynowicz(2006-10-01)
 • 200 lat w zdrowiu i szczęściu dla Pana Generała! Ku chwale Ojczyzny!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Marek W.(2006-10-02)
Reklama