UWAGA!

A mosty czekają...

 
Elbląg, A mosty czekają...
(fot. Michał Skroboszewski)

Mosty nad Kumielą i Babicą wciąż czekają na remont. Chętne firmy są, ale miasto nie ma pieniędzy na wycenioną usługę. Można więc przypuszczać, że w tym roku do remontów nie dojdzie.

Kolejne przetargi prawdopodobnie zostaną unieważnione z powodu rozbieżności finansowych pomiędzy ratuszem a oferentami. Teoretycznie istnieje możliwość, że ratusz dołoży brakującą kwotę (uzyskaną np. z oszczędności w innych przetargach). Na razie nie podjęto decyzji, co do unieważnienia przetargu, ale takiego rozwiązania można się spodziewać.
       - Trwa badanie ofert – mówi Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
       Na remont dwóch mostów nad Kumielą (na pl. Grunwaldzkim i na ul. Bema) miasto chce przeznaczyć 480 tys. zł. Do ratusza wpłynęła jedna oferta, a potencjalny wykonawca zażyczył sobie 767 tys. zł. To i tak postęp w porównaniu z pierwszym przetargiem, na który nie wpłynęła żadna oferta. W ramach remontu trzeba uszczelnić dylatacje, odtworzyć izolacje mostu oraz naprawić rysy i pęknięcia oraz usunąć wyrwy i ubytki.
       Most nad Babicą (Modrzewina) w ciągu al. Jana Pawła II doczekał się w tym roku już trzech przetargów. W trzecim przetargu ratusz zwiększył kwotę, którą był skłonny zapłacić za remont do 315 tys. zł (w porównaniu do 280 tys. zł z dwóch pierwszych przetargów). Niestety, ta kwota okazała się za mała. Do ratusza wpłynęły trzy oferty; najtańsza na kwotę 372 tys. zł. To suma niższa niż w przypadku drugiego przetargu (wtedy inny oferent zaproponował 392 tys. zł), ale i tak wyższa od oczekiwań miejskich urzędników. Remont jest konieczny, gdyż kilka lat temu most został uszkodzony w wyniku pożaru. Musi zostać naprawiona płyta pomostowa, poprawione części podtrzymujące most, niezbędne jest wykonanie żeber wzmacniających most oraz odtworzenie uszkodzonych rur osłonowych.
       Mosty i mieszkańcy czekają na remont. Uszkodzony most na Babicy na pewno nie wpływa pozytywnie na decyzje inwestorów, którzy chcą zainwestować na Modrzewinie. Najbardziej zdroworozsądkowym wyjściem byłoby „zamrożenie” remontów do przyszłego roku i znalezienie w budżecie na rok 2017r. większej ilości środków. Lub znalezienie środków zewnętrznych, przy czym znalezienie finansowania zewnętrznego dla trzech lokalnych w gruncie rzeczy mostów nie będzie sprawą łatwą.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kasa na spełnianie zachcianek kleru jest , przykład malowanie katedry ale na realne potrzeby czyli remont mostow już nie ma
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  4
  Jamaleg(2016-10-04)
 • Poczekajmy jeszcze troche czasu i trzeba będzie wydać milion bo uszkodzenia będą większe. Naprawmy w tym roku jeden i drugi w 2017.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  elblagpieknemiasto(2016-10-04)
 • Z mostem na Babicy sprawa ciekawa. Most wybudowano kilka lat temu za ogromne pieniądze. Pod mostem jacyś bezdomni zrobili legowisko. Ktoś podpalił przytarganą ze śmietnika kołdrę i materac. Na usunięcie skutków tego mini pożaru potrzeba aż 372 tysiące złotych ? To może straż miejska zapłaci połowę tej kwoty.
 • Nie wierzę że ten most po takim wielkim pożarze jest do remontu ,jeśli tak to za remont niech płaci projektant z nadzorem.
 • Ulala, tyle lat mieszkalem w Elblagu a niewiedzialem ze mamy most na ulicy Grunwaldzkiej. Zreszta z tysiac razy przez niego przechodzilem i przejezdzalem i nawet nie pomyslalem ze to jest most. To pewnie przez zludzenie bo ten most jest szerszy niz dluzszy :))) Przyznaje moje wina. No ale jak juz wiemy ze to most to moze nadajmy mu oficjalna naze i umiescmy na wszytskich mapach az po Googla. Proponuje ze wzgledu na jego wielkosc rownie wielka nazwe Most Grunwaldzki, albo Przeprawa Mostowa Grunwald, albo Spiecie Grunwaldzkie!
 • wszyscy radni Elbląscy twierdzą że sa dla Elbląga by pomagać, niech zmniejsza diety o 1/3 na rok czasu i zobaczymy czy sa dla miasta czy miasto dla nich żeby dorobili sie
 • Nie ma co szaleć jak się zawali, to się zrobi i kasa się znajdzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  złopdziej(2016-10-05)
Reklama