UWAGA!

Akcja Zima 2019

 
Elbląg, Akcja Zima 2019
fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl

W związku z trwającym okresem zimowym Departament Zarząd Dróg UM przekazuje informacje dotyczące prowadzenia Akcji Zima na ternie Gminy Miasto Elbląg.

I. Obszary objęte stałym i doraźnym utrzymaniem zimowym
       W sezonie zimowym 2018/2019 w Elblągu stałym i doraźnym utrzymaniem objęte są :
       1. drogi publiczne i wewnętrzne, przystanki komunikacji miejskiej wraz ze Strefą Płatnego Parkowania – Departament Zarząd Dróg (DZD)
       2. budynki komunalne wraz z terenami przyległymi - Zarząd Budynków Komunalnych (ZBK)
       3. parki, skwery i zieleńce oraz tereny cmentarzy komunalnych - Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu (ZZM)
       4. placówki oświatowe i edukacyjne podległe Gminie Miasto Elbląg tj. szkoły, przedszkola, ośrodków szkolno-wychowawczych itp. - Departament Edukacji i Sportu (DEiS)
       5. obiekty użyteczności publicznej tj. kryta pływalnia ul. Robotnicza, CRW Dolinka ul. Moniuszki, kryte lodowisko ul. Karowa, przystań kajakowa ul. Radomska, obiekt noclegowy ul. Brzeska, hala CSB Al. Grunwaldzka, Atletikon oraz Stadion Miejski ul. Agrykola, stadion ul. Krakusa i ul. Skrzydlata - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSiR)
       6. torowisko tramwajowe – Tramwaje Elbląskie spółka z o.o. – (TE)
      
       II. Służby odpowiedzialne za utrzymanie poszczególnych obszarów
       Zimowe utrzymanie powyższych obiektów i terenów wraz z niezbędną obsługa komunikacyjną należy odpowiednio :
       - dla dróg publicznych i dróg wewnętrznych gminnych (jezdni i chodników), przystanków komunikacji autobusowej i tramwajowej wraz ze Strefą Płatnego Parkowania DZD oraz budynków komunalnych wraz z terenami przyległymi do nich ZBK, na podstawie zawartych umów - Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., (EPGK) 82-300 Elbląg, ul. Szańcowa 1.
       - dla pozostałych wymienionych terenów miejskich tj. parków oraz cmentarzy, placówek oświatowych i edukacyjnych, obiektów użyteczności publicznej, torowiska tramwajowego bezpośrednio do zarządców terenów tj. ZZM, DEiS, MOSiR i TE, które realizują zadania we własnym zakresie.
      
       III. Zgłoszenia dotyczące prowadzenia akcji zima
       Zgłoszenia dotyczące prowadzenia akcji zimowej i zagrożeń występujących podczas jej trwania można kierować odpowiednio do:
       • Drogi publiczne, przystanki komunikacji miejskiej, obszar SPP, tereny ZBK – całodobowo Dyspozytor Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, tel. 602-655-659, tel. stacj. 232 64 08 w.7,8
       • od poniedziałku do piątku w godz. pracy Urzędu Miejskiego w Elblągu - Departament Zarząd Dróg w Elblągu (tel. 239-32-95 lub 239-32-43),
       • całodobowo Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 239-30-40,41)
       • Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu -parki, skwery i zieleńce oraz tereny cmentarzy komunalnych – dyspozytor tel. 234-18-36
       • Departament Edukacji i Sportu UM - szkoły, przedszkola żłobki – A. Budzelewski tel. 605-523-695, J. Leśniewska tel. 698-533-502
       • MOSiR, obiekty użyteczności publicznej – T. Agejczyk tel. 534-039-513
       • Tramwaje Elbląskie – całodobowo dyspozytor tel. 239-69-08
      
       IV. Zakres rzeczowy oraz terminy realizowanych prac
       Drogi publiczne (około 220 km) objęte stałym utrzymaniem podzielone są na II kolejności utrzymania, w zależności od natężenia ruchu i znaczenia, jakie spełniają w sieci komunikacyjnej miasta. Najwyższy standard tj. I kolejność utrzymania zimowego obowiązuje na drogach, na których odbywa się komunikacja miejska, oraz drogi o dużym znaczeniu komunikacyjnym z lokalizacją ważnych obiektów użyteczności publicznej. Pozostałe drogi o lokalnym znaczeniu zostały zaliczone do II kolejności utrzymania zimowego. Reszta miejskich ulic o znaczeniu osiedlowym oraz drogi wewnętrzne, zaliczone są do III kolejności utrzymania zimowego będą odśnieżane doraźnie w miarę potrzeb i możliwości, na podstawie zgłoszenie mieszkańców i służb komunalnych, po zakończeniu działań na drogach objętych stałym utrzymaniem.
       Do usuwania skutków zimy wykonawcy zobowiązani są przystąpić równocześnie na wszystkich kategoriach dróg objętych stałym utrzymaniem, w ciągu 30 minut od wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego. W przypadku długotrwałych opadów prace prowadzone są w sposób ciągły, aż do czasu zapewnienia odpowiedniego standardu zimowego.
       W przypadku pozostałych terenów miejskich odpowiednie służby przystępują do usuwanie skutków w godzinach rannych tj. od godz. 5 do 6 i prowadzą prace do czasu zapewnienia odpowiedniego standardu zimowego ciągów komunikacyjnych.
       Termin całościowy realizacji akcji zima przypada na okres od 01.11.2018r.-30.04.2019r. W koniecznych przypadkach możliwe jest przesunięcie terminu gotowości zimowej firm wykonawczych poza ten okres.
      
       V. Sprzęt
       Wykonawcy dysponują odpowiednią ilością sprzętu i tak :
       - w przypadku dróg publicznych jest to 8 piaskarko-solarek, 7 pojazdów z pługiem odśnieżnym na jezdnie oraz 10 sztuk pojazdów z pługiem na chodnikach, 4 koparko-ładowarki wraz z niezbędną ilością materiałów potrzebną do zwalczania śliskości.
       - w przypadku parków, skwerów i cmentarzy jest to 7 ciągników, 1 ładowarka, 3 samochody osobowe oraz 5 samochodów skrzyniowych.
       - w przypadku pozostałych terenów ciągi piesze odśnieżane są głównie ręcznie z częściowy wykorzystaniem sprzętu mechanicznego
       W przypadku gdy poszczególne jednostki miejskie dysponują dodatkowym wolnym sprzętem mechanicznym, jest on w pełni wykorzystywany w innych potrzebujących komórkach.
      
       VI. Pozostałe obszary miasta będące w utrzymaniu innych zarządców
       Właściciele nieruchomości zobowiązani są również dbać o odśnieżanie dróg i chodników w granicach terenów, którymi zarządzają. Dotyczy to spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, administracji budynków (w zasobach wojskowych, kolejowych itp.), firm i osób prywatnych. Ich obowiązkiem jest także oczyszczanie ze śniegu, lodu i błota oraz innych zanieczyszczeń chodników położonych przy granicy nieruchomości, niezależnie od tego czyją stanowią własność (z wyjątkiem chodników, na których dopuszczony jest płatny postój pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania). Właściciele nieruchomości muszą również dbać o stan techniczny m.in. urządzeń służących do odprowadzania wód opadowych i roztopowych z nieruchomości i zlokalizowanych na niej obiektów, tak aby nie zagrażały bezpieczeństwu pieszych.
       Za egzekwowanie obowiązków zimowego utrzymania przez wszystkich właścicieli nieruchomości odpowiedzialna będzie Straż Miejska w Elblągu.
      
Łukasz Mierzejewski, biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Obserwując ten sprzęt i sposób usuwania śniegu w poprzednich miesiacach to kiepsko to wyglądało. Śnieg był rozgarniety nie sprzatniety, bo brak jest szczotek mechanicznych i maszyn ssacych- dmuchawy.
 • A wymienione tereny w artykule to głównie mieszkańcy przecierali idąc zamiast to miały zrobić służby.
 • Nierobów ze straży miejskiej wziąć do pomocy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Łukasz Er(2019-03-12)
 • Ktoś musiał niezła glebę zaliczyć na tej ślizgawce w poniedziałek, ze tak się tłumaczą.
 • Dziękujemy za te jakże ważne informacje szczególnie u schyłku zimy. Żebyście tacy czujni, zwarci i gotowi byli np. w grudniu przed sezonem. Brawo. Wykazujcie się bo was zredukują.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  Phihihi(2019-03-12)
 • Obudzili się z zimowego snu
 • Takiej żenady w odśnieżaniu jak w tym roku to dawno nie widziałem brak słów na firmę która się tym zajmuje pewnie znajomosci w urzędzie mają i koło zamknięte. A ty się ślizgaj bałwanie wstyd i hańba jak ze wszystkim czego dotknie sie UM
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  Olimpijczyk(2019-03-12)
 • @Wkwk - 100%, nie dość że dopiero się obudzili to straszą jak są przygotowani, a jakie fakty każdy widział -błoto pośniegowe do południa, 10 godzin po opadach. No panowie, prawdziwej zimy nie było, to kasa na łatanie dziur została - a tych dziurek jak w serze. Panie Łukaszu, straszyć to my, nie nas, bo mam dokumentację foto jak to wyglądało,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0
  0
  solniczkazpieprzem(2019-03-12)
 • Drogi w pod miastem to w trakcie zimy o piaskarce tylko mogły sobie pomarzyć to przykre ale niestety prawdziwe
 • Wczoraj przechodząc przez rano przez przejście dla pieszych na ul. Płk. Dąbka przewróciłam się. Gdzie ci drogowcy Tak też było przez całą zimę chodniki oblodzone a ich ani widu ani słychu tylko pieniądze biorą. Czy ktoś ich rozliczał z wykonanej pracy. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  mieszkanka(2019-03-12)
 • Gdyby nie komentarze pod artykułami, nadal bym żyła w mylnym przeświadczeniu, że człowiek to istota rozuma.
Reklama