UWAGA!

Anakonda nad Elblągiem

 Elbląg, Anakonda nad Elblągiem
(fot. Sebastian Elijasz)

Od dziś (28 września) zobaczyć można przelatującą nad Zalewem Wiślanym i Elblągiem pasiastą Anakondę. To śmigłowiec W-3AM, najnowszy nabytek Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Jak informuje kmdr por. Grzegorz Goryński, rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku, śmigłowiec W-3AM Anakonda, który rozpoczął właśnie wykonywanie zadań w ochronie morskiej granicy RP, jest trzecią jednostką latającą MOSG. Stacjonuje na lotnisku w Gdańsku Rębiechowie. Dotąd MOSG dysponował dwoma samolotami patrolowymi: PZL M20 „Mewa” i PZL M28 „Skytruck”.
     - Śmigłowiec W-3AM wykonany jest jako dwuster - wyjaśnia kmdr. por. Grzegorz Goryński. - To średni, dwusilnikowy śmigłowiec wielozadaniowy - morska wersja „Sokoła”. Charakteryzuje się następującymi danymi: długość śmigłowca z obracającym się wirnikiem i śmigłem ogonowym - 18.790 m, wysokość z obracającym się śmigłem ogonowym - max 5.137 m, max szerokość - 3.440 m, max masa startowa - 6400 kg, max prędkość - 260 km/h, max pułap 6000 m, długotrwałość lotu - ok.3.18 min, załoga - 4 (2 pilotów, mechanik pokładowy i operator SOL), promień działania powyżej 300 km.
     Śmigłowiec ten służy funkcjonariuszom Morskiego Oddziału Straży Granicznej do zadań patrolowo-rozpoznawczych oraz ratowniczych. Może wykonywać loty w warunkach obniżonej zawartości tlenu (w warunkach objętych pożarem). Wyposażony jest także w: restart silników, dodatkowe wyciągarki i trapy do desantowania, stabilizowany system FLIR, najnowocześniejszy System Obserwacji Lotniczej (dalej SOL) pozwalający załodze na prowadzenie całodobowej obserwacji terenu w dzień i w nocy (kolorowa kamera video oraz kamera termowizyjna do obserwacji przy braku oświetlenia), reflektor do oświetlania terenu. System połączony jest z odbiornikiem nawigacji satelitarnej GPS, skąd ma możliwość pobierania danych nawigacyjnych oraz dokonywania zapisu prowadzonych obserwacji na kasecie video, gigantofony (głośniki zewnętrzne).
     Śmigłowiec W-3AM wybudowała Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik SA, a 33 mln zł na jego zakup pochodziły w całości z funduszy Schengen.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Moje gratulacje dla redakcji portalu "portel" oczywiście za lokalny patriotyzm. Bo co kogo obchodzi "jakaś" anakonda, ale szukam i nie mogę wyjść z podziwu że nie ma nawet wzmianki o wczorajszych obchodach 68. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego i uroczystości przy Pomniku Armii Krajowej. Przecież tam poza wojewodą warminsko-mazurskim , prezydentem Elbląga i garstką oficjeli oraz kombatantów nie było. Jeszcze raz moje gratulacje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bigblu(2007-09-28)
 • I bardzo dobrze, dosc juz tej wszechobecnej martrologii i umartwiania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dr_Nickk(2007-09-28)
 • To na górze to Anakonda,a na dole Elblong?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wyborca(2007-09-28)
Reklama