UWAGA!

Apelacja oddalona, pracownicy liczą na wypłatę zaległych pieniędzy

Elbląg, Byli pracownicy Zakładó Mięsnych liczą na wypłatę zaległych należności - w sumie to ponad 1 mln 200 tys. zł
Byli pracownicy Zakładó Mięsnych liczą na wypłatę zaległych należności - w sumie to ponad 1 mln 200 tys. zł (fot. PS)

Dziś (9 grudnia) Sąd Okręgowy w Elblągu oddalił apelację wniesioną przez bank BGŻ od wcześniejszego wyroku, w którym sąd pierwszej instancji nakazał wykreślenie hipoteki w wysokości ponad 4 mln zł z księgi wieczystej działki przy ul. Mazurskiej. Radości nie kryją byli pracownicy Zakładów Mięsnych Elmeat, którzy liczą teraz na wypłatę zaległych pieniędzy. A to suma niebagatelna, bo ponad 1 mln 200 tys. zł.

Przypomnijmy: na wniosek syndyka masy upadłościowej Zakładów Mięsnych Elmeat Sąd Rejonowy w Elblągu rozpatrywał stan prawny ustanowionej hipoteki na działce przy ul. Mazurskiej. Syndyk wskazywał, że ustanowienie hipoteki odbyło się niezgodnie z prawem.
       19 maja sąd wydał postanowienie, w którym całą hipotekę: zwykłą w wysokości 3 mln 390 tys. zł i kaucyjną w wysokości 1 mln zł, wykreślił z ksiąg wieczystych. Uznał bowiem, że hipoteka jest nieważna, bo zgodę na jej ustanowienie powinna wydać Rada Miejska, a nie prezydent. Decyzja ta ucieszyła byłych pracowników Elmeat, którzy zobaczyli szansę na odzyskanie zaległych pieniędzy.
       Ich entuzjazmu, rzecz jasna, nie podzielił bank BGŻ, który domagał się zmiany wyroku. Gdy odbyła się pierwsza rozprawa apelacyjna przewodnicząca zakładowej „Solidarności” w Elmeat Danuta Rozpondek złożyła interwencję uboczną. Sąd ją przyjął, uznając, że kobieta ma w sprawie interes nie tylko ekonomiczny, ale i prawny.
       Dziś (9 grudnia) Sąd Okręgowy wydal wyrok oddalający apelację banku. Przyznał, że prezydent Elbląga Henryk Słonina nie miał prawa sam – bez zgody Rady Miasta – decydować o poręczeniu kredytu. W świetle prawa zapis o hipotece w księdze wieczystej gruntu jest więc nieważny.
       Dodatkowo bank BGŻ musi zapłacić 20 tys. zł na rzecz Skarbu Państwa z tytułu zaległych kosztów sądowych od interwencji ubocznej wniesionej przez Danutę Rozpondek.
       Od wyroku przysługuje skarga do sądu kasacyjnego. Nie wiadomo, czy taka zostanie złożona
       - Najpierw wystąpimy z wnioskiem o uzasadnienie wyroku na piśmie – powiedział po wyjściu z sali sądowej radca prawny Andrzej Tupaj, który jest pełnomocnikiem banku. – Mamy na to tydzień.
       Zadowolenia z wyroku Sądu Apelacyjnego nie kryli byli pracownicy Elmeatu. Teraz zobaczyli światełko w tunelu i szansę, że należne im pieniądze zostaną wypłacone.
       -Czuję ulgę – przyznała Danuta Rozpondek. – Sprawa zakończyła się dobrym wyrokiem.
       - Cztery lata walki okazały się skuteczne – wtórował jej kolega. – Nigdy nie chceliśmy, by zakład upadł. Chcieliśmy mieć pracę i wynagrodzenia. Stało się inaczej.
       Satysfakcję czuje także Mirosław Kozłowski, przewodniczący Zarządu Regionu Elbląskiego NSZZ „Solidarność”.
       - To duża satysfakcja – przyznał w rozmowie z dziennikarzami. – Po tylu latach walki. A przypomnę, że był pan Nowak, który chciał przywrócić pracę w Zakładach Mięsnych, ale nie dano mu takiej szansy. Teraz wierzyciele czekają na wypłatę swoich należności. A jest tego sporo, bo ok. 100 pracowników czeka na ponad 1 mln 200 tys. zł.
       - Jest oczywiście możliwe, że strona banku złoży wniosek o kasację wyroku, ale myślę, że jednak nie będzie się ośmieszać – skwitował Mirosław Kozłowski.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • I po raz kolejny zadam pytanie czy dla BANKU pieniążki odda H. Słonina czy przewodniczący rady miasta, który na łamach prasy twierdził, że prezydent miał prawo postąpić jak postąpił czy też firma ubezpieczeniowa na składki, której płacą wszyscy mieszkańcy zapłaci dla BANKU? Po co sztab prawników i wysoko wykwalifikowanej kadry dobrze zarabiającej z prezydentem na czele? Czy rada nie widzi podstaw obniżenia pensji prezydentowi?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Do p. Janik(2009-12-09)
 • Taką sama radość wykazywli pracownicy gdy Prezydent dał zabezpieczenie. Dziwni ci pracownicy dał zabezpieczenie to był dobry, teraz inaczej - dał to jest zły. Kpina - niby pracownicy ze swoim zarządem Ban powinien odwołać się od decyzji,
 • Dlaczego Zakłady Mięsne w Źurawcu wybudowane za pożyczone z banku pieniącze produkują pyszne wyroby, wypłacają pracownikom wynagrodzenia i spłacają zaciądnięte kredyty a Zakłady Mięsne Elmeat podarowane Elblągowi przez świętego Mikołaja (świętym Mikołajem był hipermarket Leclerc) nie utrzymały się na rynku ? Panie Kozłowski, nie o taką Solidarność walczyliśmy !!!!! Wstydu pan nie masz, honoru nie masz i wstyd innym pan przynosisz że takiemu człowiekowi jak pan rękę podawali !!!! Ale dla pana najważniejsi kolesie z Elmaetu !!!!
 • Kilka lat przed zamknięciem produkcji w zakładzie przy ul. Źeromskiego miliony zł wywalone na modernizację kotłowni a potem popieranie nieróbstwa w nowoczesnym zakładzie przy ul. Mazurskiej. Moim zdaniem panowie prezydent Słonina i przewodniczący Kozłowski umoczeni są po równo: piędziesiąt na piędziesiąt !
 • florek Witam ! Czy ktoś z zainteresowanych chce arhiwany film z obchodów 100 lecia Zakladów Mięsnych w Elblągu ?Mam ten film na VHS ale mogę przegrać na DVD.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  florek(2009-12-09)
 • florek Pamiętam czasy gdy mój ojciec tam pracowal, poświęcil zakladowi ponad 40 lat zycia. Elbląskie zaklady mięsne konkurowaly ze slynnymi Morlinami, nasz rodzimy zaklad to byl grożny rywal, jednak ktoś mu "pomogl " upaść.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  florek(2009-12-09)
 • Poręczenie udzieliło miasto i teraz ono (budżet) spłaci dług BGŻ, skoro nie można spłacić zadłużenia z nieruchomości. Zatem podatnicy - mieszkańcy poniosą konsekwencje "działalności gospodarczej" zakładów.
 • Poprzedniku. Nie działalności gospodarczej Zakładów Mięsnych a lekkomyślności, niedbalstwa i arogancji miłościwie na panującego Prezydenta, który udzielił samodzielnie ( bez zgody Rady Miasta) gwarancji dla BGŻ. Uprzejmie Cię proszę abyś nie robił mieszkańcom Elbląga wody z mózgu. Piwa nawarzył Henryk Słonina i On powinien je wypić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  seniorek(2009-12-09)
 • szmugle grubymi nicmi szyte----i tak leb sprawie ukreca---zbyt duza kasa wchodzi w gre--bylo sie czym podzielic!!!!!---- ot i cala prawda o wladzy i trosce o mieszkancow---a jaka strategia rozwoju elblaga fiu, fiu --na lata wiele lat!!!!! szkoda, ze nie paki!!!!
 • Wniosek następujący Srednio każdy kto był zatrudniony ( to nie znaczy że pracował bo inaczej nie byłoby upadłości ) otrzyma około 12 tys zł Mam nadzieję, że nie dotyczy to " warszawki " i sznownego wieloletniego prezesa w osobowości pana. .. .. bo nie zasłużył na nic, jedynie zapewnił rozpad firmy GRANDA
 • Seniorek. Niezależnie, kto będzie Prezydentem Elbląga to z budżetu miasta, a nie z pensji urzędnika będzie spłacane poręczenie. Twoja starcza zapiekłość nie pozwala ci na poznanie rzeczywistości prawnej.
 • zbik. Pełna zgoda zapłacimy my wszyscy ale niechlujstwo miłościwie nam panującego a nie za działalność Zakładów Mięsnych jak sugerujesz. Czytaj ze zrozumieniem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  seniorek(2009-12-09)
Reklama