UWAGA!

Asy rozdane

  Elbląg, Asy rozdane
fot. AD

Dziś (28 grudnia) w Ratuszu Staromiejskim rozstrzygnięto „Ranking aktywności radnych Rady Miejskiej w Elblągu w roku 2011”, przyznając trzy Asy i jedno wyróżnienie. W rankingu zwyciężyła Maria Kosecka przed Jerzym Wilkiem i Ryszardem Klimem – to Asy naszej Rady Miejskiej. Wyróżnienie otrzymał Paweł Nieczuja-Ostrowski.

To pierwsza w Elblągu ocena pracy radnych (oczywiście, poza wyborami) i najprawdopodobniej pierwsza w Polsce. Nasi radni początkowo podchodzili do niej „jak do jeża”, obawiając się może, że ranking będzie upolityczniony, że celem oceniających będzie upokorzenie radnych itp.
       Dzisiejszy wieczór rozwiał wszystkie te wątpliwości, przyznawali to nie tylko zwycięzcy, także inni radni, m.in. przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Wcisła. Zresztą, o tym, że ranking nie ma żadnych politycznych podtekstów, świadczą jego rozstrzygnięcia. Asy to Maria Kosecka z Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej, Jerzy Wilk z Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości i Ryszard Klim z Klubu Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
       Asy przyznano za przekroczenie liczby 70 pkt. w punktacji rankingu, ale Rada Programowa Barometru Aktywności Radnych podkreśliła też, co w pracy radnych-zwycięzców wydaje jej się najistotniejsze. W przypadku Marii Koseckiej to „konsekwentne rozwiązywanie trudnych spraw”, Jerzego Wilka – „bycie opozycyjną siła spokoju”, Ryszarda Klima – „profesjonalizm w pracy radnego”. Paweł Nieczuja-Ostrowski otrzymał wyróżnienie jako „obiecujący młody radny”.
      
       Po co?
      
Celem tego rankingu (i kolejnych, bo z pewnością będą) jest zmobilizowanie radnych do lepszej pracy na rzecz miasta, częstszych i skuteczniejszych kontaktów z wyborcami. Także promowanie najlepszych elbląskich radnych; doprowadzenie do tego, aby Rada Miejska była silna, kompetentna i aktywna, aby przywrócone zostało znaczenie Rady i prestiż radnego.
       Obecnie obowiązujący ustrój samorządów daje bowiem przewagę władzy wykonawczej (Prezydent) nad uchwałodawczą (Rada Miejska), co może być usprawiedliwieniem dla braku należytego zaangażowania, aktywności, odpowiedzialności radnych za stanowione prawo. Może, ale nie musi, o czym świadczą zwycięzcy naszego rankingu, ale też wielu innych elbląskich radnych, wysoko przez nas ocenionych.
       Czy cel został osiągnięty? Z pewnością nie zrealizujemy tego celu jednorazowym działaniem. Droga do niego daleka, ale pierwszy krok został zrobiony.
       Sala w Ratuszu Staromiejskim była dziś wypełniona. Przyszło sporo młodych elblążan, może tylko z ciekawości, ale może dlatego, że szukają dla siebie miejsca w elbląskiej rzeczywistości, jakiejś płaszczyzny aktywności.
       Zwycięzcy i obecni na sali przyjęli werdykt całkiem serio, niektórzy byli wręcz wzruszeni. Z pewnością nie był to dla nich kolejny sms-owy plebiscyt.
       Przewodniczący RM Jerzy Wcisła podtrzymał swoją deklarację o stworzeniu strony internetowej Rady Miejskiej, ułatwiającej kontakt elblążan z radnymi, chociażby przez udostępnienie adresów mailowych radnych.
       To dobry kierunek.
      

 


       Jak?
      
Organizatorem badania jest Elbląski Komitet Obywatelski, który monitoring pracy radnych nazwał Barometrem Aktywności Radnych (BAR). Prace nad Barometrem rozpoczęto w połowie roku od opracowania regulaminu badania i powołania Rady Programowej.
       Przez kilka miesięcy dziesięcioosobowa Rada Programowa BAR oceniła pracę radnych w czterech kategoriach: praca w Radzie Miejskiej, praca poza Radą, kontakty z mieszkańcami i postawa etyczna. Każda z tych kategorii zawierała po kilka bardziej szczegółowych aspektów pracy radnego i wszystkie one były oceniane. Każdy z dziesięciu oceniających oceniał wszystkich 25 radnych, potem te indywidualne oceny zostały uśrednione.
       W sumie w rankingu radny mógł zdobyć maksymalnie 100 punktów. W myśl regulaminu, tytuł Asa należał się wszystkim, którzy przekroczyli liczbę 70 pkt.
       Pracę radnych oceniało troje członków Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego: Teresa Bocheńska, Zenon Lecyk i Witold Łada oraz siedmioro dziennikarzy: Mira Stankiewicz (Radio Olsztyn), Lech Brywczyński („Magazyn Elbląski”), Marek Nowosad (Radio Gdańsk), Piotr Derlukiewicz („portEl”), Ingrid Hinz („Dziennik Elbląski”), Kamila Jabłonowska („InfoElblag”), Rafał Gruchalski (Telewizja Elbląska). Prezes EKO Arkadiusz Jachimowicz radnych nie oceniał, ale koordynował cały projekt i organizował pracę oceniającym, co było chyba najtrudniejszym zadaniem.
      
       I tak powstał „Ranking aktywności radnych Rady Miejskiej w Elblągu w roku 2011”. Oto wyniki:
      
       1. Maria Kosecka – 82,8 pkt.
       2. Jerzy Wilk – 76,3 pkt.
       3. Ryszard Klim – 70,2 pkt.
       4. Paweł Nieczuja-Ostrowski – 69,2 pkt.
       5. Marek Pruszak – 65,5 pkt.
       6. Robert Turlej – 62,7 pkt.
       7. Halina Sałata – 60,6 pkt.
       8. Zdzisław Olszewski – 58,24 pkt.
       9. Andrzej Tomczyński – 58,22 pkt.
       10. Jerzy Wcisła – 56,9 pkt.
       11. Henryk Horbaczewski – 47,9 pkt.
       12. Marek Kucharczyk – 47,4 pkt.
       13. Agnieszka Kondraczuk – 46,9 pkt.
       14. Wojciech Paczkowski – 44,04 pkt.
       15. Elżbieta Gelert – 44,0 pkt.
       16. Rafał Siwko – 43,7 pkt.
       17. Antoni Czyżyk – 42,7 pkt.
       18. Paweł Fedorczyk – 42,5 pkt.
       19. Wojciech Karpiński – 40.9 pkt.
       20. Juliusz Dziewałtowski-Gintowt
       21. Ryszard Zgirski – 37,6 pkt.
       22. Artur Zieliński – 36,6 pkt.
       23. Janusz Nowak – 35,0 pkt.
       24. Piotr Macutkiewicz – 25,3 pkt.
       25. Dawid Pater – 23,7 pkt.
      
       Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich radnych zachęcamy do wytężonej pracy dla Elbląga i elblążan. Następny ranking już za rok.
      

Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama