UWAGA!

Batalion do nas nie przyleci

 
Elbląg, Oddziały Obrony Terytorialnej mają być wsparciem dla wojska
Oddziały Obrony Terytorialnej mają być wsparciem dla wojska (fot. AD, archiwum portEl.pl)

Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej ma powstać w 2017 roku. Niestety na razie bez batalionu z dowództwem w Elblągu. W naszym mieście powstanie tylko – jak w każdym powiecie – kompania OT. Ale też nie wiadomo na razie kiedy.

Elbląg od początku XX wieku był miastem garnizonowym. Począwszy od lat 90. wiele jednostek wojskowych z miasta wyprowadzono lub je rozformowano. Nadal w Elblągu mieści się sztab 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, 16 Batalion Dowodzenia „Ziemi Elbląskiej”, 16 Żuławski Batalion remontowy, 2 elbląski dywizjon przeciwlotniczy 16 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego. Niestety do tych jednostek nie dołączy batalion Obrony Terytorialnej (batalion liczy od 300 do 700 żołnierzy).
       - Na obecnym etapie organizacji Wojsk Obrony Terytorialnej batalion w Elblągu nie będzie rozwijany – informuje Centrum Operacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej.
       Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej będzie organizowana w 2017 r. Zgodnie z koncepcją Ministerstwa Obrony Narodowej organizacja Wojsk Obrony Terytorialnej ma się skończyć do 2019 r. - Nie będzie to jednak koniec rozwoju Obrony Terytorialnej i nie jest wykluczone, że dodatkowy batalion powstanie właśnie w Elblągu – uzupełnia Centrum Operacyjne MON.
       Na razie zamiast batalionu, w Elblągu jak w każdym powiecie, ma powstać kompania OT, czyli pododdział liczący od 60 do 110 żołnierzy-ochotników. Kiedy powstanie? Nie wiadomo.
       Projekt ustawy wprowadzająca nowy rodzaj sił zbrojnych jest na etapie uzgodnień w rządzie Według projektu żołnierzami Obrony Terytorialnej mogłyby być także osoby z kategorią zdrowia „D”, które mogłyby pełnić niektóre funkcje w nowym rodzaju sił zbrojnych.
       Służba w Obronie Terytorialnej ma trwać od roku do sześciu lat, przy czym planuje się możliwość przedłużenia czasu kontraktu. W tym czasie żołnierze mają ćwiczyć jeden weekend w miesiącu. Kandydaci, którzy nie pełnili czynnej służby wojskowej i nie złożyli przysięgi, będą mogli służyć w korpusie szeregowych. Przeszkolenie wojskowe przejdą podczas pierwszych 16 dni ciągłej służby, po której złożą przysięgę wojskową. W czasie pokoju żołnierze OT mają działać w przypadku klęsk żywiołowych, akcji poszukiwawczych oraz zajmować się ochroną zdrowia i życia ludzi. Ustawa ma wejść w życie w 2017 r.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama