UWAGA!

Bezpłatne parkowanie

Od 1 grudnia nie trzeba będzie płacić za parkowanie w centrum Elbląga oraz innych polskich miast. To "zasługa" posłów, którzy nie zdążyli na czas uchwalić odpowiednich przepisów.

Rok temu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy wprowadzające opłaty za parkowanie nie są zgodne z Konstytucją RP. Jednocześnie stwierdził, że przepisy dotyczące opłat mogą obowiązywać jedynie do końca listopada 2003 roku. Przez rok Sejm miał uchwalić nową ustawę w tej sprawie. Ustawa jest, ale dopiero w Senacie. Następnie ma trafić do Prezydenta RP, który ją podpisze lub nie. Do końca listopada nie będzie więc nowych przepisów regulujących opłaty za parkowanie.
     - To dla nas problem - mówi Krystyna Dziurdź, szefowa Zarządu Dróg Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Zbieramy na razie wszelkie informacje. Rozmawiamy także z innymi miastami, ponieważ termin 1 grudnia jest dla nas wiążący, a z drugiej strony nie mamy czasu na przygotowanie odpowiednich dokumentów.
     Zmiany, jakie zakłada ustawa, wymagają wyznaczenia przez miejskich radnych tzw. strefy wolnego parkowania. Dopiero w tej strefie będzie można wyznaczyć miejsca parkingowe i określić wysokość opłat. A projekt uchwały można radnym przedłożyć dopiero wtedy, gdy ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw.
     - To wszystko wymaga czasu - tłumaczy Krystyna Dziurdź. - Najbliższa sesja będzie pod koniec listopada. Ale skoro nie ma przepisów, to nie mamy podstawy prawnej, aby przygotować projekt uchwały. Czekamy więc i wczytujemy się w przepisy.
     To problem także i dla kierowców. Bo - choć za parkowanie przez jakiś czas płacić nie będzie trzeba - to mogą pojawić się problemy ze znalezieniem miejsca do zaparkowania.
OP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Dworskie - "czekacie i wczytujecie się w przepisy..." Eeee, dyć to uWas zwyczajne (standarcik!). A o kierowców, to się tak bardzo nie martwcie (tak, jak o ten łatwySzmalczyk za parkowanie ~_~).
 • Cała historia z płatnymi parkingami powoli mnie już nudzi. Jedno wiem, że nigdy już nie zapłace za takie miejsce. Ostrzegam tylko wszystkich kierowców przed parkowaniem na ul.Brzozowej. Prawie cały lewy pas jezdni jest tam objęty strefą płatnego parkowania, w której stoi znak zakazu zatrzymywania się!!! Parkując za tym znakiem możemy otrzymać dwa mandaty: od policji-za postój w niedozwolonym miejscu(i słusznie) i od pana pobierającego opłaty za parking-za brak biletu!!! Pominę już fakt, że w strefie płatnego parkowania jeszcze przed znakiem zakazu zatrzymywania są miejsca, w których nie wolno parkować, gdyż wynika to z przepisów o ruchu drogowym. Moja niemiła przygoda w tym miejscu zaprowadziła mnie na Polcję, do firmy obsługującej parkingi, a na końcu do UM, w którym sprawa jak zwykle się rozmyła. Pozdrawiam "mądrych" w UM.
 • Według Konstytucji pobieranie opłat jest bezprawne i nawet bezprawny werdykt SN nic tu nie zmienia. Co jest ważniejsze-Konstytucja czy SN, bo tak to każdy może sobie gmerać w Konstytucji.
 • czy na pewno znak "zakaz zatrzymywania się" jest ustawiony po lewej stronie jezdni ul. Brzozowej? Na terenie zabudowanym znak ten obowiązuje na właściej części jezdni i chodnika, a poza terenem zabudowanym na części drogi.
 • to super, że nie trzeba płacić, a tak własciwie to i tak płacimy lecz w innej formie, ale pocieszeniem jest fakt,ze nie bedziemy płacic podwójnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  i tak nie płaciłam(2003-11-13)
 • na brzozowej powinno się zezwolić stawiac wzdłuż całej ulicy i po każdej ze stron
Reklama